Malesiassa ei kuulemma "tarvitse" jättää tippejä samoin kuin esim. Thaimaassa. Mites esimerkiksi laukunkantajille, kuskeille jne. Oletteko jättäneet ja jos, niin suurinpiirtein paljonko?
Malesia -tipit?
2
1223
Vastaukset
- pidä jättää!
Malesiassa ei ole suotavaa jättää tippiä. Itse en antanut yhtään "rähmää" kenellekkään, ei bussikuskit tai kukaan muukaan niitä edes odottaneet kuten Thaimaassa. Monissa ravintoloissa kuitissa ihan lukee ettei tippejä saa jättää.
- pinkilili
Itse kyllä annan tippiä taksin kuljettajalle, mutta ainoastaan jos hän suostuu laittamaan taksamittarin päälle (Kuala Lumpur) ja tottakai hotellin laukunkatajat odottavat tippiä niinkuin muissakin maissa (muutama ringitti) - nolaat itsesi jos jätät tipin antamatta tässä tilanteessa!! Ja kyllä ravintoloissa voi hyvästä palvelusta ja ruuasta myös tipata JOS haluat, muttei se ole välttämätöntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2714949Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893444- 423358
- 502629
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451827- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971438- 141389
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035- 701027