Malesia -tipit?

:-)

Malesiassa ei kuulemma "tarvitse" jättää tippejä samoin kuin esim. Thaimaassa. Mites esimerkiksi laukunkantajille, kuskeille jne. Oletteko jättäneet ja jos, niin suurinpiirtein paljonko?

2

1307

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pidä jättää!

      Malesiassa ei ole suotavaa jättää tippiä. Itse en antanut yhtään "rähmää" kenellekkään, ei bussikuskit tai kukaan muukaan niitä edes odottaneet kuten Thaimaassa. Monissa ravintoloissa kuitissa ihan lukee ettei tippejä saa jättää.

    • pinkilili

      Itse kyllä annan tippiä taksin kuljettajalle, mutta ainoastaan jos hän suostuu laittamaan taksamittarin päälle (Kuala Lumpur) ja tottakai hotellin laukunkatajat odottavat tippiä niinkuin muissakin maissa (muutama ringitti) - nolaat itsesi jos jätät tipin antamatta tässä tilanteessa!! Ja kyllä ravintoloissa voi hyvästä palvelusta ja ruuasta myös tipata JOS haluat, muttei se ole välttämätöntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      301
      1075
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      63
      900
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      77
      888
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      775
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      711
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      695
    7. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      607
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      607
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      51
      559
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      541
    Aihe