Mitä tehdä kun lenkillä vastaan tulee toinen koira, ja 7kk poika aloittaa maanperusteellisen räyhäämisen niskavillat pystyssä? Näyttää tosi vihaiselta ja siltä että irti päästessään tappaisi? Ei siinä tilanteessa kuule nimeään eikä kieltoja. Vastaantulijat katsoo vihaisesti (asenne??) ja kiskoo koiriaan pian pois eli tutustumaankaan ei pääse, vai uskaltaisiko edes? Koira ei ole päässyt ystävystymään yhdenkään ohikulkevan koiran kanssa, onkohan meilläpäin nurja asenne sakuja kohtaan? Tuulipukutaluttajia on pilvin pimein ja ne painaa tukka putkella meidän ohi pikkumoppien ja labbisten kanssa.
Rotusyrjintää
länsi-Suomessa...
8769
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
oletko kokeillut tutustuttaa koiraasi narttu koiriin? stressaatko itse ulkoiluttaessa?
älä välitä mitä muuta ajattelevat,koirasi on sinun ja täydellinen sinulle. ei muitten tarvitsekkaan pitää siitä. meillä oli sama ongelma isokokoisen koiramme kanssa. räyhäsi kaikille ja ihmiset pelkäsivät. monet eivät tunnu tajuavan että että kaikilla koirilla on oma luonteensa.
Jos itse stressaaat kun koira tulee vastaan, koira vaistoaa sen. kokeile jotai koulutuspantaa ja puhu muitten omistajien kanssa. :)
Siis, ei räyhääminen ole mikään luonteenpiirre, vaan sosialistamisen ja/tai koulutuksen puutetta! Vika on siellä kaksijalkaisessa päässä, ei koirassa, ja holtittomastikäyttäytyvän koiran taluttajaa sietääkin mulkoilla.
sinun sakuko se örisee vastaantulijoille? Ymmärsinkö tekstisi oikein? Jos ymmärsin,niin en yhtään ihmettele ettei halua tutustuttaa koiriaan niskavillat pystyssä örisevään kaveriin.
En tiedä onko koirasi välttämättä päästävä tutustumaankaan ohikulkeviin kavereihin. Riippuu siitä miten itse asian koet,mutta sun voisi nyt olla aiheellista koittaa opettaa koiraasi olemaan reagoimatta vastaantulijoihin. Koittaa saada sen huomio muihin juttuihin,kuin vastaantuleviin ihmisiin ja koiriin.
Tuo on puolustus reagtio koirallasi,se kokee muut uhkaksi itselleen tai jopa sinulle. Varoittaa muita tulemasta lähemmäksi. Peloissaan koira ei varmasti kuule eikä näekkään mitään muuta kuin sen hetkisen uhkan.Hihnan kiristämiset ja nykimiset,sinun kenties käskevä ja kireä ääni voi lisätä koirasi varautuneisuutta.
Mun mielestä ei ole tärkeintä saada koiraa ystävystymään muiden vastaantulijoiden kanssa,vaan opettaa kulkemaan ohi muiden niin ettei koirasi tarvitse pelätä niitä eikä kokea tarvetta puolustautumiseen.
Tuossa tilanteessa on ihan turha edes koittaa tunkea koiraasi tutustumaan muihin,koska se on melko selvää kuinka siinä kävisi.
Sitten ihan ekaksi sun on syytä tarkastaa oma käytöksesi näissä tilanteissa. Kiristätkö kenties itse hihnaa tai jännität vastaantulevia kulkijoita (kuinkahan koirani noihin reagoi)tyyliin? Koita olla rennosti ja valaa koiraasikin sitä rentouden tunnetta. Ja tosiaan koittaa saada sen huomio pois muista koirista.
Olen täysin samaa mieltä edellisen kanssa. Kannattaa harjoitella muihin koiriin tutustumista ahkerasti mm. koirapuistoissa. Ensin kannattaa olla koiran kanssa verkon toisella puolella, jotta yhteenottoja ei tulisi ja koira tottuisi muihin koiriin. Ja jos puistossa on joku mukava ihminen koirineen, voi sosiaalistamista alkaa opetella. Kun koira tottuu muihin koiriin ja oppii tietämään että muut koirat eivät uhkaa sinua tai koiraasi, alkavat tilanteet kävelylläkin helpottaa. En kyllä mistään hinnasta veisi lenkillä koiraani hurjan räyhääjän luokse, joten rotusyrjinnästä tässä varmasti ei ole kyse!
... mitäs sitten kun joku koira siellä hyokkää epävarman koiran kimppuun tai edes lähestyy uhkaavasti...omistaja laumanjohtajana vienyt koiran ko. tilanteeseen eikä mahdollisesti pysty auttamaan, tämä ei varmasti ole paras mahdollinen keino vahvistaa koiran luottamusta ihmisen johtamistaitoihin.
Anna koirasi leikkiä vapaana vain tuttujen koirien kanssa.
Tee kontakti-harjoituksia häiriöttömässä tilassa, lisää häiriötä vähitellen. Harjoittele ohituksia kauempaa, muista kehua kun onnistuu.
Kokeile vaikka seuraavaakin, väsytä koira ensin jollakin pitkällä lenkillä ja sitten vasta menet harjoittelemaan toisen koirien kohtaamista.
veisi koirapuistoonkaan räyhäävää ja pelokasta koiraa. Siellä se viimeistään joutuu paniikkiin,kun on kosketuksissa useiden uhkiensa kanssa.
Tämä nyt on mutu(musta tuntuu),että parasta olisi kokeilla tottua niihin vastaantuleviin ja hallitsemaan ne ohitustilanteet.
Onko koiralla miten paljon yleisesti ottaen koira tuttuja? Onko muita tilanteita,jossa samaa örinää ja puolustus mekanismia hiotaan? Vai onko nämä kävely kohtaukset vain näitä ongelmaa tuottavia tilanteita? Toisin sanoen,koitan suoraan kysyä,että onko koiralla kuinka paljon koira sosiaalisia tilanteita ja taitojen puutetta kaikissa tilanteissa vaiko näissä kävely/ohitus tilanteissa?
Nimenomaan EI tehdä:"Kannattaa harjoitella muihin koiriin tutustumista ahkerasti mm. koirapuistoissa."
Huonoin vaihtoehto.
Meillä ei pentu aikana(eikä nytkään) tavattu kuin paria luotto"kaveria",koiran ei tarvi olla kaikkien kanssa tekemisissä.
Opetat koiralle kontaktin ja sitten vaadit sitä,eli ei häiriinny muista koirista.
Jos koirasi kerran meinaa käydä muiden" päälle" on kaksi tapaa.
1.Koira kun huomaa toisen koiran ja selkäkarvat alkaa nousta,kielto EI perr.. ja hihnasta nyppäys,huom siis ennen kuin alkaa räyhäämään.
2.Pyydät jotain tuttuja koiran omistajia joiden koirat ei räyhää johonkin rauhalliseen paikkaan ja laitat koiran kiinni,ja annat sen räyhätä niin kauan kunnes se tavallaan kyllästyy ja alkaa ottamaan käskyjä vastaan,se tavallaan turtuu siihen räyhäämiseen.
Ja kun huomaa,ettei mitään tapahtu=pääse kiinni jossain vaiheessa se ottaa taas käskyjä vastaan ja silloin on sun vuoro komentaa ja palkita,hidasta työtä otit sitten kumman tavan tahansa.
Eli koulutusta lisää.
Meillä oli alussa oman tyttelin kanssa samainen ongelma, tuli meille vasta kaksi vuotiaana. Hirmuinen rähinä remmissä ollessa, vaikkei itse ehtinyt reagoimaan millään tavalla. Kaikkein paras apu meille oli, kun päästiin ihan tavalliseen koiraryhmään harrastamaan. Sielläkin räyhättiin aluksi, mutta kun jaksettiin kerta kerran jälkeen olla mukana, ongelma alkoi helpottamaan. Mun saku ei kyllä ole ollut vihainen missään vaiheessa vaan on oikeasti tosi sosiaalinen tytsy, tulee koirapuistossa toisten kanssa toimeen oikein hyvin. Remmissä vaan aivot heitettiin jotenkin narikkaan, tai sitten kun on kovasti suojeluviettinen, niin päätti suojella emäntää kaikelta:) Edelliseen viestiin kommentoisin, että sun olisi kyllä kiinnitettävä koiran huomio itseesi ennenkuin se huomaa toisen koiran, vaikka pallolla tai namilla tai mikä se sitten onkin sun koiran suurinta hupia. Remmistä nyppäisy sen jälkeen kun toinen on jo huomattu, voi ennemminkin provosoida koiraa rähisemään. Voihan se olla kyllä koirastakin kiinni. Jos teil on koiratuttuja niin tehkää niiden kanssa ohitusharjoituksia vaikka jossain rauhallisessa paikassa. Tärkeintä on vaan kärsivällisyys ja asioitten toistaminen. kyllä se siit lutviutuu jossain vaiheessa. Voithan ottaa myös yhteyttä läheiseen sakujärjestöön ja pyytää koulutusapua sieltä. Ja tuosta roturasismista, siihen törmää kyllä jatkuvasti. Usein kuultua koirapuiston portilla " ette te kyllä nyt vois tulla tänne, kun mun koira pelkää / vihaa noita sakuja nii-in paljon " just joo, koira vaiko omistaja kysyn vaan:)