paljon ...

minä kyselen

paljonko maksaa neitsikka niiku suunilleen oulun eläinkaupoissa vaikka nyt lilzoossa? entä häkki minkä kokoinen häkki teiän neitsikoilla on ja ostitteko te sen kaupasta ja paljon makso?

2

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Undulatus

      Neitojen hinnat vaihtelevat normaalisti siinä 50-120€ välillä. Hintaan vaikuttavat väri, ikä ja joskus kesyyden taso.
      Eläinkaupoissa harmaat neitokakadut maksavat melkein poikkeuksitta suunnilleen sadan euron verran, joskus ylikin. Harvinaisemmat värit ovat kalliimpia.
      Kasvattajilla hinnat vaihtelevat jonkin verran, mutta ovat yleensä paljon halvempia kuin eläinkaupoissa. Harmaat ovat yleensä 50- 80€ luokkaa, ja erikoisvärit hiukan hintavampia.
      Kannattaa hankkia linnut suoraan kasvattajalta, sillä silloin lintujen tarkat iät ja taustat tiedetään. Lisäksi kasvattajilla linnut ovat terveempiä ja ne ovat tottuneet paremmin ihmisiin.
      Ja plussana hyvältä kasvattajalta saa vielä hyödyllisiä neuvoja liittyen lintujen hoitoon.
      Minimihäkkikoko kahdelle neitokakadulle on esimerkiksi 130 x 55 x 80cm tai 100 x 75 x 80cm.
      (Pituus x leveys x korkeus.)
      Tuon kokoinen häkki on neidoille todellakin minimi, mielellään häkki voisi olla isompikin.

      Tässä Maa- ja Metsätalousministeriön suosittelemat häkkikokosuositukset lemmikkilinnuille:

      http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=48&mode=flat&order=0&thold=0

      Häkin ostoon kannattaa varata rahaa ainakin 200 euroa, jos meinaa ostaa hyvän häkin uutena.
      Kannattaa kerralla panostaa hyvään häkkiin, niin ei tarvitse tuhlata tulevaisuudessa rahaa isomman häkin ostoon.
      Ennen häkin ostoa kannattaa kierrellä mahdollisimman monta eläinkauppaa, ja vertailla hintoja. Häkkejä voi myös tilata eläinkauppoihin, jos niitä ei juuri sillä hetkellä ole.
      Häkin voi kätevä ihminen tehdä myös itse.
      Meillä lintujen häkin koko on suunnilleen 120cm x 120cm x 70cm. (Pituus, korkeus, syvyys).

      Neitokakadujakin pitäisi olla vähintään kaksi, yksinäinen lintu kärsii. Lajitoverista on linnulle seuraa myös silloin kun se joutuu olemaan kotona yksin.

      Tässä vielä pari hyvää osoitetta, jossa voisit käydä. Löytyy paljon asiaa neitokakaduista:

      www.neitokakadut.com

      www.papukaijayhdistys.fi

      www.papukaijat.net

      www.neitokakadu.net

      • vastauksesta

        ......


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      219
      6242
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      180
      5804
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5424
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      251
      4310
    5. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      71
      4069
    6. 259
      3853
    7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3452
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      128
      3269
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2976
    10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      2
      2439
    Aihe