paljonko maksaa neitsikka niiku suunilleen oulun eläinkaupoissa vaikka nyt lilzoossa? entä häkki minkä kokoinen häkki teiän neitsikoilla on ja ostitteko te sen kaupasta ja paljon makso?
paljon ...
2
441
Vastaukset
- Undulatus
Neitojen hinnat vaihtelevat normaalisti siinä 50-120€ välillä. Hintaan vaikuttavat väri, ikä ja joskus kesyyden taso.
Eläinkaupoissa harmaat neitokakadut maksavat melkein poikkeuksitta suunnilleen sadan euron verran, joskus ylikin. Harvinaisemmat värit ovat kalliimpia.
Kasvattajilla hinnat vaihtelevat jonkin verran, mutta ovat yleensä paljon halvempia kuin eläinkaupoissa. Harmaat ovat yleensä 50- 80€ luokkaa, ja erikoisvärit hiukan hintavampia.
Kannattaa hankkia linnut suoraan kasvattajalta, sillä silloin lintujen tarkat iät ja taustat tiedetään. Lisäksi kasvattajilla linnut ovat terveempiä ja ne ovat tottuneet paremmin ihmisiin.
Ja plussana hyvältä kasvattajalta saa vielä hyödyllisiä neuvoja liittyen lintujen hoitoon.
Minimihäkkikoko kahdelle neitokakadulle on esimerkiksi 130 x 55 x 80cm tai 100 x 75 x 80cm.
(Pituus x leveys x korkeus.)
Tuon kokoinen häkki on neidoille todellakin minimi, mielellään häkki voisi olla isompikin.
Tässä Maa- ja Metsätalousministeriön suosittelemat häkkikokosuositukset lemmikkilinnuille:
http://www.papukaijayhdistys.fi/modules.php?name=News&file=article&sid=48&mode=flat&order=0&thold=0
Häkin ostoon kannattaa varata rahaa ainakin 200 euroa, jos meinaa ostaa hyvän häkin uutena.
Kannattaa kerralla panostaa hyvään häkkiin, niin ei tarvitse tuhlata tulevaisuudessa rahaa isomman häkin ostoon.
Ennen häkin ostoa kannattaa kierrellä mahdollisimman monta eläinkauppaa, ja vertailla hintoja. Häkkejä voi myös tilata eläinkauppoihin, jos niitä ei juuri sillä hetkellä ole.
Häkin voi kätevä ihminen tehdä myös itse.
Meillä lintujen häkin koko on suunnilleen 120cm x 120cm x 70cm. (Pituus, korkeus, syvyys).
Neitokakadujakin pitäisi olla vähintään kaksi, yksinäinen lintu kärsii. Lajitoverista on linnulle seuraa myös silloin kun se joutuu olemaan kotona yksin.
Tässä vielä pari hyvää osoitetta, jossa voisit käydä. Löytyy paljon asiaa neitokakaduista:
www.neitokakadut.com
www.papukaijayhdistys.fi
www.papukaijat.net
www.neitokakadu.net- vastauksesta
......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3218901Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835468Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3164928SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703420Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32872Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal502233Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42232Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72148- 1132116
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402013