Olemme lähdössä Riikaan 3:n viikon kuluttua ja vaikka tämä on jo kolmas matkamme sinne niin nyt on eri kokoonpano ja eri hotelli niin olisi vähän kysyttävää joko siellä asuvilta tai käyneiltä. Ensimmäiseksi hotellille pääsy:koska olemme vasta illalla perillä ja hotelli ei ole aivan keskustassa niin taksilla on mentävä. Ovatko paikalliset suharit kovin tarkkoja lastin suhteen koska meitä on viisi henkilöä? Ja jos ovat niin onko tilatakseja valmiina kentällä vai tarvitseeko tilata jostain? Kahdella taksilla ei sentään viitsisi mennä, tulee vähän tyyriiksi.
Sitten hotellista: jos joku on käynyt Enkurs-hotellissa niin olisi mukava tietää onko siinä lähellä jotain kauppaa tai muuta vastaavaa josta saisi ostettua vähän yömyssytarpeita hotellille.
Tai onko lähellä bubia tms. jossa voisi käväistä. Hotellissahan ei imeisesti ole mitään baaria. Kiitoksia etukäteen jos joku viitsii vastata.
Taksi ja muuta kysyttävää
7
1203
Vastaukset
- oskari
vain punataksit luotettavia
tilatakseissa sovi hinta etukäteen
riikaan n. 10 latia tavallisella - ZivjuLV
Kun tulet ulos Enkurs´n ovesta, mene oikealle.
100-200 metrin päässä saman kadun eli A.Caka iela varrella on ruokakauppa. Eri puolella tietä kuin hotelli. Hotellissanne ei ole baaria. Hyvä mukava ravintola löytyy myös läheltä. Kun kävelette hotellilta oikealle eli sen kaupan suuntaan. Muutama sata metriä ja saman kadun varrella on mukava paikka. Valitettavasti nimeä en muista. Niin, eikä siitä tarvi kävellä kuin suunnilleen 1,5 km ja on aivan keskusasemalla. Sieltä löytyy sitten lisää vaihtoehtoja. - ZivjuLV
Pysäköinti voi olla hieman hankalaa, mutta siihen hotellin eteen voi jättää "jalkakäytävälle" auton.
Se on siis ihan laillista!- A - P
Kiitoksia tähänastisista vastauksista, kerrankin asiallisia. Vielä on epäselvää se, onko tilatakseja lentoasemalla vai tarvitsemmeko edes sellaista.
- ZivjuLV
A - P kirjoitti:
Kiitoksia tähänastisista vastauksista, kerrankin asiallisia. Vielä on epäselvää se, onko tilatakseja lentoasemalla vai tarvitsemmeko edes sellaista.
En osaa varmuudella sanoa taksista, mutta kysymällä selviää. Eikä lentoasemalta hotelliinne ihan mahdoton matka ole.
Ai niin, se ravintola lähellä hotellianne on muuten "Staburags" ja Osoite A.Caka 55. Hotellinne on numero 87 eli 400 metriä keskustan suuntaan ja samalla puolella tietä.
- Expat
Normaali taksi ei ota viittä henkilöä kyytiin, joudut tilaamaan tilataksin. Toisaalta, eivät ne kaksi taksiakaan aivan mahdottomia maksa.
Yömyssytarpeista: Alkoholin myyminen on Riiassa kiellettyä klo 22-08 välisenä aikana muualla kuin ravintoloissa, joten mikäli saavutte Ryanairilla Tampereelta, niin yömyssyjen saanti muualta kuin baarista jää haaveeksi sen illan osalta. Toisaalta Riian keskusta on täynnä esim. pieniä kahviloita (kafejnica), joista varmasti saatte yömyssynne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443052Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362651Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532604Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1052324Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle512163Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3451916- 1501566
- 741423
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231258Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185