voisiko joku kertoa kyseisestä kirjasta? millainen juoni siinä on ja mitä siiinä tapahtui.. kiitos ja jumalan siunausta sinulle joka jaksat vaivautua :)
agatha cristie kellot
hanneliiii
5568
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kirjastosta, lue se ja tee sitten se esitelmäsi.
Kirja on lukemisen arvoinen.
Tokihan pojun lukioessee Lady Agathan tuotannon parhaimmistoon kuuluvasta teoksesta on koneellani, mutta kun mie olen ateistipakana niin en voi sitä lähettää.
Työ vapauttaa, sanos Aatun kätyrit.
Kirja on naturalismin merkkiteos. Sipulimaisesti kerroksittain koostuvan juonen primus motor, elikkä priimuskeitin on Kaunis Catherine, yorkshirelaisen pikkukaupungin kellosepän tytär. Catherinesta on tulossa taitava kelloseppä ja isänsä työn jatkaja, mutta kateellinen serkku, Jane Eyre työntää puukon Catherinen silmään, pilaten näin kellomaakarin uran. Catherinen huumorintaju on pistämätön, hän tokaisee: "Onneksi ei Jane-serkulla ollut saksia." (Ehkäpä kirjan kuuluisin lainaus, jota näkee nykyisinkin viljalti viljeltävän.)
Loppujen lopuksi teos päättyy tragisesti siihen, että Catherinen suuri rakkaus herra Rochester seuraakin kutsumustaan valaanpyyntiin ja pestautuu Moby Dick nimisen paattiin. Kaunis Catherine juoksee jyrkänteeltä ales.
aika veli- tai siskokultia. Laiskan esseenvääntäjän ei tarvitse kuin luvata teille pikkuisen jumalan siunausta, niin tulee täydellinen esseen runko sillä siunaamalla.
Toivottavasti ap jakelee sitä siunausta meillekin, joista ei niin kovin apua ollut.
Minäkin voisin detaljeissa autella, jos noita syntejä saisi vähän anteeksi.
Sulla lienee pääsiäisen pyhät aikaa, kirjassa menee kohtuullisen nopealta lukijalta pari-kolme tuntia ja esitelmänkin tekoon vielä jää aikaa. Voit jopa innostua Christien muustakin tuotannosta. AInoa vika kirjoissa on se, että niissä on pirusti sivuhenkilöitä!