Joutuuko Stanstedin kentällä siirtymään turvatarkastuksen jälkeen portille jollain junalla??? Onko kenttä selkeä ensikertalaiselle? Onko terminaali iso, onko monta kerrosta? Jännittää huonolla kielipäällä mennä kyseiseen paikkaan. Meneekö se niin, että lähtöselvityksen jälkeen menen passintarkastukseen, turvatarkastukseen ja sen jälkeen sitten porttia etsimään? Kiitos vastaajalle..
Stansted
Sassu1
3707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Viime reissulla kuukausi sitten meni niin, että kun toinen lento oli easyjetillä, niin portti oli toisessa rakennuksessa ja sinne mentiin junalla. Takaisintullessa Ryanairin lennolla portille mentiin ihan kävellen. Matkat ovat pitkiä, joten portille kannattaa lähteä suunnistamaan ajoissa(taisi olla ilmoitus, että kävellen aikaa menee väh. 12. min.)Mutta opasteet noille kaikille ovat ihan selkeät.
Useimmiten Ryanairin lähtöporteille kävellään, mutta matka on tosiaan usein aika pitkä joten ostos- ja ravintola-alueelta kannattaa lähteä siirtymään portille hyvissä ajoin. Seuraa monitoreja. Kone ei odota myöhästyneitä matkustajia. Lähtöportilla on oltava 30 min. ennen koneen lähtöaikaa, koska Ryanairin koneet saattavat startata myös hieman etuajassa. Joskus lähtöportile siirrytään junalla, mutta siihenkin on varattava aikaa.
Saapuessa Ryanairilla Stanstediin olen useimmiten siirtynyt passintarkastukseen junalla eli kone on ilmeisesti saapunut toiseen terminaalirakennukseen.
Opasteet ovat hyvät joten eksymään ei pääse, mutta kentälle kannataa lähtiessä saapua jo 3 tuntia ennen koneen lähtöaikaa, koska turvatarkastuskin vie usein aikaa. Stansted on todella vilkas lentoasema.
Lähtöselvitykseen kannattaa mennä heti kun vain "luukku" on ilmoitettu. Katso vaikka sähköisiä ilmoitustauluja. Lähtöselvityksen jälkeen kannattaa suunnata heti turvatarkastukseen. Tarkastusten jälkeen kannattaa lähteä kävelemään kohti lähtöporttia. Matka voi olla pitkä ja aikaavievä. Kaikki näin ettei vain tule kiire ja myöhästy.
Mulla ainakin oli ennen turvatarkastuksia turvatarkastushalliin jonottaminen ja eka tarkastus jossa vartija päästi osan ihmisistä sisään ja osan käännytti pois (aika paljon ihmisiä käännytettiin jo tässä vaiheessa pois!!! MIKSI?!?). Itse olin poiskäännytettyjen joukossa, koska minun takkini taskut pullottivat. Toisella kertaa käännytettiin kun mulla oli hanskat kädessä (tällä kertaa ne eivät olleet taskussa pullottamassa). Kolmannella kerralla pääsin sisälle, kun olin sitä ennen käynyt kysymässä toiselta vartijalta apua. Ikävä sanoa, mutta jos minulla ei olisi hyvä englannin kielitaito, olisin jäänyt sinne kentälle.
Kun lopulta pääsee turvatarkastushalliin, toinen toistaan seuraavat turvatarkastukset hoituvat aika lailla itsestään, menee vaan virran mukana. Jos vahingossa meinaat kävellä jostain pisteestä ohi, kyllä vartija sinut äkkiä ohjaavat takaisin oikeaan paikkaan. Varaudu siihen että kuljet sukkasillasi (kenkätarkastus kenkäpommien vuoksi) eli ehyet sukat mukaan ;) ja joudut vartijoiden taputeltavaksi (tutkivat oletko piilottanut jotain vaatteiden alle.
Itselläni oli aikamoinen kiire, vaikka olin kentällä todella ajoissa. Lähtöselvitykseen menin ensimmäisten joukossa, mutta turvatarkastusten vuoksi meinasin myöhästyä ja jouduin juoksemaan koneeseen. Enkä ollut ainoa! Ehkä tilanne ei sulla ole ihan sama, sillä satuin olemaan kentällä juuri kun joku pommiuhka oli olemassa, ja siksi kaikki oli niin tiukkaa. Normaalistihan mitään ihmeempää kielitaitoa ei lentokenttärumban läpikäynti vaadi.