Avioliittoon siunaaminen ennen vihkimistä?

Sulhanen.....

"Avioliiton siunaaminen ei ole juridinen tapahtuma näin ollen tilaisuus voi olla vain parin ja papin tapaaminen missä pappi siunaa parin."

Mitenhän tällainen vaihtoehto? Ensin siunataan avioliittoon ja vasta sen jälkeen rekisteröidään suhde. Onko kukaan edennyt tässä järjestyksessä?

Avioliittoon siunaaminen onnistuu siis ilman todistajiakin. Tämä olisi näppärä tapa mennä naimisiin ulkomailla. Oma tuttu pappi vaan mukaan.

Hoidellaan rekisteröiminen myöhemmin kuntoon.

2

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anni

      "Avioliittoon siunaaminen onnistuu siis ilman todistajiakin. Tämä olisi näppärä tapa mennä naimisiin ulkomailla."

      Tuo oli hiukan ristiriitainen kommentti, sillä avioliiton siunaaminen ei tarkoita naimisiin menemistä. Avioliiton siunaamisen jälkeen ette ole yhtään sen enempää naimisissa kuin aiemminkaan, mutta olette siunatut ;)

      Eli mennä naimisiin = se maistraattiosuus.

      Vielä avioliiton siunaamisesta: epäilen, voiko avioliittoa siunata, ennen kuin se on solmittu. Joten veikkaan (ei tietoa kuitenkaan) että avioliiton siunaaminen voi tapahtua vasta kun avioliitto on maistraatissa (tms) solmittu.

      • mahahaava

        Siviiliavioliitto tai esimerkiksi ulkomaan lakien mukaan solmittu avioliitto voidaan siunata kirkollisesti. Kirkollinen siunaaminen muistuttaa muodoltaan kirkollista vihkimistä.

        Miten voitaisiin siunata avioliitto, jos sitä ei ole edes solmittu? Haloo!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1699
    Aihe