Avioliittoon siunaaminen ennen vihkimistä?

Sulhanen.....

"Avioliiton siunaaminen ei ole juridinen tapahtuma näin ollen tilaisuus voi olla vain parin ja papin tapaaminen missä pappi siunaa parin."

Mitenhän tällainen vaihtoehto? Ensin siunataan avioliittoon ja vasta sen jälkeen rekisteröidään suhde. Onko kukaan edennyt tässä järjestyksessä?

Avioliittoon siunaaminen onnistuu siis ilman todistajiakin. Tämä olisi näppärä tapa mennä naimisiin ulkomailla. Oma tuttu pappi vaan mukaan.

Hoidellaan rekisteröiminen myöhemmin kuntoon.

2

627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anni

      "Avioliittoon siunaaminen onnistuu siis ilman todistajiakin. Tämä olisi näppärä tapa mennä naimisiin ulkomailla."

      Tuo oli hiukan ristiriitainen kommentti, sillä avioliiton siunaaminen ei tarkoita naimisiin menemistä. Avioliiton siunaamisen jälkeen ette ole yhtään sen enempää naimisissa kuin aiemminkaan, mutta olette siunatut ;)

      Eli mennä naimisiin = se maistraattiosuus.

      Vielä avioliiton siunaamisesta: epäilen, voiko avioliittoa siunata, ennen kuin se on solmittu. Joten veikkaan (ei tietoa kuitenkaan) että avioliiton siunaaminen voi tapahtua vasta kun avioliitto on maistraatissa (tms) solmittu.

      • mahahaava

        Siviiliavioliitto tai esimerkiksi ulkomaan lakien mukaan solmittu avioliitto voidaan siunata kirkollisesti. Kirkollinen siunaaminen muistuttaa muodoltaan kirkollista vihkimistä.

        Miten voitaisiin siunata avioliitto, jos sitä ei ole edes solmittu? Haloo!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4188
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      112
      2731
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2232
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      29
      1883
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1843
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1400
    8. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      65
      1310
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      132
      1270
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1178
    Aihe