Miten pesette koiran pään, niin ettei vettä mene korviin?? Onko vaarallista, jos vettä menee korviin?
Mä pesin yks ilta westien ja tais mennä vahingossa korviin vettä. Ja nyt sen korvia kuumottaa ja ne haisee pahalle.
Mitä mun pitäis tehä? Pitäsikö ne puhdistaa jollain?
Kiitos jo etukäteen!
Koiran korvissa vettä??
6
8268
Vastaukset
- maripe
Itse pistän hieman pumpulia korvaan, ei syvälle, sillä lailla ettei vettä kuitenkaan paljoa sinne mene. (Koirani on silkkiterrieri.) Apteekista (käsikaupasta, ilman reseptiä) myös saa jonkinlaista "epi-otic" korvanpuhdistusainetta, ja meillä sitä eläinlääkärin suosituksesta..
- yorkshirenterrier
laita yhdellä kädellä koiran korvat niskaan ja pese yhdellä kädellä tai sitten pyydä kaveriltasi/äidiltäsi tai joltakin henkilöltä apua koiran korvien pitämisessä niin ainaskin itse olen tehnyt😊
- koiranpesu
Meillä ei ihmeemmin westien korvia pestessä suojeltu. Huuhtelu siten, että käsisuihkusta vettä pienellä paineella ja takaraivolta kuonoon päin ja kevyesti myös päälaelle ja kuonolle ylhäältä päin. Eikä mennyt korviin. Sadekin tulee ylhäältä päin, eikä se haittaa koiran korvia.
- gfhfdhfdh
En tiedä onko vaarallista, mutta se tuntuu ikävältä. Karrastan itse uintia ja tiedän jipot joilla veden saa pois korvasta, mutta koira ei voi saati tajuaisikaan tehdä niitä ja ärsyttäväähän se on kun on vettä saatanan korvassa.
- Kääpiösusi
Ite taas joskus valutan tarkotuksella vettä omiin korviini, ajatuksella että roskat lähtee pois..
Tuskin se koirallekaan sen vaarallisempaa on, ravistamalla lähtee suurin osa ja loput haihtuu. Tosin jos on kunnon luppakorvat tai tiheä korvakarvoitus, niin voi olla ettei kaikki vesi poistu vaan jää "hautumaan" ja keräämään bakteereja.
Aloittajan ongelma varmaan selvinnyt jo kyllä.. mutta westie tuntuu olevan aika herkkä kaikelle, iho-ongelmille ym. Eli varsinkin jos saippuaa menny mukaan ni ei tiedä mitä tapahtuu. Olisi mielenkiintosta tietää miten aloittajan koiran kävi?
- hiivakorva
Ei kannata koiran korviin päästää vettä. Meillä koira saa heti hiivan korvaan, jos sinne menee vettä yhtään. Sitten se ravistelee päätään ja rapsuttaa korvaa kaiken aikaa ja inisee ja korva haisee pahalle. Ja kun sitä koko ajan kutiaa, koira raapii ja raapii ja saa korvan sisäosan verille ja ongelma vaan pahenee.
Yritetään aina pestä sitä niin, että ei menisi päähän vettä ollenkaan. Sillä on pystykorvat, joten ne on vielä alttiimmat saamaan vettä sisälle kuin luppakorvat. Pitää sitten vaan kosteella pyyhkeellä pestä sen päätä ja kuonoa, vaikka muuten suihkuttaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1933579Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572237Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762220- 432082
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321501Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591014