Nyt tuli sitten ostettua tuo QQ Acenta ja 2,0 MT6 Dieseli. Kauan mietin että pitäisikö ottaa 4x4 vai 4x2...oli siinä sen verran hintaeroa että päädyin tuohon 4x2, teinkö virheen? Missä tuo ero tuntuu eniten?
uusi QQ
4x4 vai 4x2?
61831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eli 4x4 pitänee hintansa paremmin -onhan se SUVin korvike. 4x2 hinnoitellaan perusfarkkujen kilpailutilanteen mukaan.
Tuo vähän riippuu missä aijot autolla möyriä ja tietysti siitä, onko QQssa luistonesto siten, että enemmän sutivaa pyörää jarruttaan. Luistonestosta ei tainnut olla mitään mainintaa esitteissä. Jos autossa ei ole luistonesto missään mallissa, teit jonkinmoisen virheen. Toisaalta tuo auto vaikutti lyhyen kokeilun pohjalta oikein kätevältä peliltä ja yllättävän hiljaiselta, ainakin kitkakumeilla. Melua oli oman kokeilun mukaan saman verran kuin Avensiksessa. Karkea asfaltti kesäkumeilla on silti se mikä oikeasti kertoo melusta.
Itsekin pidän QQta kovana vaihtoehto hintaluokassa. Tuo melu kesäkumeilla ja suorituskyky vain arveluttaa. Diesel-tomaatin arvoja kun ei ole saatavilla.
QQ:ssa on esp-järjestelmä vakiona.
http://www.nissan.fi/mallisto/qashqai/turvallisuus/
"QASHQAIn luistonestojärjestelmä rajoittaa renkaiden pyörimistä, kun tie on liukas. Järjestelmä havaitsee, jos jokin rengas pyörii muita kovempaa ja jarruttaa automaattisesti pyörimistä ja vähentää näin luistoa."
Tuo Nissanin sivulla oleva teksti ei kerro yksikäsitteisesti jarrutetaanko sutivaa pyörää vai vähennetäänkö tehoa. Tehon vähennyt on pahinta mitä voi tehdä, siitähän on RAV4 testeissä paljon asiaa. Auto jopa nyykähtää paikalleen jos eteenpäin ei pääse kuin sutimalla.
Jos toimii samalla tavalla kuin Primerassa niin siinä on Boschin uusin järjelmä joka toimii kertakaikkisen loistavasti. Esim. ylämäkeen ajettaessa se jarruttaa vuorotellen kummankin puolen pyörää jos kummatkin sutii. Auto nousi viime syksynä kesärenkailla jyrkän lumisen mäen päälle ihan pelkästään tuon sutimiseneston ansiosta. Ilman sitä ei olisi ollut mitään mahdollisuutta päästä ylös.