Neuvoja vailla...

Ollaan seurusteltu tyttöystäväni kanssa jo useampi vuosi ja asutaan yhdessä. Tyttöystäväni kuitenkin kertoi, että on alkanut miettiä haluaako sittenkään olla suhteessa naisen kanssa. Hän on siis "entinen hetero", aiemmin ollut suhteessa vain miesten kanssa. Itse taas olen täysin lepakko... Kultani sanat satuttivat minua enemmän kuin mikään muu. Enkä tiedä miten toimisin. Säästänkö itseäni enemmältä tuskalta ja lopetan suhteen vai jatkanko... Tällä hetkellä halutaan molemmat jatkaa kuten ennenkin, yhdessä. Mut mieltäni kalvaa koko ajan pelko siitä, että tyttöni ilmoittaa lopullisesti haluavansa viettää elämänsä mies rinnallaan... Vaikeeta... =(
51005
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oma suhteeni ei kestänyt, kun naiseni halusi sitten kuitenkin miehen. Tätä tuumailua hän kävi mielessään lähes koko suhteemme ajan. Vastedes seurustelen vain sellaisten naisten kanssa, jotka tietävät mitä oikeasti haluavat. Koekaniiniksi en enää ryhdy.

Äänestä

pitää joskus osaa otaa välimatkaa vaikka toista rakastaakin se vaan kertoo sen että jos sun typy löytää herras miehen niin sun sydän särkyy älä vaan anna sille typylle pikku sormea tai se syö koko käden ...

Äänestä

miestenkin kanssa, lopulta valitsee miehen. Heteronormisessa maailmassa elämä on niin helpompaa. Naisesi ei siis olekaan lebe...onkohan hänelle tullut kovia pettymyksiä aiemmin miesten suhteen?!?

Äänestä

olisi, että suhteessanne on nyt se normaali tasapaksu kausi, joka ajaa osan pareista eroon ja toiset lopulta tiiviimmin yhteen. Kumppaniasi ehkä harmittaa huuman tasaantuminen ja siksi kärttyilee typerästi, mikä toivottavasti menee pian ohitse.

Jos taas kuvitellaan sellaista kauhuskenaariota, että hän oikeasti miettisi suhteen lopettamista, niin ei se välttämättä miehenkipeydestä johdu. Eivätkös jättäjät yleensä kehittele kaikenlaisia rationaalisia selityksiä lähtemisen tarpeelleen, ja mikä voisikaan kuulostaa vastaansanomattomammalta kuin se, että onkin enemmän hetero?

Niin sitä voi kätevästi esittää, että "olet rakas ja hieno ihminen...ei tämä sinusta johdu vaan minusta...ymmärräthän?". Ainakin kun minut on jätetty, niin selitystä on kyllä piisannut. Jos hän on vuosikaudet elänyt kanssasi, niin kyllä hänessä on todellakin on riittävän vahva suuntaus naisiin, joten suhteenne epävarmuuden hetkien täytyy johtua jostain muusta asiasta.

Äänestä
  • Suhteessamme on tosiaan menossa jonkinlainen "taantumakausi". Intohimo hiipunut jonkin verran, mutta ei kokonaan. Ja ei enää kaipaa toista lähelleen niin kipeästi kuin joskus aiemmin. Mutta siis, tyttöystäväni on aiemmin seurustellu miehen kanssa ja sit jotai yhdenillan juttuja vaan ollu...

    Ja sain tosiaan kuulla myös nuo legendaariset sanat: "ei se susta johdu jne..." En tiedä edelleenkään, mitä tehdä. Mut aika näyttää... Kiitos neuvoista =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-_- kirjoitti:

Ollaan seurusteltu tyttöystäväni kanssa jo useampi vuosi ja asutaan yhdessä. Tyttöystäväni kuitenkin kertoi, että on alkanut miettiä haluaako sittenkään olla suhteessa naisen kanssa. Hän on siis "entinen hetero", aiemmin ollut suhteessa vain miesten kanssa. Itse taas olen täysin lepakko... Kultani sanat satuttivat minua enemmän kuin mikään muu. Enkä tiedä miten toimisin. Säästänkö itseäni enemmältä tuskalta ja lopetan suhteen vai jatkanko... Tällä hetkellä halutaan molemmat jatkaa kuten ennenkin, yhdessä. Mut mieltäni kalvaa koko ajan pelko siitä, että tyttöni ilmoittaa lopullisesti haluavansa viettää elämänsä mies rinnallaan... Vaikeeta... =(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu