koiran allergia

mie vaan...

Hei!
onko mahdollista, että koira on allerginen kanalle? olen taistellut koiran allergian selvittämisen kanssa jo miltei vuoden, ja luulin, että sain selville allergian aiheuttajan (tumma riisi). Aloin silloin antamaan koiralle nutron lammas-riisi, ja oireet katosivat, mutta nyt kun olen vaihtamassa ruokaa johonkin muuhun (karva ei enää kiillä ja koira kärsii vitamiinin puutteesta), ja sain näytepusseja, niin koiralla alkoi eagle packin kana-riisi ja 3 lihan(sis. kanaa) -näytteistä oireet taas. kun sitten sain oireet loppumaan ja kokeilin vielä eagle packin lammas-riisiä, mitään oireita ei ollut. Ruuissa on siis kaikki muut ainesosat samoja, vain liha on eri. Olisiko siis mahdollista, että kana aiheuttaa oireita kanssa? en ole kuullut/ lukenut ainakaan mistään vastaavasta tilanteesta.
Eläinkaupassakin myyjä sanoi, ettei ole ainakaan moisesta ikinä kuullut, ja painotti, että eagle packin ruokien ei pitäisi aiheuttaa allergiaa.
Kiitos jo näin etukäteen avustanne! :)

9

6557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiran allergia

      testataan kotona: tarjoa yhtä ruokaa kerrallaan viikko, jos ei reaktiota, lisää toinen ainesosa mukaan. Samaa rataa, kunnes olet varma, mikä sopii.
      Jättäisin nappulat sun muut pois ja tekisin itse ruuan. Näin varmistat myös lisäaineettomuuden.

    • ruttu-nen
    • molossi

      "Ettei Eagle Packin ruokien pitäisi aiheuttaa allergiaa".Ja höpön höpön.Joko kyseessä ihan pihalla oleva myyjä koirista ja allergioista tai sitten selvää valheellista propagandaa.

      Kaikki ruuat voi aiheuttaa allergiaa,JOS siinä ruuassa on jokin ainesosa tai muu tekijä,mille koira on allerginen.Periaatteessa koira voi olla allerginen melkein mille vaan.

      Ihan hyvin voi olla kanalle tai kalkkunallekin allerginen,ja niitä kana-allertikkoja siis on.

      Kuivamuonissa on myös muita juttuja(esim. varastopunkki,lisäaineet),mille koira voi herkistyä,kuin pelkät ruuan ainesosat,joten yhdestäkään voi tuskin sanoa,että on täysin allergiavapaa.Semmoinen kun löytyisi,niin sehän olisi jo mullistava ja rikkauteen vievä keksintö:O)

    • mie vaan...

      Kiitos todella paljon kaikille, varsinkin tuosta linkistä sain paljon irti :) pitää kai sitten vaan sopeutua ajatukseen, että pelkkiä myyjiähän ne eläinkaupan myyjätkin ovat, luultavasti tekevät mitä vain myydäkseen tuotteitaan. enkä nyt siis yleistä, varmasti on olemassa hyviäkin eläinkaupan myyjiä, jotka ovat rehellisiä ja tietävät asioista :)

      • ruttu-nen

        koirasi ruoka-allergian aiheuttaja/aiheuttajat selviävät ja koirasi voi taas elää tervettä oireetonta elämää.


    • ettei mitään

      löydy, niin voit pyytää eläinlääkäriäsi tilaamaan koirallesi peura-peruna kuivaruokaa. meidän koira oli allerginen melkein kaikelle, mutta tämä ruoka toimi todella hyvin.

    • Mapuccino

      ja muutkin (myös riista-)linnut voivat aiheuttaa allergiaa. Kaikkein vähiten allergiaa aiheuttaa kuulemma lammas, tosin tämäkin on totta vain EI-lammas-allergikkojen suhteen.
      Meilläkin painitaan ruoka-aineallergian kanssa. Allergia todettiin vasta äskettäin ja nyt syödään suolen/vatsan rauhoittamiseksi allergiaruokaa (Royal Canin Hypoallergenicia, jota saa vain apteekeista ja eläinlääkäreiltä ja on siten hintavaa). Ruoka on toiminut todella hyvin mutta koska ruoka on todella kallista ajattelin itsekin ruveta kokeilemaan jotakin toista vaihtoehtoa ja ensimmäiseksi mietin James Wellbelovedin lammas-riisiä. Tunnen monia ruoka-allergikkoja ja herkkämahaisia koiria, joille ko. valmistajan tuotteet toimivat.
      Allergian aiheuttajan selvittäminen on todella pitkän ajan vievä prosessi, niin kuin varmaan jo tuosta aiemmin mainitusta linkistä ja omien kokemuksien perusteella tiedätkin eli kokeiluja ja jaksamista...

    • Anonyymi

      Koiralleni tuli taiveihottuma virtsaputken ympärille eikä lähtenyt parantumaan. Sitten tajusin vaihtaa ruokavalion. Oli syönyt pitkään teollista märkäruokaa ja rasiassa luki kanaa. Mitä kaikkea muuta, sitähän ei tiedä. Nyt koira syö ihmisille tark jauhelihaa, riisiä, vehnälesettä, kauraa, raejuustoa, maitoa ja iho hyvä. Liha useimmite raakana. Eilenkin kakka oli täydellinen vaikka ei aiemminkaan ollut suolioiretta.

    • Anonyymi

      Tarkennuksena edelliseen. Se on naudanjauhelihaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2045
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      327
      1250
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      90
      1107
    4. 113
      938
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      918
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      63
      875
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      849
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      785
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      769
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe