olen valmistunut vuonna 2002 hotelli ravintola ja suurtalous alan myynti ja asiakaspalvelijaksi. koulutus oli 3 vuotinen. opiskeltiin paljon anniskeluoikeuksista mutta mitään ns.passia ei muistaakseni erikseen suoritettu. onko minulla kuitenkin se? eli riittääkö koulutukseni takaamaan nämä taidot. olen ruennut katselemaan työpaikkoja ja kaikissa lukee että passi pakollinen ja nyt mietityttääkin voiko töihin pääsy jäädä kiinni siitä!
anniskelupassi
onko minulla?
3334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pitää kai olla ihan se passi olemassa..? Ainakin itse jo valmistuttuani kävin erikseen aikuiskoulutuksena sellaisen viikon kurssin, josta sitten sai hygienia- ja anniskelupassin. Pitää suorittaa erikseen sellaiset tentit, jotta passin saa. Se passi on ihan konkreettisesti sellainen läpyskä / kortti, joka sit pitää esittää työnantajalle.
selviää jostain kysymällä, mutta muistan lukeneeni jostain, että anniskelupassin korvaa alan koulutus ja riittävän pitkä työkokemus. Googlettamalla löytyy asiasta vaikka mitä tietoa.
Lukeeko päästötodistuksessas mitään anniskelupassista?
Mun todistuksessa on maininta.
T:tarjoilija