canestan

Onko tietoa jollain miten saattaa vaikuttaa canestan-emätinpuikko ovulaatioon ja raskaaksi tuloon?
Mulla pahoja, jatkuvia hiivatulehduksia ja laitoin sellasen to iltana ja su-ti mun "hedelmöittymisaika" mutta en tuntenut oviskipuja ja limaakaan ei näkynyt.vaan sitä canestan mönjää tuli ulos sillonkin vielä.
Entä pääseekö siittiöt sen ns läpi?Spermaakaan ei valunut ulos niinkuin normalisti yhdynnän jälkeen, mietin ja pelkään että jäi jumiin lääkemönjään...????
3561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jos sulla on hiiva niin se on hoidettava pois ja miettiä raskautumista vasta sitten. siitä en tiedä kuinka canesten vaikuttaa siittiöiden kulkuun, mutta hoidas nyt oikeesti se hiivasi kuntoon, sillä paha tulehdus voi JOPA aiheuttaa keskenmenon!

Äänestä
  • se nyt onkin.ainakin taas tältä kuukaudelta.
    ne vaivaa mua nykyään kroonisesti kuukausittain, en tiedä miksi.
    jokatapauksessa jos joku vielä tietäisi miten siittiöt jaksavat uida, canestanmönjän läpikinkö?
    harmittaa paljon jos nyt se pilasi kaiken, kerrankin oikea hetki ja mieskin paikkakunnalla,
    yleensä noita kahta ollut vaikea ajoittaa yhteen ja niin kai pysyykin. siksi :(
    kiitos ja anteeksi ruikutukseni.

    Äänestä

Kyllä raskaaksi tulo on ihan mahdollista Canesten-kuurin aikana. Itse asiassa ohjeessa jopa sanotaan että Canestenin käyttö voi heikentää eri ehkäisymenetelmien tehoa ja hedelmöittyminen on siis mahdollista. Ja kyllä siittiöt tulevat niin kovalla paineella etteivät jää emättimeen (missä Canesten-mönjä on) vaan menevät kyllä vauhdilla siitä läpi kohdunsuulle ja sisään kohtuun. Ja varsinkin jos olet jo torstaina puikon laittanut niin sunnuntaihin mennessä suurin osa on imeytynyt ja suurin osa pois tulevasta on valunut pois, eli ei siellä enää kovin paksua mönjämuuria ollut. Oleppa ihan huoleti. :) Kyllä se tärppääminen/tärppäämättömyys on sitten ihan muista asioista kiinni.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


amppari kirjoitti:

Onko tietoa jollain miten saattaa vaikuttaa canestan-emätinpuikko ovulaatioon ja raskaaksi tuloon?
Mulla pahoja, jatkuvia hiivatulehduksia ja laitoin sellasen to iltana ja su-ti mun "hedelmöittymisaika" mutta en tuntenut oviskipuja ja limaakaan ei näkynyt.vaan sitä canestan mönjää tuli ulos sillonkin vielä.
Entä pääseekö siittiöt sen ns läpi?Spermaakaan ei valunut ulos niinkuin normalisti yhdynnän jälkeen, mietin ja pelkään että jäi jumiin lääkemönjään...????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu