Onko kukaan käynyt Haltilla. Onko vaellusvinkkejä lähinnä aikataulun sekä varusteiden suhteen?
Kesällä HALTILLE
5
1505
Vastaukset
- .....
tuolta Luonto & retkeily osastolta...siellä on niitä haltinkävijöitä enemmänkin.
- EräPete
Kiitos linkistä. Pitkä matka odottaa
- taappo
...olen Haltillakin käynyt, mutta aikaa on jo kulunut kymmenisen vuotta viimeisestä kerrasta.
Uudelleen lähden vielä, on sen verran hienot kokemukset.
Autiotupia on melko tiheässä, joten niihin kannattaa tukeutua, mutta telttakin on oltava mukana. Sateen pitävä Goretex -puku ja nahkaiset vaelluskengät jalkaan, lieri/lippis sääskihuppu ja voiteet.
Heinäkuussakin tulee varautua lumisateen varalle, nimimerkillä kokemusta on, jolloin jokien ylitys on vaarallista. Muista irroittaa rinkan lantiovyö aina jokea ylittäessäsi!
Vaellussauva auttaa jokien ylityksissä ja sen voi tehdä paikanpäällä koivusta.
Viikko aikaa... Meekonjärven alue...Saivaaran huiputus...Urtasvankka...Pitsusköngäs... nämä ainakin sattuvat perusreitille ja niissä kannattaa viivähtääkin. Takaisin tullessa ehkäpä Salmikurun kautta Terbmisjärvelle.
Matkaanlähdön voi tehdä kaupalta jokivartta ylös tai Saanan majalta Saana pohjoispuolitse kiertäen, lännestä voi Saanan huiputtaakin, Saanan pohjoispuolella on päivätupa, jossa voi pitää tauon tai yöpyäkin voi lattialla.
Varustus kannattaa suunnitella huolella, ei liikaa painoa, mutta mitään ei saa unohtaakaan. Kysy asiantuntijoilta, tee lista ja merkitse muistiin.
Oma rinkkani on painanut n. 30 kiloa lähtiessä ja se tuntuu TODELLA PAINAVALTA, mutta siihen tottuu parissa päivässä. Oman painon/kunnon mukaan tietenkin varustaudut.
Hyvää matkaa!- EräPete
Kiitos vinkeistä. näin kun noviisina lähtee niin kaikki vinkin ovat tervetulleita.
- Nimetön
EräPete kirjoitti:
Kiitos vinkeistä. näin kun noviisina lähtee niin kaikki vinkin ovat tervetulleita.
Pari kertaa olen sen nähnyt ja kerran myös maisemia sen huipulta katsellut. Olen liikkunut niissä maastoissa kesä ja talvi olosuhteissa ja todennut että selvästi helpompaa ja myös nopeampaa liikkuminen on talvella, nimittäin reitillä on muutama aika vaikeakulkuinen paikka esim Meekonjärvella korkean kalliopahdan alapuolinen seutu on hyvin kivikkoinen ja sitä ylittäessä saa olla kieli keskellä suuta että ei nyrjäytä nilkkaa rinkkaa kantaessa. Sateen sattuessa se voi olla kyllä aika paha kohta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874048Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750