Entisajan koulussa

Välitunnilla ei ollu valvojia maalaiskoulussa.
Isot pojat piti kuria ja joskus tuli nokkiin.

Mitä sinä muistat?
4235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

55 vuonna, moppauksen uhdiksi.Silloin ei tunnettu sellaista nimeä kuin moppaus

Äänestä

Minä se olen. En pane tähän nimeäni, vaikka en olekaan enää niin peloissani kuten olin silloin koulun pihalla, jos muistat.

Psykologin tutkimuksessa assosiatiivinen oppimiseni todettiin maksimitasoiseksi ja se kohotti itsetuntoani vielä vanhoilla päivilläni.
Vaikka mummoni ei testeissä ole ollutkaan, niin ainahan Noita Noidan tuntee ja sanoisin, että hän oli erittäin assosiatiivinen. Minä olen hänen pojantyttärensä ja siksi olen kuin polttomerkitty.

Mummoni kuppasi, hieroi ja teki nokkosista ja voikukanlehdistä lääkkeitä vielä 1950-luvulla.
Hän toimi "lääkärinä" siihen aikaan kun maa- ja metsätyötä tekevät eivät juuri lääkäreiden vastaanotoilla käyneet.

Minä en tee lääkkeitä, enkä kuppaa tai hiero, mutta olen hänen pojantyttärensä ja "noitien sukua". Ensimmäistä kertaa hyväksyn koulussa saamani nimityksen ja ylpeänä siitä kerron tässä ja nyt.

Jo viidennellä luokalla jouduin kantamaan haukkumanimiä "Noita" ja "Noita-akka", jotka eivät imarrelleet minua, eikä niitä sellaisiksi ollut tarkoitettukaan.
Haukkumanimistä ei siihen aikaan päässyt irti kun ne kerran jollekulle lätkäistiin.

Olen mummoni kaima ja se merkitsee vahvaa leimautumista hänen arvomaailmaansa ja
jonka hän oli saanut ja omaksunut perimätietona Lylykoskella, josta hän oli kotoisin.
google / Lylykoski / projektiraportti ja yhteistyölinkkejä.

Äänestä
  • Kun yksi poika veteli välitunnilla turpiin,
    niin seuraavalla tunnilla pyysin opettajalta
    lupaa päästä ulkovessaan. Lupa tuli. Otin
    sen turpiin vetäjän hatun mukaan ja kusaisin
    sinne sisälle. Sitten oli kiva katsoa, kun
    se lähti välitunnille ja lopsautti hatun päähänsä.
    Se on ollut elähdyttävä muisto koulukiusausmuistojen harmaassa massassa.

    Äänestä

  • Esa kirjoitti:

    Kun yksi poika veteli välitunnilla turpiin,
    niin seuraavalla tunnilla pyysin opettajalta
    lupaa päästä ulkovessaan. Lupa tuli. Otin
    sen turpiin vetäjän hatun mukaan ja kusaisin
    sinne sisälle. Sitten oli kiva katsoa, kun
    se lähti välitunnille ja lopsautti hatun päähänsä.
    Se on ollut elähdyttävä muisto koulukiusausmuistojen harmaassa massassa.

    puhuneet tunnilla ääneensä keskenään.
    Piti viitata ja nousta seisomaan opettajan kysymyksiin vastatessaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Esa kirjoitti:

Välitunnilla ei ollu valvojia maalaiskoulussa.
Isot pojat piti kuria ja joskus tuli nokkiin.

Mitä sinä muistat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu