Laihuusongelma

näin päin

Eli murkkumme syö ihan hyvin kotiruokaa (poika) on pitkänhuiskea ja laiha. Tuosta laihuudesta on ilmeisesti jo koulussa huomauteltukin, sillä ei halua esim. lähteä ollenkaan uimaan. Nyt pyysi, että ostaisinko väljempiä vaatteita, ettei näkyisi että on liian laiha. Pojalla geenit, syntyessään ei ollut vauvanpyöreä, vaan pitkä ja laiha. Eikä tykkää makeasta, isäänsä tullut siinäkin. En minä tiedä mitä tälle asialle oikein tekisi tai mitä haen, ehkä jotain neuvoja itsensä hyväksymiseen.

Poika on hyväkuntoinen, liikkuu omaksi ilokseen. Meillä on tapana syödä useita kertoja viikossa koko perhe yhdessä (harrastusten ja työaikojen takia ei aina kaikki), joten nähdään että syö hyvin ja yleensä joku aikuinen on aina paikalla aamupalan ja meillä tapana olevan ns. klo viiden iltaruuan aikaan.

9

1294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • blondi-72hki

      Mun kaksi vanhinta likkaa todella hoikkia ja terkkarin mielestä liian laihia,kyse heidän käyristään mutta kotona syö kunnolla ja eivät oksennaruokailun jälkeen,olen sitäkin tarkkailut, o eli ei anorektikko ei bulimikko .....
      Ovat terveitä normaaleja toinen urheilee ..., mikä mittana koulussa tuntuu älyttömältä...
      Nyt kuulemma kolmaskin likka liian laiha, mielestäni täysin normaali,siis normaali painoinen.

      • Anonyymi

        Koska koko kansa alkaa olla ylipainoisia niin hoikat pistää silmään. Mä olin kamns armeijaan saakka reilusti alipainoinen, 193/67 mut nyt jo 106 joten no hätä 😁


    • fdjakllasödf

      Poikasi on varmaan sen ikäinen, että on turhan luihun näköinen lihaksittomana, mutta jospa ohjaisit urheilemaan johonkin lihaksia lisäävään urheiluun. Yleensähän kaikki hiihtolenkit ja juoksut vaan kuluttaa, eikä lihasmassa juurikaan kasva. Miten olisi salilla käynti tai joku jumppa painojen kanssa tms. Sitten vaan paljon proteiinia...Pitkä lihaksikas mies/nuorukainen on varmasti komea ja uimahalliinkin olisi sitten jo ilo mennä : )

    • meillä....

      Ala-asteella piti olla pitkät lahkeet sisäliikssakin, kun kaverit kiusasi laihuudesta. Yläasteella oman kehon hyväksyminen ontui. Nyt on lukion toisella ja alkaa ollut sujut itsensä kanssa. Mitat on 188 cm ja 60 kg.

      Osti muuten käsipainot itse itselleen. Hän ei ole koskaan ilmoittanut olevansa nälkäinen ja syöminen olisi unohtunut jos ei olisi ruokaa kannettu nenän eteen. Kiukkuisuus kyllä ilmoittaa syömättömyydestä.Äitinä minulla on nyt noussut huoli miten selviytyy armeijasta. Onko kokemuksia?

      • ~Vaimo~

        Olen seurustellut 15-vuotiaasta asti nykyisen mieheni kanssa. Miheni on aina ollut laiha ja esimerkiksi koulun terveydenhoitajalla asiasta hänelle useasti huomauteltukin.

        Laihuus ei kuitenkaan ole kiinni syömisen puuteesta. Mieheni syö usein ja paljon, eikä aina niin hirmu terveellisestikään. Isompia annoksia kuin hänen melkein tuplasti painavammat kaverinsa.
        Välillä kyläillessä tuntuu siltä, että vieraat ihmiset kattelevat, että eikö tuo mies raukka saa kotona olleenkaan ruokaa, kun tarvii syödä niin paljon. Varsinkin omat isovanhempani ajattelivat aluksi niin.

        Armeijan mieheni suoritti täysin normaalisti 6 kuukauden mittaisena ilman mitään ongelmia. Uskoisin, että se on pienempikokoiselle helpompaakin, kun ei ole niin paljon sitä omaa elopainoa kannettavana varusteiden lisäksi.
        Ainoana hassuna juttuna armeija-ajalta on jäänyt mieleen armeijan alushousut, joita mieheni ei muuten käyttänyt (käytti omiaan), mutta terveystarkastuksessa ne oli pakko olla kaikilla päällä. Mieheni joutui laittamaan omansa sinne alle, joiden avulla sai ne armeijan boxerit pysymään jalassa.

        Teistä en olisi huolissanne murkkujenne laihuudesta. Toisilla vain on parempi aineenvaihdunta kuin toisilla.


      • ollut nuorena
        ~Vaimo~ kirjoitti:

        Olen seurustellut 15-vuotiaasta asti nykyisen mieheni kanssa. Miheni on aina ollut laiha ja esimerkiksi koulun terveydenhoitajalla asiasta hänelle useasti huomauteltukin.

        Laihuus ei kuitenkaan ole kiinni syömisen puuteesta. Mieheni syö usein ja paljon, eikä aina niin hirmu terveellisestikään. Isompia annoksia kuin hänen melkein tuplasti painavammat kaverinsa.
        Välillä kyläillessä tuntuu siltä, että vieraat ihmiset kattelevat, että eikö tuo mies raukka saa kotona olleenkaan ruokaa, kun tarvii syödä niin paljon. Varsinkin omat isovanhempani ajattelivat aluksi niin.

        Armeijan mieheni suoritti täysin normaalisti 6 kuukauden mittaisena ilman mitään ongelmia. Uskoisin, että se on pienempikokoiselle helpompaakin, kun ei ole niin paljon sitä omaa elopainoa kannettavana varusteiden lisäksi.
        Ainoana hassuna juttuna armeija-ajalta on jäänyt mieleen armeijan alushousut, joita mieheni ei muuten käyttänyt (käytti omiaan), mutta terveystarkastuksessa ne oli pakko olla kaikilla päällä. Mieheni joutui laittamaan omansa sinne alle, joiden avulla sai ne armeijan boxerit pysymään jalassa.

        Teistä en olisi huolissanne murkkujenne laihuudesta. Toisilla vain on parempi aineenvaihdunta kuin toisilla.

        anorektisen laiha vaikkei anoreksiasta tietoakaan ollut, pahimmillaan muistaakseni 165/37 14-vuotiaana. Koulu terkkari huolestui ja soitteli äitille, äitiä alkoi ärsyttää terkkarin epäilyt että voiko yksinhuoltaja huolehtia hyvin lapsestaan joten yksityiselle veri etc. kokeisiin.

        Söin kunnolla, ei mitään puutostiloja eikä mitään muuta oiretta kuin laihuus. Mulla syy löytyi sitten ihan geeneistä, kilpirauhanen hieman vilkkaaman puoleinen ja siksi nopea aineenvaihdunta ja joka murrosiässä vielä kiihtyi.

        Nyt yli 20 ja paino ja aineenvaihdunta tasaantuneet, sekä naiselliset muodotkin tulleet :)


    • Rebbe

      Tuli vaan tässä mieleen, että auttaisko tuohon painon nousemiseen mahdollisesti jonkinlaiset lisäravinteet?? Niitähän myydään kaupossa ainakin, ja varmaan jossain urheiluliikkeissä myös..

      Käsittääkseni nk.bodarit ja muut lihaskuntoa nostattavat tyypit (just nämä nuoret pojat ainakin) vetää noita lisäravinteita että saisivat lisää massaa.. Jos poikasi söisi normaalien ruokailujensa lisäksi näitä pirtelöitä niin luulisi painon nousevan. Ei varmaan ole ainakaan haitaksi kokeilla?

      • itsekärsin samaa ongelmaa

        Itse olen kärsinyt samaa "laihuustautia".

        Pelasin vielä nuorena paljon jalkapalloa
        ja olin muutenkin kovin liikunnallinen,
        eikä murrosiässä meinannut tulla millään "massaa".

        Kaverini suositteli erästä massanlisääjää
        "bulk gainer", ja 3v sitä syöneenä paino nousi 30kg.
        Aloitin samalla käymään kuntosalilla 2xviikossa,ja
        vähensin muun urheilun 1-2x viikkoon, kun olin ennen joka päivä tehnyt jotain raskasta.

        Massaa on tullut tasaisesti, ja voimakin on tarttunut.

        Sittemmin olen kokeillut muitankin tuotteita,
        mutta tohon skipin bulkkiin olen kyllä ollut tyytyväisin =)

        T.normaalin kokokoinen vihdoin :)


      • Bodari:D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      26
      3234
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2399
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      81
      2296
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      2024
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1653
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      46
      1518
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1427
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1295
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      121
      1176
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1126
    Aihe