Kiihkoilematta

Selittäisikö joku tuon silmille tunkevan digivastaisuuden syitä?
5343
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

juttu. Kun alusta asti sanottiin, että rakas TV-kuva lakkaa näkymästä jonakin tiettynä päivänä, ja on pakko ostaa jokin outo laite, niin ihmiset ottivat nokkiinsa.

Olisi pitänyt markkinoida vain hyviä laitteita ja uusia kanavia ilman mitään takarajaa, ja siirtää pikkuhiljaa ohjelmat digikanaville, niin kaikki olisivat jo tyytyväisenä ostaneet boksinsa. Ostavat ne uusia kännyköitäkin aina kun tulee joku uusi turhaakin turhempi ominaisuus.

Äänestä
  • että Suomalainen on sen verran rehellinen että vaikka olisi virkamies niin on silti sen verran isänmaallinen että ei hyväksy edes itse tekemäänsä skeidaa vaan kertoo sen muillekkin että näin ei tarvitse tehdäkkään.

    Jos näin niin Suomalaiselle virkamiehelle kaikkien kiitos :-)

    Äänestä

on vaikea omaksua edes kaukosäädintä, niin ehdoton ei bokseille.

Mutta saavathan he ostaa bokseja ketkä haluavat. Netissä myydään nyt jo yhdellä eurolla plus postikulut = 9,70.

Äänestä

Ei ole kysymys digivastaisuudesta, vaan tavasta millä sinne siirrytään (sivistysvaltiot vs. Suomi).

Se on sama onko boxin hinta 35e vai 135e. Boxi/TV yhdistelmä on vain niin epäkäytännöllinen, että sen käyttö pitäisi minimoida. Laitteiden luonnollisen poistuman myötä siirrytään oikeisiin digivastaanottimiin, jotka nekin vasta myöhemmin ovat käyttäjäystävällisempiä (toivottavasti).

Äänestä

että tällainenkin kysymys esitetään. Tuskinpa digivastaisuus kuitenkaan on niin yleistä, kuin mitä Suomi 24 palstoja lukemalla voisi ymmärtää (vrt. Afterdawn ja DVD Plaza). Toki kysymykseesi tässä keskustelussa vastanneet ovat osuneet oikeaan esim. siinä, että aikamoinen joukko suomalaisia (lähinnä vanhuksia) joutuu tai on joutunut vaikeuksiin digisovittimien kanssa. Huonosti toimivat laitteet, päivitysongelmat jne ovat todellisia monelle. Itse asia, uuden tekniikan käyttöönotto, on kuitenkin hyvä asia. Toivottavasti siirtymävaihetta voidaan nyt jotenkin "pehmentää".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Perusboxi 35€ kirjoitti:

Selittäisikö joku tuon silmille tunkevan digivastaisuuden syitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu