Mitäs olette mieltä Lahtosen MotoGBstä? Ei taida koneen paremmuus selvitä vaan kuka kuskeista on paras.
MOTOGB
Veli Ponteva
193510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kuskien kisahan se lienee. Ja todellinen tuomarointi on keppanan voimalla netin sivuilla. MUTU tuntuntumalla. Koneet voidaan laittaa paremmuus järjestykseen samalla tapaa kun naisetkin , elikkä jollekkin äitisi on ihanne ja toinen ei huolisi lainkaan. Joten arvostelu on
vain viihdettä, turhaa parranpärinää.
Miettikääpä vähän,kuka tuostakin tapahtumasta korjaa hyödyn ja keiden kustannuksella?
Kuskeja pidetään vaan testi(eu)nukkeina joita on ensin vedetty mennentullen kölin ali kelkkaaan, jotta sadaan joku markkinatutkimuksen lopputyö tehtyä!
Tutkitaan tutkitaan,minkä laisella satsauksella on valmetti mukana tässä vuosisadan ties kuinka monennessa kusetuksessa?
Kaikki selviää aikanaan......!
kylläpä se tuntuu v...tavan montaa kaveria kun ei siitä deeren rohmusta ja ponssen paskasta ollu edes viivalle tulemaan, nyt sitten kaikki pienet ajatukset on valjastettu miettimään, että jotakin salaperästä kähmintää ja varsinkin valmetin puolesta siinä täytyy olla!!!! kyllä olette hitto soikoon surkeita häviäjiä!!!!! (muuten sinne kyllä tulee muitakin merkkejä kuin vallu)
kummoista himmeliä tarvita joka valperon rinkiin ajaa jos vaikka joku maatilan isäntä tulee jollain sykeharvesterilla räpsyttelemään ,niin silloinhan ne on seipään nokka fakiireila pasmat sekaisin(jäävät varmaan loppu ijäkseen mököttämään sinne pilarin päähän,niin kuin kunnon fakiirit konsanaan;)
Kilpailijat, kalusto ja tuomaristo luvattiin ilmoittaa 8.4.2007. Ei vain Hakulista näy...
Kilpailun vai voiko siitä edes puhua säännöt tuntuvat elävän koko ajan. Ja ainakaan meikäläiselle ei ole valjennut, mikä ratkaisee paremmuuden vaiko yritetäänkökään sitä ratkaista. Onko kyse yleisöäänestyksestä, jos yleisöä saadaan. Toista vuotta kisasta on puhuttu, mutta vain puhuttu. Työrauhan puuttestakaan ei voine kukaan syyttää, kun vain puolesta puhujia ja muiden toimijoiden arvostelijoita on ollut liikkeellä.Oiskohan viisampaa käyttää tuokin viikonvaihde perheen parissa; luona Saaran armaan.
Metsäkoneen käytön SM- ja PM-kisat Punkaharjulla Lustossa 15.-16.6.2007
Kisat järjestetään Vauhkosen Hannun johdolla, joten tuollahan ne ammattimiesten osaaminen seulotaan.
Metku-tapahtuma www.lusto.fi
Tere!Iliman muuta. Tätä ei pidä missata- hinta-latatu on kohillaaan.
Samoin. Ajattelin ottaa muijan ja muksut mukaan ja yhdistää kesälomareissuun. Perhelippu 25 ekee ja sillä koko sakki tapahtumaan ja vielä säästyy kaljarahat.
Hetken epäilin retkutusta tämän Metkun osalta, mutta siinähän on oikein kunnon orkesterit takana
Teremenemäst. Metkussa tavataan ja kisataan
Tarkotus olis käydä laittamassa luokoa malliksi Lahtosen ja muitten pällisteltäväksi. Onpahan pojilla jotain mihin verrata, saavat ne hopia ja muut alemmat sijat ratkottua. Jos sieltä nyt sellasia löytyy jotka jotain hakkuun päälle ymmärtää.
Miten pääsit joukkoon vai menikö se suhteilla, tuntuu aika jännältä että vain neljä kisaa ja kukaan ei tiedä miten nämä neljä on valikoitunut. Vai onko niitä edes neljää
Huu-haata koko lahtosen pelleily. Silkkaa rahassutusta jonkun paikallisen majoitus liikkeen kanssa kimpassa ei käy meille laatuun tollanen kusetus!
onnea ja menestystä tapahtumalle
Aloitus lienee justeerilla nurin ja karsinta
kirveellä. Nopeus ratkaisee, siitä koneenkah-
voihin. Työn jälki arvioidaan . Joten edelliset
strombien kaltaiset yritteliät eivät pärjää.
Tervehdys! MotoGB -tapahtuma lähestyy. Tapahtuman tarkoitus on havainnollistaa millaisia Gladiaattoreita ja osaajia motokuskit todellisuudessa ovat. Ikinä - missään maailmassa ei olla nähty samalla savotalla 5 motoa vierekkäin - ei ikinä - ei missään. Nyt tehdään historiaa. Kisassa ei voittaja ratkea kellolla - metsänhoito, jossa tulokset mitataan vasta kalenterivuosien päästä - ei voi selvitä kellosta. Kilpailun Jury -seuraa silmä kovana jokaisen Gladiaattorin työvaiheet ja antavat pisteet kuten Tanssii Tähtien kanssa - ohjelmassa. Juryssa on 6 jäsentä, joista jokainen katsoo asiaa yhtä oikein - kuitenkin eri tavalla. Kuskihan katsooa asiaa esim. työpaikkana - millainen moto on paras ergonomisesti? jne. Kun taas metsänomistajalle ei kone tai se kuuluuko siellä radio komiasti - ole niin merkityskellinen - kaikille yhteistä on se, että työnjälki on oltava erinomaista. Tapahtumaa ei kannata kenenkään liian vakavasti ottaa -kyseessä on reipas kohtaaminen. Niin -Ruotsista saamme paikalle todellisen Viikingin - hän on hakannut 1984 moottorisahalla 901 motoa vastaan tasaväkisesti - ja nyt Ruotsalaisvalmisteisella motolla tulee näyttämään "närhet" suomi pojalle - näinköhän? "Tällä joutuu pidättelemään, ettei tule liikaa puuta" - kommentti on aika mahtipontista - suomessakin juttuja kuulee, mutta tosipaikan tullen on hiljaista - Tämä "Viikinki" uhoaa ja tulee myös näyttämään asian käytännössä -olethan silloin paikalla, kun tehdään historiaa! - Joku arveli tapahtuman olevan rahastusta? Jos yöpyminen saunallisessa hyvätasoisessa mökissä maksaa 39 euroa yö ja kahden päivän "kisapassi" tapahtumaan maksaa 20,00 euroa - niin mielestäni kyseessä on lähinnä hyväntekeväisyystyö! Ja pari hymiötä ... Nähtäillään Jämsänkoskella -
Kova hintahan se, jos vapaapäivänsä tuhlaa.Rahat säästyy ja mielenkiintoisempaa löytyy;Pakarisen Hannan konsertti tai vaikka Lutakon kultturipäiville elokuviin
Hinta-laatu suhde www.welldone.fi sivujen konserteissa, kääntää meikäläisen monot Lahteen.
Ku päivät tekee harvennukislla, niin ei tosiaankaan haluu vapaa-aikaansa viettää niitä katsomassa.
Vähän sama kun Siljalla kyyppari, haluis maksaa ku pääsee risteilee.
Vapaa-ajan haaskuu pitäs lailla kieltää.
Jos haluat tutustua ammattimiesten maailmaan niin tervetuloa joskus oikeille savotoille ilman sirkusmeininkiä. Juryn jäseniä on yksi kappale joka joutuu katsomaan sitä jälkeä jopa vuosikymmeniä.
En tiedä millainen jury on saatu kasaan Jämsänkosken Tivolimeininkiin, mutta liekö väliä kunhan kansalla on hauskaa. Asioita se ei katso yhtään sen oikeammin kuin elävän elämän savotoilla.
Jos nykyajan meininki on vain saada historiaa aikaan näkemällä 5 motoa vierekkäin niin mikäs siinä. Vielä haitarimusiikin ja kaljateltan säestyksellä.
Eiköhän Jämsänkoskella toteudu pelkästään "Reijo uhoaa ja Tanssii Gladiaattoreiden kanssa Lahtosen" yhdenmiehen show.