norjaan

--------

paljo sais ittelle jos rupeis ajaa vaik sheinkeril puolikasta norjaa? siis omalla autolla. eli siis paljo tulis esim kilometri hinnaks?

13

5183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaisi

      tiedustella sitä Schenkeriltä tai muilta sinne liikennöiviltä yrityksiltä? Täältä et varmasti saa oikeaa vastausta,luulen että vain vittuilua tyyliin "mene poju kotiis kasvamaan".Onnea yrityksellesi.

      • kyselet

        tuollaisia. Sun ite pitää tietää paljonko kustannukset Norjan ajossa on ja sen perusteella tarjota itseäs ajoon. Just tälläisten haaveilijoiden jotka ei tiedä talousasioista tuon taivaallista, toivotaan pysyvän pois koko alalta.


    • yön timo

      riittää jos saat pitkää keikkaa esim. Kirkkoniemi-Kööpenhamina-Inex Hakkila-Länsisatama-Maaliikennekeskus-länsisatama-inex hakkila-sompasaari-inexhakkila-länsisatama-inekshakkila-göteborg-tromssa-kuusamo

    • yön timppa

      mitä jää jäljelle kun siitä vähennetään:
      -polttoaineet
      -tiemaksut
      -huolto-ja korjauskulut
      -renkaat
      -liikenne ja vastuuvakuutukset
      -omat yrittäjäeläkemaksusi
      -omat tapaturma ym vakuutuksesi
      -puhelinkulut
      -lauttamaksut
      -sakot
      -rahoituskulut ja lainojen korot
      -kirjanpitokulut
      -verot
      -trailerin vuokrat

      nää on pikkujuttuja, pensaakaan ei mene jönköpingin mäessä kun pikkuusen. tää on hiano laji.

      • Jönkän mäki


      • ihmeellistä
        Rahtari-73 kirjoitti:

        Jönkän mäki

        Jönkän mäessä on...?Mielestäni mäki siinä missä muutkin.Leveetä baanaa ylös ja alas.Puukuskit pikkasen nauraa kun suureen ääneen puhutaan"jönkän" mäestä..asennetta prkl.


      • stycke
        ihmeellistä kirjoitti:

        Jönkän mäessä on...?Mielestäni mäki siinä missä muutkin.Leveetä baanaa ylös ja alas.Puukuskit pikkasen nauraa kun suureen ääneen puhutaan"jönkän" mäestä..asennetta prkl.

        Mistä mäestä sitten puhutaankaan. Oletetaan että pohjoisesta tullaan, ensimmäinen mahdollisuus on Huskvarnasta Anebyn suuntaan menevällä tiellä 132, siinä on ihan kivat serpentiinitkin. Seuraavaksi lähtee tie 31 Nässjön suuntaan, siinä on aika melkoisen raskas nousu, eikä se tie leveydellään elvistele. E4 etelään on helppo nakki, leveää moottoritietä eikä se mäki ole edes järin jyrkkä. Göteborgsbacken valtatie 40:llä on se kuuluisa. On siinä ohituskaista molempiin suuntiin, mutta muuten se ei mikään suuri strada ole, ja nousua riittää sen verran että siinä katsotaan kenellä on eniten voimaa...tai vähiten kuormaa. Talvella kun keli on edes muuttumassa hankalaksi tuossa mäessä on ensimmäiset autot poikittain.


      • kiilopään nousu
        ihmeellistä kirjoitti:

        Jönkän mäessä on...?Mielestäni mäki siinä missä muutkin.Leveetä baanaa ylös ja alas.Puukuskit pikkasen nauraa kun suureen ääneen puhutaan"jönkän" mäestä..asennetta prkl.

        ja suomen puukuskit ei tiedä mäkisestä maastosta mitään. suomi on euroopan tasisin maa?


      • norjaan

        jönkän kautta mennään !


      • ei kannata
        norjaan kirjoitti:

        jönkän kautta mennään !

        Ilmankos sitä bensaa menee, kun Jönkän kautta kierretähän.


      • Possujen possu
        kiilopään nousu kirjoitti:

        ja suomen puukuskit ei tiedä mäkisestä maastosta mitään. suomi on euroopan tasisin maa?

        Menkää joskus autoilemaan Espanjaan, Ranskaan, Saksaan tai oikeastaan minne vain keski-Eurooppaan niin huomaatte ettei täällä Suomessa edes ole mitään mäkiä.

        Tasaista tietä helvetin rumien pusikkojen keskellä, nastojen pilalle syömät kapeat tiet, kuppelehtivat henkilöautoilijat ja puusilmät, joilla ei ole mitään käsitystä liikenteessä eikä siihen liittyvästä kulttuurista. Sellaista on Suomessa touhu.


      • keskustelussa
        ei kannata kirjoitti:

        Ilmankos sitä bensaa menee, kun Jönkän kautta kierretähän.

        joku ottaa puheeksi Jönkän mäet niin voisi pysyä koko keskustelusta poijes. Norjasta itsessään kyllä löytyy muutama aavistuksen jyrkempikin "nyppylä"


    • kiitolinjalla/schenkrillä t...

      kyl sunkin kannattaa aloittaa ihan tavellisena työläisenä ennenkuin oot omaa autoa pistämässä... on se muutakin ku ajamista.., eli pitää tietää aika helekutisti asioista.. sitt otakkos kilometri´/ tai tonni/lavametri taksan??.. kilometri taksa taitta olla yleisempää koska varmempi ja sillä voi ajaa niin sanottuja turhia kilometriä ett sais hintaa.. ja vielä ett schenkerin puolikkaat ei muuten paljon seiso eli useampi kuski pitää olla... mutt helpommalla pääsee ett aloitat ihan töistä alihankkijalta schenkeriltä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5024
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      1802
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1250
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1190
    5. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      92
      1117
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1074
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      863
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      815
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      723
    10. Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."

      Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii
      Suomalaiset julkkikset
      25
      709
    Aihe