Lesken vihkisormus

jaakkima

Olen jäännyt kaksiviikkoa sitten leskeksi.Vihkisormukseni on vas.nimettömässä.Mihin tulevaisuudessa??

4

1996

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihetta sulla

      Kuinka kaunista, että pohdiskelet noin syvällisä kun edesmennyt puolisosi on juuri haudattu/haudataan pian.

      Voit pitää sormustasi edelleen samassa sormessa tai ihan missä tahansa.

      • Muistot on tärkeitä

        Silloin, kun läheinen on lähtenyt, pohtii mitä kummallisempia asioita - ei osaa aina olla ihan etiketin mukaan (siis sen, jonka sanelevat muut, viisaammat).

        Vastauksena ap:lle, jos vielä palstalla poikkeat. En ole joutunut tilanteeseesi, mutta luulen, että pitäisin vielä pitkään "oikealla paikallaan". Ehtii sen sitten siirtää johonkin muuhun sormeen tai ottaa kokonaan pois kädestä, jos tai kun joskus siltä alkaa tuntua.


    • en osaa sanoa

      musta jotenkin tuntuis kurjalta ottaa heti pois... antaisn olla sormessa kunnes siltä tuntuu että voi päästää siitä irti. sitten voisi pitää vaikka ketjussa kaulassa.

    • flikka

      Voit kantaa vihkisormusta vasemmassa nimettömässä niin pitkään, kunnes tunnet olevasi valmis edes kuvittelemaan uutta suhdetta. (Sormus sormessa sinua pidetään varattuna naisena). Ennen muinoin sopivana suruaikana pidettiin hedelmällisessä iässä olevalle naiselle puolta vuotta ja iäkkäämmille vuotta. Mutta nykypäivänä oma tuntemuksesi ratkaisee.

      Sen jälkeen voit siirtää sormukseen johonkin muuhun sormeen tai laittaa sen muistojesi joukkoon "talteen".

      Kerrallaan ei kanneta useamman miehen sormusta eli jos menet joskus uudelleen kihloihin tai naimisiin, niin viimeistään siinä vaiheessa laitat edesmenneen miehesi sormukset muistojen joukkoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      5006
    2. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      79
      2697
    3. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      46
      2632
    4. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2010
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      7
      1743
    6. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      47
      1740
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      42
      1695
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      22
      1666
    9. Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!

      Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j
      Salatut elämät
      7
      1651
    10. Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa

      Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden
      Tv-sarjat
      17
      1651
    Aihe