1. Mille viikoille suunniteltu sektionne on varattu?
2. Miksi?
3. Missä?
Itselläni suunniteltu sektio:
1. rv 38 4,
2. norm. raskaus, synnytyspelko
3. Hki
Suunniteltu sektio-gallup
18
5606
Vastaukset
- synnytys...
Oma sektio tehtiin viime viikolla, rv 40 0, iso vauva (lantion epäsuhta), Joensuu. Tyttö tuli, painoa n. 4,6kg ja pituutta 53cm. Eipä olisi sopinut perinteiseen tyyliin pukertamalla...
- mimmi_
1. Mille viikoille suunniteltu sektionne on varattu? 39 3
2. Miksi? Perätila
3. Missä? Naistenklinikka
Poika tuli, 3910 g ja 50 cm ja sectio oli positiivinen kokemus :) - mie ite
1. 4x38 ja kerran 37 3
2. kohdun toimimattomuus
3. vammala- paljon---
siis 5 sektiota ja kohtu kestänyt hyvin?
- niitä on
paljon--- kirjoitti:
siis 5 sektiota ja kohtu kestänyt hyvin?
6 mutta eka oli hätä sellainen
- 38+
Onko tuo 38 viikolla ennalta suunniteltu jotenkin liian aikaisin vai ihan normaalia?
Onko siis muita, jotka leikattu tuolla viikolla tai aiemmin??
-Kiitollinen tiedosta-- suunniteltu oli
Meillä suunniteltu sectio RV 35 6 (kaksosraskaus).
Ekana tulija olisi ollut perätilassa ja toinen olisi voitu sen jälkeen joutua leikkaamaan muutenkin.
OYS - Noin aikaisin??
suunniteltu oli kirjoitti:
Meillä suunniteltu sectio RV 35 6 (kaksosraskaus).
Ekana tulija olisi ollut perätilassa ja toinen olisi voitu sen jälkeen joutua leikkaamaan muutenkin.
OYSMiksi kaksos-sektiot leikataan aina jo noin aikaisin?? Eikö ole vaaraa, että keuhkot eivät ole vielä kunnolla kehittyneet?
Kun kuitenkin, jos alkaa syntyä ennen sovittua päivää, leikataan päivystyksessä??
Nimim: onko tietoa?? - edellinen kaksosäiti
Noin aikaisin?? kirjoitti:
Miksi kaksos-sektiot leikataan aina jo noin aikaisin?? Eikö ole vaaraa, että keuhkot eivät ole vielä kunnolla kehittyneet?
Kun kuitenkin, jos alkaa syntyä ennen sovittua päivää, leikataan päivystyksessä??
Nimim: onko tietoa??Mulla maha tuntui kirjaimellisesti ratkeavan. Ultraaminenkin kävi sairaan kipeää. supistukisia oli välillä säännöllisestikin. Sitten päätettiin vain sectiopäivä seuraavalle päivälle kun näytti siltä että vauvat syntyisivät muutenkin pian. Suunniteltu sectio on lääkäreiden mukaan aina parempi kuin hätäsectio. Siksi ei meillä ainakaan odoteltu enempää.
- edellinen
edellinen kaksosäiti kirjoitti:
Mulla maha tuntui kirjaimellisesti ratkeavan. Ultraaminenkin kävi sairaan kipeää. supistukisia oli välillä säännöllisestikin. Sitten päätettiin vain sectiopäivä seuraavalle päivälle kun näytti siltä että vauvat syntyisivät muutenkin pian. Suunniteltu sectio on lääkäreiden mukaan aina parempi kuin hätäsectio. Siksi ei meillä ainakaan odoteltu enempää.
Meillä pienempi (2390kg) pääsi heti viereen, ei mitään ongelmia. Isompi (2650kg) joutui yhdeksi yöksi teholle kun meni lapsivettä henkeen. Muuten ei mitään ongelmia.
- päätettyä leikkaus päivää
edellinen kaksosäiti kirjoitti:
Mulla maha tuntui kirjaimellisesti ratkeavan. Ultraaminenkin kävi sairaan kipeää. supistukisia oli välillä säännöllisestikin. Sitten päätettiin vain sectiopäivä seuraavalle päivälle kun näytti siltä että vauvat syntyisivät muutenkin pian. Suunniteltu sectio on lääkäreiden mukaan aina parempi kuin hätäsectio. Siksi ei meillä ainakaan odoteltu enempää.
niin se ei ole hätäsektio, vaan päivystyksessä tapahtuva ihan samankaltainen kuin ennalta sovittu leikkaus. Hätäsektio on se, kun alkaa tulla jotain komplikaatioita tai kun tosiaan on kiire, ettei syntyis jostain syystä alakautta.
Jos lapsi alkaa syntyä ennen sovittua leikkauspäivää ja etenee normaalisti, leikkaus on päivystyksellinen normaali operaatio, ei hätäsektio. - edellinen
päätettyä leikkaus päivää kirjoitti:
niin se ei ole hätäsektio, vaan päivystyksessä tapahtuva ihan samankaltainen kuin ennalta sovittu leikkaus. Hätäsektio on se, kun alkaa tulla jotain komplikaatioita tai kun tosiaan on kiire, ettei syntyis jostain syystä alakautta.
Jos lapsi alkaa syntyä ennen sovittua leikkauspäivää ja etenee normaalisti, leikkaus on päivystyksellinen normaali operaatio, ei hätäsektio.Meidän lapset ei olis kuulemma saanu syntyä ilman sectiota. Lääkäri selitti että jos ei ois päivää päätetty olis voinu tulla hätäsectio. Mutta nythän se tietysti oli odotettavissa kun synnytystapana tämä oli minulle pakollinen lasten hyvinvoinnin vuoksi.
- Kotkasta
Meidän esikoispojan syntymän ajankohdaksi valittiin Kotkassa synnytystapa-arvion jälkeen vko 40, käytännössä päiväksi osui 39 6.
Itse alusta lähtien ajoin asiaa, en ikinä voisi kuvitella selviäväni synnytyksen aiheuttamasta ennakkopelosta millään muulla keinoin. - ....
1.Rv 39 2 mutta jouduttiin siirtää ja leikkaus oli rv 39 5 (2 pvää ennen la)
2.Vauva oli jalat edellä tulossa eikä suostunut kääntymään
3.Kys- kaksoset myös
Rv 38 3
a-vauvan perätilan takia
Kys
- Ma-ria
1.39 0
2.Perätila, alatiesynnytys ei mahdollinen
3.TYKS - niiskiss76
1. Mille viikoille suunniteltu sektionne on varattu?
sectio tehtiin viikoilla 39 4
2. Miksi?
perätilan vuoksi,ei olisi mahtunut tulemaan alakautta perätilassa
3. Missä?
RAS1.39
2.perätila,en halunnut synnyttää alakautta perätilan takia
3. kätilöopisto
tosi hyvä kokemus oli! Viihdyin sairaalassa kokonaiset 2 yötä, ja silloinkin hoidin lapseni kokonaan ilman apua lapsen isän kanssa. Haava on parantunut todella hyvin ja jo seuraavalla viikolla siivoilin kotona ihan normaalisti:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4402568Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek142430Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2521475Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821139Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4251060Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621056- 155922
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41908- 56869
- 79855