missäs vaiheessa lattian valun jälkeen saa laittaa lattia lämmöt päälle?
desing taloissa ohjeen mukaan viikko valun jälkeen sähkäri kytkee lattialämmityksen päälle
desing taloissa ohjeen mukaan viikko valun jälkeen sähkäri kytkee lattialämmityksen päälle
Vastaukset 7
Vanhimmat
betoni kovettuu 28 päivää eli 4 vikkoa.
Itse pistäisin tuon ajan jälkeen vasta lämmöt päälle, mutta jos nyt kuitenkin ne ennen laitat päälle niin älä laita heti normaaliin lämpöön vaan nosta lämpöä pikku hiljaa päivittäin eli noin viikon ajalla nostat lämmön tuonn 21 asteet tietämille.
Epätarkkaa tiedottamista. Eli Betonihan kovettuu monta vuotta ellei optimioloissa vuosikymmeniä. "Betonin lujuus arvostellaan yleensä 28 vrk iässä, vaikka lujuuden kehitys jatkuu jopa vuosia"
itse rakennan parhaillaan ja minulla lattianvalumiehet neuvoivat peittämään viikoksi lattian muovilla ja viikko ilman muovia sen jälkeen lämmötpäälle mutta pienellä lämmöllä viikko ja pikkuhiljaa sitten nostaa lämpöä,muuten tulee halkeamia.et näin täälläpäin.
cm/viikko jos ihan yleis sementillä massa tehty.
Meillä neuvoivat vielä, että jos meinaa kuivua liian nopeaa, voi pintaa sumutepullolla suihkutella, ettei halkeile, mutta eipä ole tarvinnut suihkutella.
Meillä valusta aikaa jo 7 viikkoa ja vielä ei olla lämpöjä päälle laitettu.
Ja se valu itsessään tuottaa aikamoisen lämmön ainakin viikon verran. Meillä toki valettiin ihan umpi pakkaskeleillä, mutta piti kyllä käydä kuivatus tuulettamassa ennenkuin kostuttamassa. Kaikki ovet auki ja ikkunoista lastalla ja rätillä kosteudet pois. Halkeillut ei ole, paitsi yhdestä liikuntasaumasta josta saikin haljeta.
Olen ymmärtänyt että se 1 cm ( 8mm joidenkin lähteiden mukaan) viikossa valu kuivuu ja parempi on, jos sen annetaan rauhassa kuivua ellei ole pakko niitä lämpöjä laittaa..
Valua kuivatetaan viikko/cm ei se kuiva senttiä viikossa! Suurinpiirtein sillon suht.kosteus sallii lattian peittämisen eli maton,laminaatin ym.
Voit lämmitellä varovasti asteittain noin 3 viikon päästä. lähdet nollilta ja nostat pari astetta vuorokaudessa kunnes oot 24. Sitten lämmöt pois 2-3 vuorokaudeksi ja taas päälle viikoksi ja pois 2-3pvksi. Näin lattia kuivaa parhaiten koska laattaa kuivaa yläpinnasta joutusasti lämmitettäessä muttei alapuolelta.
Kun lopetat lämmityksen kosteus tasaantuu laatassa ja taas kuivaa paremmin jne.
Mitä useammin humpaat sen parempi.