Tikun käyttö ?

Minulla on joskus ollut tuo "tikku" mutta lahjoitin sen pojalle ja nyt kysyisinkin että mihin tuo tikku tietokoneessa laitetaan niin että siihen saa kopioitua koneelta.
3279
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sellaista huhua kuulin, että USB-liitäntään voisi kokeilla. En tiedä pitääkö tuo paikkansa, huhu on kyllä peräisin tavallisesti luotettavana pidetystä lähteestä.

Äänestä

......USB-porttiin.

Tikun liitos on selllainen leveä. Koneessa on muutamia erilaisia "kiinnityskohtia" mutta tikkua ei voi laittaa väärään paikkaan. Sen voi laittaa ainoastaan oikeaan paikkaan. Kyllä se sieltä löytyy. Jos on pöytäkoe niin yleensä konen takaa tai uudemmissa malleissa se saattaa olla koneen etuosassa jonkin käännettävän maskin takana. Kanettavassa USB-portti on koneen sivuilla.

Alla yksi esimerkki: Viivakoodin lukija liitetty USB-porttiin joka on pöytäkoneen takaosassa.
http://www.asteri.fi/kuvia/kassa/viivakoodinlukija/laserlukija-usb-portissa.jpg

On olemassa myös USB-jatkojohtoja ettei tarvi aina kyykkäillä koneen takana :-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katrin kirjoitti:

Minulla on joskus ollut tuo "tikku" mutta lahjoitin sen pojalle ja nyt kysyisinkin että mihin tuo tikku tietokoneessa laitetaan niin että siihen saa kopioitua koneelta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu