GSX-F 750 nykii ??

moto risti

mikähän voisi olla vikana kun pyörä hieman nykii tasaisella pintakaasulla ajaessa... kierrokset n. 2500/50km ? Kun laittaa hieman hanaa niin loppuu mutta tasaisella ajaessa tekee tuota

5

2222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jruponen

      Moi !

      Jos tulpat on mustat, niin säädä tyhjäkäynnin seosruuvista laihemmalle sopalle.

      jarkko

      • ajaa..

        turhan suurella vaihteella?.


    • Suitsuke

      Oman ongelmani ratkaisin ihan vaan kiristämällä ketjua hiukan, sekä kierroskone joten turha ajella alle 2000-3000rpm

    • laiha seos

      Luultavasti ihan yleinen moottoripyörien piirre eli välystä ensiöpuolella. Huomaat paikallaan pyörää edestakaisin nytkyttämällä, että vaihde päällä moottori sammutettuna pyörää voi liikutella edestakaisin jopa kymmeniä senttejä eikä tämä johdu ketjujen löysyydestä. Ilmiö kuuluu asiaan.
      Haittaa hitailla nopeuksilla ja kierroksilla. Isossa vauhdissa ilmanvastus tavallaan pitää ensiövedon "laidassa", jolloin ei ole enää nykimistä. Sitäpaitsi joissain Suzukeissakin pienillä vaihteilla esiintyy nykimistä liian laihasta seoksesta johtuen. Tuo taas on tehty päästörajoitusten takia ja on ohitettavissa.

    • Anonyymi00007

      Mitä tulppia käytätte 750 gsxf ssa

      Iridium vai Platina

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe