Onko mahdollista kun omistan kaukosäätimen tietokoneelle ja siinä on nappuloit aja nippuloita, nii voinko ohjelmoida jostain töllön päälle tai jotain vastaavaa ? esim jos painaisin vaikka 2:sta nii kaukosäädin valitsisi töllön ohjattaviks laitteeksi ja sitte voisin ohjata töllöä samasta ? kaukosäädin on infrapunalla niin kuin töllöki.
Kaukosäätimen ohjelmointi ?
esghwshe
4244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
HARVEMMIN, Töllön kaukosäädin toimii jatkojohdolla...
"..kaukosäädin on infrapunalla niin kuin töllöki..."
taitaa olla päivän paras!! Saipa taas kunnon naurut..!!
En ekana lähtis vittuilemaan, jos ei tajua jutun pointtia. Ekanaki minulla siis ei ole tuohon töllöön kaukosäädintä, koska se hajosi. Ja kysymys oli, että onko mahdollista tuo kaukosäädin mikä on pc:lle ohjelmoida jollakin ohjelmalla toimimaan töllönkin kanssa. Ja aika harvoin enään näin uudet laitteet toteutetaan infrapunalla, koska on keksitty jo bluetooth:kin. Joten laitoin selvennykseksi, että rahkeet olisi toimimaan tv:n kanssa, jos tämä ohjelmallisesti sais mahdollistettua. Ja olen melko varma, että jotenkin saisikin, mutta en vain tiedä tätä ohjelmaa/koodin pätkää. Eli joko mene lukihäiriösten kerhoon tai poistut palstalta ikuisesti nuin tyhmän viestin takia. Kiitos ja jatkossa pyytäisin vain asiallisa vastauksia eikä tästä jutusta lisää.
on muttei kukaan täysjärkinen sitä alkaisi tekemään. Hommaa uusi kaukosäädin vaikka kouluelektroniikasta. Se on helpompaa, halvempaa ja ennen kaikkea nopeampaa.
kotisivut taikka tuotteen mukana tullut ohjekirjanen kertoo? (kai olet jo googlannut laitteen merkillä ja mallilla)