Kaikille laitteille luvataan takuu ja usein se kattaakin laitteen korjauksen. Milloin joku lupaa sellaisen takuun, että kun laite hajoaa, se noudetaan ja saa tilalle vastaavan siksi aikaa?
Itselläni on hajonnut kaikki laitteet vuoden kahden sisällä, vaikka olen ostanut laaduttaita ja mukamas kestäviä laitteita. Viimeisimpänä plasma TV (1600€) ja nyt ollut huollossa jo kaksi viikkoa. Soitin eilen ja ilmoittivat että ei ole varaosia ja ei tiedä milloin tulee, voi mennä kuukausikin vielä? Onko kohtuullista odottaa pari kuukautta takuu korjausta?
Mikroaaltouuni hajosi, sama juttu. Tallentava DVD, sama juttu. Makkarin TV, sama juttu. Pesukone (700€)oli kaksi vuotta vanha ja hajosi. Sain tapeltua takuuseen, muttei kannattanut korjata kun kunnostusarvio oli yli puolet uuden hinnasta, sain uuden. Hirveä vaiva ja soittelu, tappelu ja vääntö. Roudaat tavaraa edestakaisin ja käytät aikaa ja vaivaa matkakulut. Mikä nykylaitteita vaivaa, eikö mitään enää tehdä kunnolla? Moni olisi valmis maksamaan jos laite kestäisi, mutta vaikka ostat laatuakin kalliilla, silti kaikki hajoaa.
Koneliikkeet, heti kun lupaatte sellaisen takuun, että kun laite hajoaa, niin haette sen, annatte vastaavan korjauksen ajaksi ja sitten palautatte korjatun laitteen, siirryn asiakkaaksenne heti ja ostan kaikki laitteet teiltä!! Voisi olla liikeideaa??
Itselläni on hajonnut kaikki laitteet vuoden kahden sisällä, vaikka olen ostanut laaduttaita ja mukamas kestäviä laitteita. Viimeisimpänä plasma TV (1600€) ja nyt ollut huollossa jo kaksi viikkoa. Soitin eilen ja ilmoittivat että ei ole varaosia ja ei tiedä milloin tulee, voi mennä kuukausikin vielä? Onko kohtuullista odottaa pari kuukautta takuu korjausta?
Mikroaaltouuni hajosi, sama juttu. Tallentava DVD, sama juttu. Makkarin TV, sama juttu. Pesukone (700€)oli kaksi vuotta vanha ja hajosi. Sain tapeltua takuuseen, muttei kannattanut korjata kun kunnostusarvio oli yli puolet uuden hinnasta, sain uuden. Hirveä vaiva ja soittelu, tappelu ja vääntö. Roudaat tavaraa edestakaisin ja käytät aikaa ja vaivaa matkakulut. Mikä nykylaitteita vaivaa, eikö mitään enää tehdä kunnolla? Moni olisi valmis maksamaan jos laite kestäisi, mutta vaikka ostat laatuakin kalliilla, silti kaikki hajoaa.
Koneliikkeet, heti kun lupaatte sellaisen takuun, että kun laite hajoaa, niin haette sen, annatte vastaavan korjauksen ajaksi ja sitten palautatte korjatun laitteen, siirryn asiakkaaksenne heti ja ostan kaikki laitteet teiltä!! Voisi olla liikeideaa??
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kodinkoneliike, joka lupaisi tuollaiset takuut, ja saisi sitten asiakkaakseen kaltaisesti tyypin jolla kaikki hajoo, olisi äkkiä konkurssikypsä.
Joillain ei vaan mikään kestä;
itse olen (omaksikin ihmeekseni) toisesta ääripäästä.
Olen aina ostanut lähes halvinta kamaa ja äärimmäisen harvinaista että mikään on hajonnut.
Minkään vehkeen takuuasioita ei ole tarvinnut vuosikymmeniin hoitaa.
Kun tässä (kone on keittiön pöydällä) vilkaisen ympärilleni
-astianpesukone Rosenlew, 16 vuotta vanha, ei mitään vikoja koskaan
-"Jenkki"jääkaappi Elektrohelios, myös 16 vuotias, ihan iskussaan.
-Iso pakastearkku Electrolux, 15 vuotta, toimii kuin uutena.
-Telkkari vanha Salora, ostettu käytettynä hotellin vaihtaessa kalustoa 13 vuotta sitten, ei tietoa kuinka vanha lienee, paraikaa perhe katsoo Idolsia, todella hyvä ääni.
-Jne.
Sulla on ollut kyllä hyvää tuuria. Kommenttisi "jollain ei mikään vain kestä", oli vähän syyttävä. Olen itse vielä todella tarkka laitteiden kanssa, eli huollan ne hyvin ja ajallaan, imuroin oölyt laitteista säännöllisesti jne. Ei voi olla kuin huonoa tuuria tai sitten mikään uusi ei vain ole tehty kestämään. Vielä tuli mieleeni Rosenlewin kylmäkaappi, jonka ostin kaksi vuotta sitten. Kun kaapin avaa se alkaa vilkuttaa halogeenivaloa, ei mikään iso vika mutta ärsyttävä. Tyhjennä sitten kaappi tavaroista ja vie jonnekin huoltoon, ei maksa vaivaa, vilkutelkoon. Ihan pienenä kuriositettinä, sain juuri uuden auton ja alle 2000km ajettu ja tuulilasi rikki, ei ollut kivenisku, meni itsekseen. Se menee varmasti takuuseen, mutta pari päivää taas lasinvaihdossa.
Mainitsit että omat laitteesi oli kaikki yli 10v vanhoja, olisiko niin että ennen tehtiin laadukkaampia laitteita ja nyt kaikki on kilpailutettu alihankkijoilla piloille?
Kyllä tuollainen "täystakuu" voisi toimiakin, hintoihin hiukan lisää hintaa tai erillinen takuu josta maksaisi vähän lisää. Säästäisi monta vaivaa ja ottaisin varmasti.
Tarkoitus ei ainakaan ollut olla syyttävä...
-Kummasti vaan maailma menee, kun nyt ajattelen läpi laajahkoa tuttavapiiriäni niin kyllä selvästi on joitakuita joilla kaikki hajoo ja joillakuilla ei.
En tiedä mistä johtuu.
"Olen itse vielä todella tarkka laitteiden kanssa, eli huollan ne hyvin ja ajallaan, imuroin oölyt laitteista säännöllisesti jne."
-Samoin, ja teknisen koulutuksen saaneena vielä tiedän mitä käyttöä kapine kestää ja mitä ei niin sekin ehkä jotain selittää (ei ehkä jääkaappia selitä, mutta sen ehkä miksi metsässä riehun 23 vuotta vanhalla Partner moottorisahalla).
"Mainitsit että omat laitteesi oli kaikki yli 10v vanhoja, olisiko niin että ennen tehtiin laadukkaampia laitteita ja nyt kaikki on kilpailutettu alihankkijoilla piloille?"
-Samaa mieltä melko pitkälle. Siksi aina kun pitää
joku uusi tavara ostaa, kulutan melkoisesti aikaa josko jostain löytyisi laadukas käytetty.
(Esim. tätä kirjoitan 10 vuotta vanhalla Dell Optiflex tietokoneella jonka ostin kun eräs firma poisteli vanhojaan uusien tieltä. Turha mainitaan, että vehje entisenä ammattikoneena on toiminut täysin moitteettomasti minullakin jo 4 vuotta).
Ei nykyisin enää edes valmisteta kestäviä ja toimivia laitteita.
Kas kun kaltaisesi ostivat aikoinaan aina halvinta, niin nyt saat sinäkin tulevaisuudessa nauttia halpojen laitteiden toimimattomuudesta, kaikki laadukkaita laitteita valmistavat firmat valmistaa ainoastaan halpoja tuotteita hiton moisia nmääriä,laadukkaat, kalliimmat, kestävimmät tuotteet ei enää nykyisin menisi edes kaupaksi.
Kun sinäkin lähivuosina joudut joka tapauksessa uusimaan ainakin mainitut laitteesi, tulet pettymään tosi pahasti nykyisten laitteiden laatuun kestävyyteen ja takuun toimivuuteen, ei nykyiset laitteet tule kestämään sinullakaan eikä niitä edes ole tehty kestämäänkään useita vuosia.
näinkin.
>Kun sinäkin lähivuosina joudut joka tapauksessa
>uusimaan ainakin mainitut laitteesi, tulet
>pettymään tosi pahasti nykyisten laitteiden laatuun
>kestävyyteen ja takuun toimivuuteen, ei nykyiset
>laitteet tule kestämään sinullakaan eikä niitä edes
>ole tehty kestämäänkään useita vuosia.
Olen tietty tehnyt joitain uushankintojakin...
Mutta tuuri tuntuu kummasti jatkuvan
mm.
-4 digiboxia löytyy taloudesta, yksi vähän alkuun nikotteli muuten toimivat hienosti, vanhimmat jo neljättä vuotta.
-Auto vain kolme vuotta vanha, ei mitään ongelmia
-Vaimon läppäri (ASUS) jo vuosi on mennyt ilman ongelmia.
-samaan syssyyn vuosi sitten asentamani WLAN-verkko koko taloon toimii hienosti
-kop,kop puuta
>-4 digiboxia löytyy taloudesta, yksi vähän alkuun nikotteli muuten toimivat hienosti, vanhimmat jo neljättä vuotta.
Mitä teit digiboksilla 4 vuotta sitten? Itse vasta vuosi tai kaksi sitten vasta kuulin digi-tv:sta mutta boksia en ole vieläkään ostanut.
...digibokseja on ollut käytössä jo aikapäiviä sitten.
Oman Salorani ostin lähes heti kun se tuli markkinoille. Kuva parani kummasti, kun pääsi viimein eroon analogisen lähtyksen häiriöistä.
Löysin vielä kuitinkin, päivätty 16.11.2001
Hintaa oli tuolloin suolaiset 2990mk. Mutta onpa edelleen käytössä, eikä ole korjailla tarvinnut.
nyt Digiboxilla yleensä tehdään.
Minä ainakin katsoin ja katson telkkaria.
Täällä kun oli ison mäen takia paha haamukuva
niin siitä pääsi hienosti eroon tuolla.
Ja tuli pari kanavaakin lisää.
Kyseinen boxi muuten Nokia 210T ja edelleen
kovassa käytössä.
Ekat kaatuiluongelmat katosivat kun antenniteitse
tuli pari päivitystä.
omaan kysymykseesi: Miksi laitteet kestävät!
Ostapa nyt huomenna samat laitteet;)>eivät vaan enää kestä ukin 'nippa-nappa' sen "takuu-ajan" ;)
siis 10 -15 Vuotta sitten vielä valmistettiin LAATUA
nykyään kaikki osat on mahd.halvalla (muovista)tehtyjä! Koko homman nimi on:BUSINESS
Rahat pois ja uutta peliin!
On pakko myöntää, että olet todellinen epäonnen soturi, jos lasinvaihtokin kestää pari päivää. Omani kesti 4 tuntia, kun 15000 km ajetusta autostani halkesi lasi (kiveniskemä). En tosin edes yrittänyt takuuseen, olisiko ollut vaikutusta.
Muuten olen samaa mieltä laitteiden "kyllä se sen aikaa kestää" -valmistusmentaliteetista; nykyisin pyritään äärimmäisen edulliseen valmistukseen kestoiän ja korjauskelpoisuuden kustannuksella. Vanhaan tapaan - "ikuisiksi" - valmistaminen olisi todennäköisesti moninverroin kalliimpaa, ei niitä maksuhalukkaita oikeasti kuitenkaan olisi riittävästi ja valmistussarjat jäisivät pieniksi, lisäksi tuote vanhenisi teknisesti pikapikaa. Vai olisitko itse valmis maksamaan joka tavarasta mahdollisesti jopa kolmin-, nelinkertaisen hinnan. Epäilen.
nykyisin myyjäliikkeillä ei ole omaa huoltoa vaan kaikki ovat ulkoistaneet huoltohommat
ja maahantuojat eivät satsaa jälkimarkkinointiin vaan kun ovat saaneet asiakkaalta rahat niin siihen loppuu palvelu.
ainoa joka voi auttaa näissä asioissa on kuluttajasuoja-asiamies.
>Varmaa tietoa nykyisin myyjäliikkeillä ei ole omaa huoltoa vaan kaikki ovat ulkoistaneet huoltohommat<
-Totta
ja
>maahantuojat eivät satsaa jälkimarkkinointiin vaan kun ovat saaneet asiakkaalta rahat niin siihen loppuu palvelu.<
-Totta, ovat ulkoistaneet takuu huoltonsa.
>ainoa joka voi auttaa näissä asioissa on kuluttajasuoja-asiamies.<
-Ei kuluttajasuoja asiamies pysty kuin lohduttelemaan asiakkaita, ulkoistettuja huoltofirmoja menee konkkaan ja uusia tulee tilalle kuin sieniä sateella, konkurseja, taas uusia, konkursseja, taas uusia huoltofirmoja, ei asialle kuluttajasuoja asiamiehet ja kuluttaja virastot, eikä mitkään muutkaan viranomaiset mahda asialle yhtään mitään.
Lain mukaan näin onkin. Takuusta ei saa aiheutua kustannuksia asiakkaalle. Lakia ei vain noudateta.
Ainoastaan tuota vaihtolaitetta ei tarvitse antaa, jos korjausaikataulu on lyhyt.
http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default.asp?site=34&tmf=6476&lmf=6541&id=6541&mode=readdoc
Meillä tuo on kyllä joskus toteutunut.
Nimittäin, kun hajosi näyttö. Kuljetusyrittäjä kävi hakemassa rikkinäisen näytön kotoa ja toi uuden tilalle seuraavana päivänä. Näytössä oli 2 vuoden OnSite takuu. Kätevää!!
Nykyisin firmojen tehtävä on tuottaa omistajilleen lisää rahaa. Firmojen pitää kasvaa vaikka niillä olisi minkälainen monopoli ja markkinat olisi kyllästetty tappiinsa firman tuotteilla. Laadusta viis. Se on toissijainen seikka.