marsut

tervehdys...jos laittaa marsun häkkiin kiven mikä on hankittu luonnossa, miten se pitää puhistaa? riittääkö keittäminen? ja puun oksat, mitä niille pitää tehdä?
Onko kellään ollu jotain huovia roikkumassa? ajattelin et voisin tehdä "kiikun" pojalle, mutta onko se hirveen vaarallinen?

*kiitos vastanneille*
6181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mä vaan pesin kivet,kesällä kun keräsin mutta kai ne olisi hyvä keittää ettei niihin jäisi mitään bakteereita.
tein joskus marsuilleni ns.riippikeinun eli viritin pyyhkeen häkin pinnojen läpi. äsh,kauheen vaikea selittää.. eli leveyssuunnassa viritin pyyhkeen ja laitoin reunat häkin alle. ainut huono juttu siinä oli se,että marsut saattoivat joskus keikahdella sieltä alas..onneks se ei ollut korkealla.
mä en oikein noista oksista tiedä, pitäiskö ne pestä vai mitä mutta itse vuolin yhdestä oksasta kuoret pois!*heh*

Äänestä

Ei ne marsut nyt niin herkkiä bakteereille ole, että kaikki pitää keittää! Minun marsuni eli 7 vuotiaaksi ja oli joka kesä ulkona ulkohäkissä (toki oli lämmin pesäkoppi sateensuojana yms.) ja häkissä oli maapohja ja kasvoi luonnon ruoho. Ei kuollut keittämättömiin kiviin vaan vanhuuteen.
Hmm... marsu on luonnosta peräisin, ei desinfioiduista olosuhteista.

Äänestä
  • Nooo...enhän mä nyt desinfioimisesta puhunutkaan...mielummin pesen hyvin vedellä kuin laitan suoraan häkkiin luonnosta. Kun ne ei siellä luonnossa ole eläneet vaikka juuret sieltä ovatkin.

    Äänestä

....että mikäli aiot laittaa hedelmäpuiden oksia, niitä ei saa laittaa jos niitä on
ruiskutettu jollain kemikaaleilla tai muilla aineilla!
Marsujesi parhaaksi =) Kivistä...ite kyllä pesisin kymmenen kertaa niin kuumassa
vedessä että ei varmaan jää bakteerin bakteeria.

Äänestä

Mä en usko että kiikusta on oikeen vaaraa. Kivi kannattaa kyllä puhdistaa mutta ei siihen paljoa puhdistusta kuitenkaan tarvii.

Äänestä

mulla on marsulleni aika iso,melko litteä kivi.....jonka päällä se aina kyhjöttää!se on kerätty jostain metsästä,jonku lammen vierestä.....enkä ole ikinä pessyt sitä,ym!!marsullani on ollut se kesästä asti.....eikä ole tullut mitään ongelmia!! =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nina kirjoitti:

tervehdys...jos laittaa marsun häkkiin kiven mikä on hankittu luonnossa, miten se pitää puhistaa? riittääkö keittäminen? ja puun oksat, mitä niille pitää tehdä?
Onko kellään ollu jotain huovia roikkumassa? ajattelin et voisin tehdä "kiikun" pojalle, mutta onko se hirveen vaarallinen?

*kiitos vastanneille*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu