tammikuu 08

rauhaaaaaa

oikeaa asiaa kap verdestä..ilmat,ruoka,rannat,ihmiset???onko paljon turisteja?jos keksit paremman lomakohteen,kerro.ei thaimaa,intia,dominikaani,meksiko,vaan hiljanen ja rauhallinen loma kolmeksi viikoksi.hyvää ruokaa,ilmaa,ihmisiä ja lämpöä lämpöä lämpöä...paras olisi lämmin meri liplaa pienillä aalloilla,siinä kelluessa katselet tyhjää rantaa,ei turistia ei kauppiasta,onko sellasta??????

6

5198

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku tietää

      Kap Verden valtio koostuu useasta ilmastoltaan, maastoltaan, väestöltään ja varallisuudeltaan hyvin erilaisesta saaresta. Mistähän niistä haluat tietoa?

      • rauhaaaa

        paikka olisi santa maria,hotelli olisi clubhotel riu funana.kysymys vielä,finmatkojen esitteessä sanotaan että joulu-tammikuussa tuulee ja on korkeat aallot,pitääkö paikkasa?


      • danza
        rauhaaaa kirjoitti:

        paikka olisi santa maria,hotelli olisi clubhotel riu funana.kysymys vielä,finmatkojen esitteessä sanotaan että joulu-tammikuussa tuulee ja on korkeat aallot,pitääkö paikkasa?

        Kyllä tuulee ja on korkeat aallot, paikkahan on surffarien suosiossa :) . En ole varma onko tämä uusi hotelli Funana itä- vai länsirannalla, mutta itärannalla (eli Santa Marian kylän puoleisella rannalla) meri on usein rauhallinen, koska tuuli käy länsipuolelta. Tosin hiekka saattaa lentää tuulen takia.
        Muuten paikka voisi kyllä sopia siihen mitä kuvailit etsiväsi. Yksi vaihtoehto voisi olla myös Venezuelan Coche. Ei tosin maalis-huhtikuussa kun paikalliset pitävät lomiaan.


      • menossa
        danza kirjoitti:

        Kyllä tuulee ja on korkeat aallot, paikkahan on surffarien suosiossa :) . En ole varma onko tämä uusi hotelli Funana itä- vai länsirannalla, mutta itärannalla (eli Santa Marian kylän puoleisella rannalla) meri on usein rauhallinen, koska tuuli käy länsipuolelta. Tosin hiekka saattaa lentää tuulen takia.
        Muuten paikka voisi kyllä sopia siihen mitä kuvailit etsiväsi. Yksi vaihtoehto voisi olla myös Venezuelan Coche. Ei tosin maalis-huhtikuussa kun paikalliset pitävät lomiaan.

        Meilläkin on varattu ensi talveksi Kap Verden matka. Odotan innolla, ja nimenomaan alkuperäisen kysyjän luettelemista syistä. En kaipaa massaturismihälinää ja turisteihin kyllästyneitä, ylimielisiä tai mielisteleviä paikallisia, en Thaimaan kapakoita enkä miljoonaa nähtävyyttä, jotka on pakko nähdä, vaan merta, aurinkoa ja hiljaisuutta, sekä ripauksen eksotiikkaa. Halvalla kuin Karibialla, mutta vähemmän puita;). Uusimmassa Voima-ilmaislehdessä on muuten pitkä ja ihana juttu Kap Verdestä.


    • minä olen turisti

      Kuulostaisi aika ihanalta lomalta, mutta eihän ranta sitten enää ole vapaa turisteista, kun Sinä jo olet siellä turistina. Ihmettelen, mistä Sinä saat sen hyvän ruuan - tuskin kukaan pitää ravintolaa paikassa, jossa on vain autio ranta eikä ketään turisteja - paitsi siis Sinä, jos lasket itsesi turistiksi

      • LEPPOISASTI

        VIETIMME LEPPOISAN JA RENTOUTTAVAN LOMAN KAP VERDELLÄ SANTAMARIASSA SALIN SAARELLA. AURINKOA , TUULTA JA HIEKKKARANTAA RIITTI. MATKUSTUSAJANKOHTA OLI MARRASKUUN LOPPUPUOLELLA. IHMISET OLIVAT PALVELUALTTIITA JA YSTÄVÄLLISIÄ. TUNSIMME ITSEMME TERVETULLEIKSI. KÖYHYYS NÄKYI KUITENKIN HOTELLIALUEIDEN ULKOPUOLELLA. MITÄÄN KULTTUURIA EI SIELLÄ VOI HARRAASTAA. KÄYTIMME AIKAMME RANNALLA LÖHÖILYYN, KULJESKELUUN ERI PAIKOISSA. RETKELLÄ KÄVIMME SALIN SAARIKIERROKSELLA JA TUTUSTUIMME VANHAAN SUOLAKAIVOKSEEN-SIELLÄ SAIMME KELLUA SUOLAVEDESSÄ PAINOTTOMINA. KANGASTUSTAKIN SAIMME KATSELLA. TONNIKALAA SYÖTIIN LÄHES JOKA ATERIALLA...KOTONA EI HETI TEHNYT MIELI. JOKA PÄIVÄ N. 11 AIKOIHIN KALASTAJAT TULIVAT RANTAAN "LAITURILLE" SAALIINEEN JA SINNE TAISI KOKO KYLÄ KOKOONTUA, MYÖS ME. NÄIMME HEIDÄN VALTAVAT TONNIKALA, BARRAGUDA YM. MUUT SAALIINSA JA KALOJEN PERKAUKSEN. MAJOITUIMME HOTELLI BELORIZONTESSA, JOKA OLI MEILLE IHAN OK. EMMEHÄN VIETTÄNEET AIKAA HOTELLISSA VAAN SE OLI VAIN YÖPYMISTÄ JA AAMUPALAA VARTEN. SALIN SAARI ON PIENI JA VIIKOSSA EHTII KYLLÄ NÄHDÄ JO KAIKEN.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1318
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      667
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      619
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      539
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    8. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      521
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe