Kuinkas kauan olette seurustelleet ennenkuin olette menneet kihloihin/ naimisiin? Itse seurustelin 10 kk ja sitten kihloihin ja naimisiin tarkoitus kolmen vuoden päästä. Lyhyt seurustelu, myönnän, mutta suhde erittäin vakaalla ja hyvällä pohjalla! =) Kiitos mielenkiintoisista vastauksista jo etukäteen!
Utelias
avovaimo
131014
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Me taas seurusteltiin ennen kihloja kokonaista 3 viikkoa. Tosi nopeaa, mutta mitäs sitä odottamaan, kun tietää toisen olevan se oikea. :o) Naimisiinkin oltaisiin menty varmasti jo aiemmin, mutta rahapula pakotti odottamaan. Viime toukokuussa oli häät ja silloin oltiin oltu yhdessä kolme ja puoli vuotta. :o)
Lähes viisi vuotta seurusteltiin ennenkuin kihlauduttiin. Häitä tanssitaan ensi kesänä, sitten olemme olleet yhdessä reilut 5 ja puoli vuotta.
Mihinkäs tässä kiire, valmiissa maailmassa. ;)
..meillä oli 7 kk seurustelua ja kihloihin. Häät ensi helmikuussa kun tulee kaksi vuotta täyteen. Tunnettu ollaan yli viisi vuotta.
Mä menin ex-mieheni kanssa kihloihin 7kk seurustelun jälkeen...sitä onnea kesti sitten 6vuotta.Kihloihin mennessä olin vasta 19-vuotias.
Nyt uudessa suhteessa olemme seurustelleet pian vuoden eikä mitään hoppua ole ollut kihloihin;tosin sulhaseni on sanonut minulle päivän jolloin haluaisi kihlata minut ja häidenkin on puhuttu tulevan muutaman vuoden sisällä;) Olemme todenneet elävämme yhdessä hamaan loppuun saakka=)
Ehkä näin "vanhempana" (olemme 26 ja 30) ajattelee kauaskantoisemmin eikä ole kiire mihinkään=)
mentiin avomiehen kans kihloihin ku oltiin seurusteltu 2,5 vuotta. oli silloin 19 ja mies 22v. 2vuotiskihlajaispäivä just tulee täyteen ku on häät. ei mitään kiirettä olla pidetty.. muutettiin yhteen ku oltiin oltu puol vuotta.. en tiedä sit onko se pitkä aika vai...
Olemme nyt seurustelleet puolisen vuotta (vaikka tuntuu ikuisuudelta) Ja kesällä olisi tarkoitus kihlautua. Tosin ollaan nuoria vielä joten ei ole kiire..
avoliitossa vuodesta -93.lapsia 2 kesällä kolmas.
henkilökohtaisesti en usko avioliittoon.(kotikasvatus)mutta kävin aikuisiällä rippikoulun ja minut kastettiin samalla kertaa.halusin kuitenkin että lapset kastetaan.ehkä sitten joskus naimisiin, avovaimo hyväksyy tilanteen.
Aloimme seurustella 1/2 vuotta tutustumisen jälkeen (mielestäni aika nopeaa), kihloihin mentiin 3 vuoden seurustelun jälkeen viime uutena vuotena ja häät on tulossa sitten joskus, tod. näk. parin vuoden kuluttua, koska opiskelemme eri paikkakunnilla ja välimatkaa on paljon. Sitäpaitse me ollaan vasta 19 ja 20, joten mikä kiire tässä on..
ex-miehen kanssa seurusteltiin puoli vuotta ja mentiin kihloihin. avoliitossa oltiin 7 vuotta ja erottiin. Avioliittoon en henkilökohtaisesti usko.
Nykyisestä suhdetta on kestänyt 2 vuotta, kihloista ei tietoa
Kihloihin mentiin vuoden jälkeen, muutama kuukausi yhteen muuttamisesta.
Tulevana kesänä mennään naimisiin ja yhteiseloa on silloin kertynyt kaksi ja puoli vuotta.
Me mentiin kihloihin vuoden seurustelun jälkeen ja ens kesänä ollaan 3 seurusteluvuoden jälkeen menossa naimisiin.
joku vois väittää että liian vähän kaks kuukautta ja kihloihin nyt mennään syksyllä naimisiin ku on puoli vuotta oltu yhes...
Ex-mieheni kanssa seurustelin vuoden, sit kihloihin&naimisiin seuraavana kesänä (olimme 20v). erosimme 10v.kuluttua, en ollut ymmärtänyt, että avioliiton eteen pitää tehdä työtä! Nautimme vain olostamme ja pysyimme outoina toisillemme. 5:n sinkkuvuoden jälkeen, olen löytänyt ihmisen, jonka kanssa opettelen elämään ja teemme työtä yhteiselomme eteen. Olemme olleet kohta 5v yhdessä
Sitten, kun molemmista aika tuntuu kypsältä, kihlaudumme. Itse tiedätte parhaiten, koska teidän aika on, mutta älkää unohtako tehdä työtä suhteenne eteen& yrittäkää pysyä itsenäisinä!