Millaista Turkin Bodrumissa

mkkm

Kokemuksia? Hyvät/huonot puolet, nähtävyydet, kaupat, hintataso yms. Kaikki tieto on tervettullutta..

11

7816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -tietämätön-
    • Bodrumista

      Hei!

      Kävin viime kesänä ensimmäistä kertaa Bodrumissa. Olin matkalla omatoimisesti ja se kannatti. Bodrum on hyvin kaunis kaupunki. Ensimmäistä kertaa, kun sinne menee niin tuntuu kuin olisi Kreikassa. Kaikki talot, kun ovat valkoisia, poikkeuksellisesti. Muutoinhan näin ei ole muualla Turkissa. Tykästyin todella Bodrumiin. Siellä on välitön tunnelma, kaunis satama, paljon eri tyyppisiä ravintoloita ja hurvittelu paikkoja sekä ostosmahdollisuuksia. Bodrum on jakautunut tavallaan kahteen osaan, joka tekee siitä mielenkiintoisen. Kaupungissa on paljon britti ja irkku turisteja ja hyvin vähän skandinaaveja, toisin kuin Alanyassa ja Marmariksessa. Joka on toisaalta erittäin mukavaa. Ainoa huonopuoli, mikä tulee mieleeni on se, että Bodrum on hieman kalliimpi hintatasoltaan kuin muut Turkin lomakohteet. Tämä johtuu lähinnä esimerkiksi siitä, että siellä lomailevat yleensä Turkin julkkikset ja silmää tekevät, joka nostaa hintatasoa. Suosittelen kuitenkin lämpimästi reissua Bodrumiin, varmasti saatte vastinetta rahoillenne! Minäkin menen sinne varmasti uudelleen. Mukavaa matkaa!

    • ortakent1

      On vaikea kertoa mitään huonoista puolista, kun en ole niihin törmännyt 12 vuoden aikana. Nähtävyyksiä löytyy, kuten linna missä sijaitsee yksi hienoimpia meriarkeologisia museoita. Vanhat Mausoleumin rauniot ja amfiteatteri kannattaa käydä katsastamassa. Gumusluk - Bodrumin niemen länsikärjessä- on kiva pieni kalastajakylä, minne on kovaa vauhtia kasvamassa loma-asuntojen viidakko. Pääasiassa englantilaiset ovat valloittamassa paikkaa.
      Itse en ole Bodrumissa koskaan heinä-elokuussa. Asuinpaikkamme sijaitsee ns baarikadulla ja kolmenkymmenen metrin matkalla on kolme diskoa - auts. Yleensä syyskuussa tai keväällä helmi-toukokuussa mennään. Rakastan sitä atmosfääriä ja ihmiset ovat todella ystävällisiä. Hintataso on todella muuta Turkkia korkeampi, mutta vain hieman. Kosille pääsee helposti ja samaten lautalla Datcaan Marmariksen lähelle. Gulet-ristely päivällä on ihan kiva - uimaan pääsee paatista mm. Aquariumissa (matala lahden- pohjukka ja jos snorklaa nin on näkemistä - no ei mahtavaa, mutta kirkkaat vedet). Voi sitten vuokrata auton ja lähteä vaikka Pamukkaleen tai Efesokseen.
      Kauppoja löytyy - ulkopuolella varsinaista Bodrumia on mm. Oasis-ostoskeskus ja muutama tosi iso superi (niinkuin Migros), minne pääsee taksilla tai dolmusilla (pikkubussi - joka pysähtyy paikassa kuin paikassa)ja hinnat siellä ovat reilumpia kuin B;ssa tai Bitezissa tai Gumbetissa. Sitten löytyy pilvin pimein sitä tavallista Lacostea ja muuta mukamas-kamaa. Kannattaa tinkiä. Perjantaina on Bodrumin markkinat ja tiistaina rättimarkkina. Elämys. Toivottavasti tästä on apua ainaskin vähän. Nauttikaa - ai niin ja jos discot kiinnostaa niin meidän lähellä (taivas auttakoon) on yksi Euroopan isoimpia ulkoilmadiskoja - ja kas vaan nimeltään Halikarnas.

      • anni*

        Heips..Onkos tietoa kuinka Marmariksesta pääsee helpoiten ja edullisesti Bodrumiin? Vaikkapa päiväkäynnille vaan..Lähden Marmarikseen lomalle viikon päästä :)


      • ortakent1
        anni* kirjoitti:

        Heips..Onkos tietoa kuinka Marmariksesta pääsee helpoiten ja edullisesti Bodrumiin? Vaikkapa päiväkäynnille vaan..Lähden Marmarikseen lomalle viikon päästä :)

        Hi, ota dolmus tai bussi Marmariksesta tai lautta Datcasta. Kestää, mutta kannattaa. Dolmus ja bussi ei maksa paljon mitään - ehkä lautta hiukka enempi ja voi olla kun kausi lähestyy niin jo on lautta myös Marmariksesta.


    • menossa vast ;)

      bodrumiiin menos ylihuomeen!! :D

    • Osku

      Olimme Bodrumissa 21.9-5.10.2012 Hotelli Royal Palm Beach sijaitsi Gumbetin kylässä.Matkustus kausi alkaa olla ohitse joten paikka alkaa hiljetä ja hinnat on edulliset.Kävimme retkillä Efesoksessa ja Bodrumin linnassa.Mahdollisuus myös käydä Kossilla ja Roodoksella että ei muuta kun hyvää matkaa

    • menossa bodrumiin he

      Heei olisi kiva tietää hyviä vesipuistoja ja matkakohteita bodrumissa joissa lapset vihtyisivät.

    • kukukju

      tänä keväänä käynyt ja huomasin että hintataso on gumbetissa hieman alhaisempi kuin bodrumissa. myös gumbetissa sai tinkimällä paljon enemmän hinnasta pois :) myyjät kohteliaita ja ruoka hyvää :)

    • Winetto Wili

      Gumbetissa ja Bodrumissa huomattavasti kalliimpaa kuin muualla Turkissa.
      Viini ainakin puolet kalliimpaa kaupoissa kuin muualla Turkissa.

      • raha- ja panomees

        Köyhälle kaikki kallista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1727
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1662
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1228
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1031
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      994
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      627
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe