Kytkin äskettäin vahvistimen autooni ohjaamaan etupäätä. Mutta huomasin että kun kone on käynnissä vahvistimen kautta kuuluu vittumainen "ininä"??? Ihan ku formula olis ko kaasuu painaa :D Mikä on ongelmana ja miten sen ininän saa pois??
ininä vahvistimesta....
GTi-R
7886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ilmeisesti liian lähellä toisiaan kulkevat virta ja rca-piuhat... vedä toinen toiselta puolelta autoo niin johan loppuu pihinä... eipä tarvi ainakaan turboa laittaa autoon jos pidät piuhat noin... musiikin kuuntelun voit kuitenkin unohtaa..
Maajohto saattaa olla huonosti liitetty koriin tai akkuun, eli ei maadota kunnolla. Tsekkaa myös erillissarjan liittimet. Ottaako häikkää korista?
...menevät kylläkin eri puolilta (RCA ja virta)..
Mutta en kylläkään raaputtanut maalipintaa siitäkohtaa johon maadotuksen lykkäsin.
Kyseessä on jonkinlainen jännite-ero. En tunne tarkkaan mistä johtuu, mutta tätä palstaa selaamalla löydät vanhoista viesteistä tarkempaa tietoa. Mutta kyseessä on lähes varmasti maadoitusongelma. Laita maadoitus mahdollisimman lyhyellä johdolla auton runkoon tai vastaavaan paikkaan kiinni ja hio maali pois.
Vika on luultavasti tulpan johtojen heikko suojaus. Uusipa tulpanjohdot paremmiksi niin luulisi toimivan. Siis jos olet tarkastanut RCA:t ja maadoitukset eikä niissä ole vikaa!
Laturin ininät lähtee ku lisäät maadoitusjohtimien poikkipintaa (paksuutta).Tulisi olla paksumpi kuin signaalijohtojen (rca) vaippojen yhteinen poikkipinta-ala.Kokeilin itse 50mm2 kaapeli soittimesta taajuuskorjaimen kautta vahvariin jo lakkas.
Ininä saattaisi johtua laturin häiriönpoisto konkasta.