neuvokaas

Acerin kannettava.

Mennyt tuo vasuri "hiirinäppäin" löysäksi ei ota enää ometoja juurikaan ja nyt jouduin vaihtamaan sen oikealla.

Mitens sitä vois korjata itse?
4221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jaa no eipä ole mikään yllätys että koneena on Acer. Verkkokauppa.comissakun on esittelykoneista ollut vähän samanltaista vikaa (yhdessä irronnut päppäin. toisessa h nappi ei ota komentoja vastaan, kolmannessa hiirinäppäin jumissa eikä palaudu/toimi). Olis varmaan kannattanut ostotilanteessa miettiä että että ottaako sen halvimman koneen mitä saa.

Kyllä ne myyjätkin tietää ettei ne Acerit ole kovin laadukkaitakoneita. Ne vaan myyn ne ja sitten jos siihen tulee jotain niin menee sitten takuun piikkiin. Eivät varmaan myykät omaksi koneeksi tuollaista huolisi. Jos sulla on vielä takuuta niin vie huoltoon. Tosin saat sitten varmasti odottaa sitä konetta jonku kuukauden Acerin surullisen kuuluissa huollossa. Jos takuuta ei ole enää niin se on sitten huonompi homma.

Äänestä
  • että ihan hirvittää :) Kaipa osaava remonttireiska voi sen itsekin korjata, kun joku joka osaa huollon kertoo vain että miten ;)

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    että ihan hirvittää :) Kaipa osaava remonttireiska voi sen itsekin korjata, kun joku joka osaa huollon kertoo vain että miten ;)

    No jos et halua sitä huoltoon pistää (takuu mennyt?) niin pura kannettavan näppiskansi jotta pääset kurkkaamaan sen taso hiiren alle. Hyvällä tuurilla sinne on mennyt jotain muruja jotka kanittavat kyseistä näppäintä. Huonolla tuurilla näppäinjouset tai näppäimen alusjoustokumit on menneet pilalle ja et voi tehdä sen puoleen mitään. Se miten kannettavasi puretaan onkin sitten toinen juttu.

    Niissä on yleensä jokin kikka millä ne saa auki. Jos purat jotkin osat väärässä järjestyksessä niin silloin niistä menee yleensä joitakin tukiosia tai palkkeja rikki.

    Jos et löydä sellaista joka tuntee Acerin (kaikki merkit puretaan eri tavalla) kannettavien purkamisen niin sitten sun pitää yrittää löytää netistä huoltomanuaali. Jos sitä ei löydy niin älä mene itse purkamaan, sillä siitä voi tulla vain enemmän harmia ja pahimmassa tapauksessa kone menee rikki. Koneen rikkoontuminen voi harhittaa aika paljon varsinkin jos vika olisi fyysinen eikä sille olisi edes oikein avattunakaan pysytnytkään tekemään mitään.

    Äänestä

  • Äläs nyt, acerhan pesi monta paljon laadukkaampaa läppäriä huippuammattitaitoisessa mikropiltin testissä :D

    Ps. Vieläkö joku ilkeää tunnustaa tilaavansa mikropilttiä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rh,mjäh kirjoitti:

Acerin kannettava.

Mennyt tuo vasuri "hiirinäppäin" löysäksi ei ota enää ometoja juurikaan ja nyt jouduin vaihtamaan sen oikealla.

Mitens sitä vois korjata itse?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu