No niin.. Täällä yksi avuton pupunen vailla
järkeä:D
Eli kysymykseni on niinkin ihmeellinen, että
miten tuhoan korput? Niitä en nykyiseen tietokoneeseen edes tarvi. Iso pussillinen vanhoja ja ovat tyhjennetty.
Haluan heittää ne roskiin, mutta ihan varmuuden vuoksi en kokonaisina.
Otan vastaan vinkkejä miten ne saa rikki, ettei
vaan uteliaat pääse niitä käyttämään.
Kiitos
Aurinkoista pääsiäisen jatkoa
Miten tuhoan korput?
18
6572
Vastaukset
- kirves.
käteen ja pistä pillun päreiks, niitähän nyt on miljoona potenssiin miljoona tapaa miten saa jonki hajalle.
- mutta vastataan kuitenkin
Tuo oli varmaan vitsi mutta vastataan kuitenkin tuohon kysymykseen.
Eli vanhat korput menee helpoimmin rikki vääntämällä niitä kaksin käsin niin että väännät toisella kädellä toiseen suuntaan ja toisella vstasuuntaan. Sitten niistä kuuluu poks ja päälyja alapuolen kuoret irtoavat toisistaan hieman. Sen jälkeen irroita kouret kunnolla irti toisistaan. Lopuksi voi vaikka leika jokaisen levykkeen sisällä olevasta magnettidatakiekosta irti pienen palan saksilla jolloin levyn sisältöä ei voi enää ottaa talteen vaikka joku näppärä kasaisikin tuon toimivaksi.- Jukolan Jussi
Mie en tajjuu miksi koroppuja pittää tuhota ku ne voi syyväkki! Tiälläkin on nälkäjonoja ja sie vua toroloit koroppujen tuhhoomisest!
Sitäpaitsi tiällä on tarakotus puhhuu kuitulevyistä eikä koropuista: http://fi.wikipedia.org/wiki/Kovalevy
"Kovalevy on puukuiduista valmistettu rakennusmateriaali. Sen valmistukseen käytetään puuta joka hajotetaan hienoksi kuiduiksi. Puun oma liima-aine pitää levyn kasassa. Yleensä kovalevy on toiselta puolelta sileä ja toiselta kuviollinen. Kovalevy on yksi kuitulevytyyppi."
- sillä pyyhit
sitten levykkeet tyhjiks. Eraser on ilmainen ohjelma, kotimaista tuotantoa.
http://www.tolvanen.com/eraser/- Iso Arni
Toimiiko eraser myös ilman korppuasemaa?
- vaan se
Iso Arni kirjoitti:
Toimiiko eraser myös ilman korppuasemaa?
asennetaan kovalevylle. Toki Eraserista on tuon ohjelman mukana myös dos-versio jonka voi halutessaan laittaa korpulle ja ajaa siltä.
Eraser pystyy siis pyyhkimään niin korput kuin kovalevytkin tyhjäksi. - ohjelma?!
vaan se kirjoitti:
asennetaan kovalevylle. Toki Eraserista on tuon ohjelman mukana myös dos-versio jonka voi halutessaan laittaa korpulle ja ajaa siltä.
Eraser pystyy siis pyyhkimään niin korput kuin kovalevytkin tyhjäksi.Ei vaadi korppuasemaa? Korput laitetaan nipussa koneen viereen ja siitä se ne sitten tuhoaa?
- tietenkin jos
ohjelma?! kirjoitti:
Ei vaadi korppuasemaa? Korput laitetaan nipussa koneen viereen ja siitä se ne sitten tuhoaa?
korppuja pyyhitään niin tarvitaan korppuasema. Mistä noita idioottimaisia kysymyksiä tuleekin? Tarkoitin että jos ei pyyhitä korppuja niin silloin ei tarvita korppuasemaa. Pitääkö teille kaikki selostaa rautalankaa käyttäen???
- Miten tuhoan korput?
tietenkin jos kirjoitti:
korppuja pyyhitään niin tarvitaan korppuasema. Mistä noita idioottimaisia kysymyksiä tuleekin? Tarkoitin että jos ei pyyhitä korppuja niin silloin ei tarvita korppuasemaa. Pitääkö teille kaikki selostaa rautalankaa käyttäen???
Miten tuhoan korput?
- Iso Arni eli Eraser
tietenkin jos kirjoitti:
korppuja pyyhitään niin tarvitaan korppuasema. Mistä noita idioottimaisia kysymyksiä tuleekin? Tarkoitin että jos ei pyyhitä korppuja niin silloin ei tarvita korppuasemaa. Pitääkö teille kaikki selostaa rautalankaa käyttäen???
Nono, kelle tässä nyt pitääkään vääntää asiat rautalangasta.
Jos joku kysyy että miten tuhoan laatikollisen korppuja kun ei ole enää korppuasemaa, niin oikea vastaus ei siis ole hanki Eraser-ohjelma.
- keittiösakset
ja leikkaat halki.
Menee joutuisasti. - Nimimerkki
Minä revin joka korpun auki ja leikkasin vielä saksilla itse levyn palasiksi. Sitten vaan roskapussiin, enkä usko että kukaan alkaa noista enää tietoja palauttelemaan.
Eli sormet vain korpun puoliskojen väliin ja revit sen verran auki että saa rusken kiekon ulos. Se kannattaa viela tuhota, helpoiten ja varmimmin juuri leikkaamalla saksilla palasiksi. Ei ole kovin iso homma, muutama sata korppua oli äkkiä tuhottu.- olette
kaikki. Miksi ne tuhota pitää? Toiset sitten ostaa kaupasta vanhoihin koneisiinsa uusia jos sattuvat löytämään.
Miksi et voi kaverin vabhalla koneella formatoida niitä ja vaikka halvalla myydä tarvitsevalle? Todella harvassa on ne, jotka formatoidusta korpusta kaivavat esiin siinä joskus olleet tiedostot!
- Anonyymi
Utelias/rohkea, Pankin rikos sanasto puritko korpuasi.
- Anonyymi
Syömällä. Korput ovat hyviä kahvin kanssa 😋
- Anonyymi
Uuniin 220 astetta 15 minuuttia.
- Anonyymi
Nuotioon.
- Anonyymi
Syö ne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843272
- 761304
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821279Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103971Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310942- 95857
- 43849
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78835Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124825