SYDNEY/Australia

hih

kertokaapas kokemuksia sydneystä/australiasta. meen kesällä heinä-elokuuksi, eli talviaikaan. onko millaset lämpötilat, vai pitääkö villahousuissa kulkea... =/ Niin ja muutenki, et olikos mukava reissu!?

8

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ozz

      En ole ollut Sydneyssä talvella mutta missään en ole niin palellut kuin Australiassa. Siis öisin talossa, jossa ei ole eristeitä eikä lämmitystä. Ja kun koko ajan sataa niin kosteus ja 4 astetta menee ytimiin. Siis lämmintä mukaan!

      • Salla

        Australian talvessa saa palella, siis eteläisemmällä puolikkaalla (pohjoisessa on toki mukavan lämpöinen tai tukahduttavan kuuma ilmasto ympäri vuoden). Sisällä kolme villapaitaa päällekkäin ja silti saa tutista takan ääressä. Kyllä nousi keskuslämmitys arvoon arvaamattomaan. Onneksi oli sentään sähköpeitot yöllä, ettei tarvinnut sängyssä palella.

        Villapaitoja ja -SUKKIA mukaan, samoin kuin sadevaatteet. Pitkät alushousut ovat myös tarpeen.


    • Annukka

      on kylmää Sydneyssä. Mutta jos olet valmis menemään Brisbaneen niin ilmat ovat huomattavasti lämpöisemmät myös yöllä. Siinä on lähellä Gold Coast ja Sunshine Coast, molemmissa mahtavat hiekkarannat, paljon pack packersejä ympäri maailmaa. Enemmin nuorten paikka.

      • -Adventure-

        Oon lähös Brisbaneen ja Gold Coastille elokuussa ja aion varmaan olla siel vähän kauemminkin!Voitko kertoa lisää kyseisistä paikoista?!


      • Karin
        -Adventure- kirjoitti:

        Oon lähös Brisbaneen ja Gold Coastille elokuussa ja aion varmaan olla siel vähän kauemminkin!Voitko kertoa lisää kyseisistä paikoista?!

        Australian talvesta ei ole kokemusta, mutta kesä-
        aikaan kun olin siellä (tammi-maaliskuulla)lämmintä oli liikaakin, ainakin Brisbanen korkeudella.
        Muuten tykkäsin kovasti Brisbanen kaupungista,
        Gold Costin alue on yhtä pitkää hiekkarantaa,
        upeaa!


    • Jäniksen vuosi

      Tietääkö kukaan tämän vuotisesta WORLD CUP tapahtumasta. Viimeksi se järjestettiin vuonna 2001, paikallisten Suomi ystävyys seurojen toimesta. Olisin kiinnostunut tietämään, että osallistuvatko he kustannuksiin. Keneen voisi olla yhteydessä ? Tietääkö joku osoitteita ?

      • sukellusvene

        Itse WORLD CUP tapahtumaa ei järjestetä joka vuosi. Ainoastaan eri kaupunkien Suomi seurat pelaavat keskenään, ja siten pelaajia ei tule Suomesta saakka. WC tapahtuma oli hieman erikoinen, sillä muutkin pesäpallo maat saapuivat silloin paikalle.


      • Kenguru- John
        sukellusvene kirjoitti:

        Itse WORLD CUP tapahtumaa ei järjestetä joka vuosi. Ainoastaan eri kaupunkien Suomi seurat pelaavat keskenään, ja siten pelaajia ei tule Suomesta saakka. WC tapahtuma oli hieman erikoinen, sillä muutkin pesäpallo maat saapuivat silloin paikalle.

        Valimatkat ovat pitkia. Sydney-Brisbane 980 km.Brisbane- Gold Coast 107 km. Brisbane-Cairns 1717 km. Ilmasto ja lampotilat. Toukokuusta-lokakuuhun on talviaika. Lampotilat ovat kuin normaali suomen kesa. Eli yolla n.0-6 C ja paivalla 6-22 C .Kesaaikana Marraskuusta-huhtikuuhun yolampotilat 15-25 C ja paivalammot 25-45 C . Perusajatuksena voi pitaa mita pohjoisemmaksi Sydneysta liikutaan sita lampimammaksi ilmat muuttuvat,mutta vain rannikolla.Esim.rannikolta vain n.100 km sisamaahan talviaikana ,niin yolampotilat laskee reilusti pakkasen puolelle.(tama vuonna 2003 july Glen Ines 11 C-.) Sadetta saamme niukasti ja silloin kuin sataa vetta tulee sitten kaatamalla.Brisbanesta pohjoiseen ilmasto on trooppinen eli normaalisti paivalla kuuma ja illalla sataa poikkeuksetta siina kuuden maissa. Mutta vain hetken ja taas selkenee.Cairnsissa on koko vuoden about 20-45 C ja Darvinissa tasainen 30-45 koko vuoden. Ne ovat taysin sub-trooppisia alueita. Siis jos vierailet taalla suomen kesalomien aikoihin niin meilla on TALVI ja vastaavasti jos tule joulunaikoihin niin meilla on KESA. Ja kesaaikaan on varmuudella aurinkoa ja lamminta. Viela lisaa.Oletteko tietoisia etta meilla on suuremmat alppialueet hiihtokeskuksineen kuin euroopan alppivuoristot yhteensa. Meidan alppialueen nimi on Kosciusko. Terveisin John


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      272
      4687
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      96
      3507
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      25
      2796
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      67
      2350
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      99
      2225
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      92
      1509
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1319
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1316
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      74
      1276
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      67
      926
    Aihe