kertokaapas kokemuksia sydneystä/australiasta. meen kesällä heinä-elokuuksi, eli talviaikaan. onko millaset lämpötilat, vai pitääkö villahousuissa kulkea... =/ Niin ja muutenki, et olikos mukava reissu!?
SYDNEY/Australia
8
893
Vastaukset
- ozz
En ole ollut Sydneyssä talvella mutta missään en ole niin palellut kuin Australiassa. Siis öisin talossa, jossa ei ole eristeitä eikä lämmitystä. Ja kun koko ajan sataa niin kosteus ja 4 astetta menee ytimiin. Siis lämmintä mukaan!
- Salla
Australian talvessa saa palella, siis eteläisemmällä puolikkaalla (pohjoisessa on toki mukavan lämpöinen tai tukahduttavan kuuma ilmasto ympäri vuoden). Sisällä kolme villapaitaa päällekkäin ja silti saa tutista takan ääressä. Kyllä nousi keskuslämmitys arvoon arvaamattomaan. Onneksi oli sentään sähköpeitot yöllä, ettei tarvinnut sängyssä palella.
Villapaitoja ja -SUKKIA mukaan, samoin kuin sadevaatteet. Pitkät alushousut ovat myös tarpeen.
- Annukka
on kylmää Sydneyssä. Mutta jos olet valmis menemään Brisbaneen niin ilmat ovat huomattavasti lämpöisemmät myös yöllä. Siinä on lähellä Gold Coast ja Sunshine Coast, molemmissa mahtavat hiekkarannat, paljon pack packersejä ympäri maailmaa. Enemmin nuorten paikka.
- -Adventure-
Oon lähös Brisbaneen ja Gold Coastille elokuussa ja aion varmaan olla siel vähän kauemminkin!Voitko kertoa lisää kyseisistä paikoista?!
- Karin
-Adventure- kirjoitti:
Oon lähös Brisbaneen ja Gold Coastille elokuussa ja aion varmaan olla siel vähän kauemminkin!Voitko kertoa lisää kyseisistä paikoista?!
Australian talvesta ei ole kokemusta, mutta kesä-
aikaan kun olin siellä (tammi-maaliskuulla)lämmintä oli liikaakin, ainakin Brisbanen korkeudella.
Muuten tykkäsin kovasti Brisbanen kaupungista,
Gold Costin alue on yhtä pitkää hiekkarantaa,
upeaa!
- Jäniksen vuosi
Tietääkö kukaan tämän vuotisesta WORLD CUP tapahtumasta. Viimeksi se järjestettiin vuonna 2001, paikallisten Suomi ystävyys seurojen toimesta. Olisin kiinnostunut tietämään, että osallistuvatko he kustannuksiin. Keneen voisi olla yhteydessä ? Tietääkö joku osoitteita ?
- sukellusvene
Itse WORLD CUP tapahtumaa ei järjestetä joka vuosi. Ainoastaan eri kaupunkien Suomi seurat pelaavat keskenään, ja siten pelaajia ei tule Suomesta saakka. WC tapahtuma oli hieman erikoinen, sillä muutkin pesäpallo maat saapuivat silloin paikalle.
- Kenguru- John
sukellusvene kirjoitti:
Itse WORLD CUP tapahtumaa ei järjestetä joka vuosi. Ainoastaan eri kaupunkien Suomi seurat pelaavat keskenään, ja siten pelaajia ei tule Suomesta saakka. WC tapahtuma oli hieman erikoinen, sillä muutkin pesäpallo maat saapuivat silloin paikalle.
Valimatkat ovat pitkia. Sydney-Brisbane 980 km.Brisbane- Gold Coast 107 km. Brisbane-Cairns 1717 km. Ilmasto ja lampotilat. Toukokuusta-lokakuuhun on talviaika. Lampotilat ovat kuin normaali suomen kesa. Eli yolla n.0-6 C ja paivalla 6-22 C .Kesaaikana Marraskuusta-huhtikuuhun yolampotilat 15-25 C ja paivalammot 25-45 C . Perusajatuksena voi pitaa mita pohjoisemmaksi Sydneysta liikutaan sita lampimammaksi ilmat muuttuvat,mutta vain rannikolla.Esim.rannikolta vain n.100 km sisamaahan talviaikana ,niin yolampotilat laskee reilusti pakkasen puolelle.(tama vuonna 2003 july Glen Ines 11 C-.) Sadetta saamme niukasti ja silloin kuin sataa vetta tulee sitten kaatamalla.Brisbanesta pohjoiseen ilmasto on trooppinen eli normaalisti paivalla kuuma ja illalla sataa poikkeuksetta siina kuuden maissa. Mutta vain hetken ja taas selkenee.Cairnsissa on koko vuoden about 20-45 C ja Darvinissa tasainen 30-45 koko vuoden. Ne ovat taysin sub-trooppisia alueita. Siis jos vierailet taalla suomen kesalomien aikoihin niin meilla on TALVI ja vastaavasti jos tule joulunaikoihin niin meilla on KESA. Ja kesaaikaan on varmuudella aurinkoa ja lamminta. Viela lisaa.Oletteko tietoisia etta meilla on suuremmat alppialueet hiihtokeskuksineen kuin euroopan alppivuoristot yhteensa. Meidan alppialueen nimi on Kosciusko. Terveisin John
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36891Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50776Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43728Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37680