Hei!
Olen lähdössä kesällä turkkiin 7-vuotiaan lapseni kanssa, joka on yksivuotiaana merkitty minun passiini. Oma passini on voimassa vuoteen 2011.
Kysymys kuuluu, voiko matkustaa minun passilla vai tarvitseeko hankkia oma passi?
Tuon biopassiuudistuksen myötähän lapsia ei enää voi merkitä vanhemman passiin..
Olen lähdössä kesällä turkkiin 7-vuotiaan lapseni kanssa, joka on yksivuotiaana merkitty minun passiini. Oma passini on voimassa vuoteen 2011.
Kysymys kuuluu, voiko matkustaa minun passilla vai tarvitseeko hankkia oma passi?
Tuon biopassiuudistuksen myötähän lapsia ei enää voi merkitä vanhemman passiin..
Vastaukset 15
Vanhimmat
passi pitää olla eli poliisiasemalle ja valokuvaan vaan. Sinun passi on voimassa eli et tarvitse uuttaa. Miettikää nyt vähän mitä kysytte.
Niin...kukin miettiköön myös mitä vastaa!!
Kantsis varmaa ottaa asioista selvää ennenku tulee ilkkumaan palstoille.
Äidin passi on voimassa vielä 4 vuotta.
Lapsi on merkitty aikanaan tähän passiin.
Äiti ja lapsi voivat yhdessä matkustaa tällä passilla, samoin äiti ilman lasta, mutta tietenkään ei lapsi ilman äitiä.
Jos äiti ja lapsi nyt matkustavat yhdessä Turkkiin, ei heidän vielä tarvi hankkia uutta passia.
Otettu www.poliisi.fi -sivuilta:
Täytyykö vanhat passit vaihtaa sirupasseiksi?
Ei tarvitse. Kerran myönnettyä passia voi käyttää sen voimassaoloajan loppuun saakka. Uudistukset koskevat aina vain uusia passinmyöntöjä
vaan sitä että pitääkö pojalle laittaa passi kun merkitty äidin passiin.Ja vastaus on että kyllä pitää mutta äidin passi on ok.Mitä siinä nyt on vaikeaa...Nykyään pitää olla kaikilla passi jos matkustaa maahan johon sellainen tarvitaan..tai henkiklökortti ja sekin kuvallinen.
EI TARVI VIELÄ HANKKIA UUTTA PASSIA LAPSELLE (poikkeus tämä Viro, jossa lapsella pitää olla oma passi, mutta Viroon ei nyt oltu menossa).
Matkusta vaan iloisesti, ja jos joskus matkustat maahan, jonne vaaditaan viisumi, niin säästät viisumimaksussa, koska se veloitetaan per passi, ei per henkilö
varmaan maasta tuo viisumi asia. Ainakin Kiinaan matkatessa minun passiini tuli kaksi viisumia, minulle ja lapselleni omat. Samoin molemmista piti olla passikuvat hakemuksien liitteenä. Ja maksu meni kahdesta viisumista.
Lapsi saa matkustaa vanhaan passiin merkittynä vielä ainakin useampiin maihin. Uutta passia hakiessahan tarvii joka-ainoon hakee oma.
olla pojalle oma passi sillä Turkkiin sellainen vielä tarvitaan. Äidin passi on tietenkin ok kun on voimassa.Mitä vaikeaa tuossa nyt on?
Siis juttuhan menee niin että jos lapsi on vanhemman passiin merkattu,niin se kelpaa MOLEMMILTA niin kauan kuin passi on voimassa!!
Riippuu maasta, esim Viroon ei 7 v. täyttänyt tarvitsee oman passin/henkkarin, vaikka olisi merkattuna voimassaolevaan vanhemman passiin.
ollut menossa Turkkiin eikä Viroon? Turkkiin kyllä pääsee lapsi merkittynä vanhempien passiin, eihän siinä "merkinnässä" ole kuin lapsen nimi(ja synt.aika) mainittuna, ei kuvaa, eli myöntämisvuodella ei ole merkitystä, kunhan passi vaan voimassa (niin kuin kysyjä mainitseekin).
Eli ei tarvitse pojalle omaa passia todellakaan hommata kerta sinun voimassa. Itse samaa asiaa tiedustelimme poliisilaitokselta ja siellä näin kerrottiin.Meillä täytyy nyt sit hommata passi meidän 5 kk kun sinne turkkiin mekin menossa.Hyvää lomaa teille!!
Aina kannattaa varmistaa joko matkatoimistosta tai ko. maan lähetystöstä pääseekö lapsi maahan huoltajan passiin merkittynä vai tarvitseeko oman passin ettei sitten tule ikäviä yllätyksiä perillä!
Kysymäni asia on nyt selvinnyt ja varmistettu.
Lapseni voi matkustaa vuoteen 2011 minun passillani. Poikkeuksena ovat toistaiseksi maat, joihin lapselta vaaditaan oma henkilökohtainen passi eli viro, liettua ja venäjä.