onko noi mustat karkeat suodattimet oltava samanlaisia kun vaihtaa uudet, sillä sain metritavarana läjän suodatinrullaa, valkoista, joten käykö ne sen valkoisen kaveriksi joka on koneessa
muh ilmava 100
timi
31888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ainakin deekax talterissa toimivat siten että ne ovat päällekkäin, tulopuolella ensin musta-karkea ja sitten valkoinen sen alla. Ja kierron jälkeen musta-karkea ja valkoinen. Toimivat yhdessä.
Värillä ei ole väliä, vaan minkä kokoisia partikkeleja suodatin suodattaa. Periaatteessa ei pitäisi asentaa huononman suodatusluokan suodattimia. EU7:n tilalle esim. EU5:sta, toisin päin kyllä voi tehdä, edellyttäen että ilmamäärät eivät oleellisesti muutu, tarkoittanee kansakielellä, että konetta pitää "huudattaa" porrasta kahta isommalla nopeudella.
Heitä ne mustat mäelle ja laita ne valkoset tilalle Ne mustat on vanhaa mallia eivätkä juuri mitään suodata. Jos laitat molemmat saattaa painehäviö tulla liian suureksi ja tuloinman osuus huoneisiin pienenee