Meillä on ruvettu antamaan nyt 1v.5kk nokkamukista maidon sijasta vettä mut iltaisin juo vettä melkein kuusi desiä ja yöllä ei oikein huoli vettä ku vähän.Mut kahtena yönä huutaa minkä ehtii ja eikä meinaa asettua.Mitä pitäisi tehdä et olisi hiljaa koko yön?Iltaisin syö ihan hyvin.
maitoa tai vesi sängyssä
Nimetön
7479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Iltaruuan lisäksi meillä ainakin annettiin vielä ennen nukkumaan menoa Tuttelin velliä. Jos tenava tempaa yli puoli litraa vettä ennen nukkumaan menoa, johan sillä on vaipat märkänä hetken päästä. Anna lämmintä maitoa tai velliä, jos varsinaisesta ruokailusta on jo useampi tunti kulunut. Jos yö on rauhaton, veikkaan sen johtuvan nälästä ja märistä vaipoista.
Juttele myös neuvolassa, mitä he suosittelevat, näin meillä, eikä ikinä mitään yöongelmia. Kaveri nukkui kuin tukki iltavellin jälkeen.
Velliä illalla myös täällä. Keittelin ite kaura- tai neljänviljan vellit, että sai pikkasen tuhdimpaa yötä vastaan. Nukkui "tukkina" :-)
Jos olette nyt lopettelemassa maidon antamista yöllä (siis jos lapsi on tottunut siihen), niin todennäköisesti muutama yö menee nuristessa, mutta kyllä se siitä!
Lataa illalla tuttipullo/nokkamuki vellillä. Kun yöllä herää niin pikainen lämmitys ja syöttö ja nukkuu lapsonen kuin tukki aamuun.
Tai voisit juuri ennen kuin itse menet kenties nukkumaan (vaikka puolilta öin)lämmittää velliä ja antaa lapselle.
Meillä pojalla oli yönälkä melkein 3,5-vuotiaaksi saakka. En huudattanut vaan kiltisti annoin yöllä velliä. Nukkui sen jälkeen hyvin ja omatkin hermot lepäsivät.
Tietty voisit ehkä antaa juuri ennen nukkumaan menoa siis siihen aikaan kun tuo vesijano yllättää oikean ruoan esim. puuron. Ja pidä vettä lapsen saatavilla pitkin päivää.
Ei noin iso yöllä tarvitse mitään juotavaa. Meillä auttoi kun aloin vaan kääntämään kylkeä itse yöllä. Oppi nopeasti syömään ja juomaan päivällä sen minkä tarvitsee. Saahan sitä tietysti yöllä tarjoilla mitä vaan jos haluaa heräillä.
Meillä kanssa poika huusi yöllä vettä. Ajattelin että hitto ei hän vettä tarvitse joka yöllä kun ei me muutkaan tarvita. No eihän hän tarvinnutkaan, siitä oli vaan tullut tapa, että yöllä saa vettä. Käänsin minäkin kylkeä ja asia hoitui.
mitäs sitten jos lapsi ei saa puoliunissaan tuttua ja turvallista maitopulloa vaan virkustuu ja itkee kun äitiä ei näykkään ja itse käännän vain kylkeä? En usko, että rauhottuu pelkästään syliin ja silittelyyn.
itsellä 1v7kk ikäinen tytär ja oon päättänyt lopettaa yöpullon antamisen kun tuo viimeinen kulmahammaskin puhkesi.
Ei yli puolivuotias tarvitse yöllä äitiä tai palveluksia. Riittää kun kuulee äänen. Esim. kuiskataan hys, hys nyt nukutaan. Miksi lapsi pitää ottaa keskellä yötä syliin kun ei ole mitään hätää. Oppii vaan sen ettei tarvitse itse osata nukahtaa uudestaan kun havahtuu hereille.