takana diskovalot?

mikko mekaanikko

Escortin ruppana joutui käyttökieltoon kunnes takavalojen rytmihäiriöt on korjattu. Suurehkolla varmuudella kyse on maadoitusongelmasta.

Mistään en kuitenkaan ole löytänyt ohjetta ongelman korjaamiseen. Löytyykö jostain kuvat miten sähköt on vedetty vai millä löydän huonosti maissa olevan liittimen/liittimet? Tai kertoisiko joku ohjeet (rautalangasta vääntämällä) miten löydän ongelmakohdan.

Koskaan en oo mitään autosähköjen kanssa tehnyt, mutta ei tämän kai pitäis mitään rakettitiedettä olla?

2

384

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jackpot-hunter

      vetää uusi maajohto valoille, eli vaikka peltiruuvilla siihen lampunpohjaan maakiskoon johto kiinni,(se kisko joka menee jokaiselle polttimolle) ja johdon toinen pää auton koriin. myös takavalon liittimien hiominen puhtaaksi esim. hiomapaperilla. voi riittää.

      • siitä kantaosasta,

        johon tulee johdot, sellaista johdinta, joka menee auton runkoon eli liittimeen, joka on peltiruuvilla rungossa.
        Jos pelti on ruosteessa ja se ruuvi samoin: irroita ruuvi, hio pelti ja liitin kirkkaaksi, väännä uus kirkas ruuvi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe