Pleksi

1jsldfjsjf

Paljonko pleksi maksaa vaikka neliöltä? Kun ajatus olisi tehdä sellainen olohuoneen pöytä mihin sitä laittaisin. Tai siis tuunaisin sen pöydän uuteen uskoon.

Olen kuullut että se pleksi on kallista. Lasia siihen en laittaisi, koska siinä on se rikkoontumisen vaara.

saako sitä pleksiä mistä vaan rautakaupasta, vai jostai erikoisliikkeestä?

11

44124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasi lasse

      Plexi naarmuuntuu herkemmin kui luulisi,lisäksi se antaa huonon fiiliksen!!! Lasi kestää varmasti kunhan valitset tarkoitukseen sopivan.
      Siitä vaan lasimestarin puheille,tai sitten kyselet netistä tai muualta poistettua lasipöytää.
      Onnea työllesi!!

      • kirpparilta

        Kirpparilta löytyi jotain metri x puolitoista lasipöytä 10 milliä paksua lasia ,, maksoi 35 ekua .
        Karkaistu lasi kyllä kestää , se on tarkoitettu pöytiin yms ,, mutta se on kallista uutena .
        Sen pleksin voisit unohtaa , niinkuin edellinen sanoi . Mutta jos haluat pleksin niin kysele rautakaupoista ja lasitusliikkeistä .


      • Takametsien Mies

        Jos pelkäät lasia käyttää, niin hanki polykarbonaattilevyä; se kestää. Polykarbonaatista tehdään nykyisin monien autojen umpiolasit: se kestää hyvin kiveniskuja ja ei naarmuunnu herkästi. Polykarbonaatista on tehty myös metsäkoneiden ikkunoita, joiden pitää kestää koviakin iskuja. Pleksiä en minäkään suosittelisi.

        Hinnaltaan taitaisi kuitenkin karkaistu lasi tulla halvemmaksi kuin polykarbonaatti, en osaa arvailla hintaa.


    • vaihtelee

      Hinta vaihtelee kovinkin paljon riippuen mm paksuudeta, väristä ja ennenkaikkea laadusta, elikkä tarkoitan ominaisuuksia.
      Ns pleksiä on erittäin kulutusta kestäviäkin, jolloin sopivat moneen paikkaan korvaamaan lasia.

      Etra on yksi myyjä ja sieltä saa määrämittoihin sahattuinakin kappaleita.
      Sitten kannattaa kysellä myös eri muovityöfirmoista.

    • Halvemmalla lasia

      Soitat lasitusliikkeisiin ja kysyt hintoja ja että millasta paksuutta tai väriä löytyy ja pöytään sopii..

      Pleiksi naarmuuntuu ja himmenee, se on kummallisen näköistä eikä varmastikaan sovi pöytään. Kaverini, joka on lasitusliikkeesstä töissä, nauroi itsensä puolikuoliaaksi tälle.. :D Sanoi että niin moni yrittää päästä halvalla ja hommaa pleiksejä jopa keittiönpöytiin! :D Ei saa olla niin pihi, tai jos on, niin sitten voisi unohtaa koko jutun.

      Sairaan kallis vaihtoehtokin vielä toki on.. Ostat sellaista lasitetta, voit laittaa sinne kerroksittain sisälle vaikkapa lehtiä tai heijastimia tai postikortteja tai pikkuhousuja tai mitä ikinäkään mielesi halajaa ja lisää lasitetta. :) Lopputulos on myös yllättävän kestävä.

    • juu u

      Itse työskentelen lasialan yrityksessä ja toisiaan suosittelen lasia, jos meinaat sitä pöydän kanteen laittaa...?

      Menet lasiliikkeeseen ja kyselet sieltä neuvoja. Jos tarvitsemasi lasi on muun kuin suorakaiteen mallinen, piirrä lasin muodosta pahvimalli tai paksua paperia eli muoto 1:1

      Tämän mallin avulla lasiliikkeessä osataan tehdä juuri oikenmallinen ja kokoinen lasi...ei auta jos vaan menee ja yrittää selittää että semmonen ja tämmönen...helpottaa kummasti kun on valmis malli. Myös lasin paksuutta kannattaa miettiä, pöytälasiksi suosittelisin 5 mm lasia.

      Kalusteisiin tarkoitetut lasit (yleensä melkein kaikki lasit) on karkaistu eli kun ja jos se hajoaa, niin se hajoaa ihan pieniksi sirpaleiksi eikä viilteleviksi isoiksi paloiksi.

      Lasiin saa valittua myös erilaisia reunahiontoja. Tällöin lasista tulee huomattavasti kauniimpi. Esimerkiksi olet varmaan laittanut merkille auton sivuikkunat, kun veivaat ikkunaa auki, niiden reunat on ns. puolipyöreät ja mattapintaiset...tällaisia on mahdollisuus saada...esimerkiksi:)

      Tietenkin riippuu ihan että mimmoset suunnitelmat sulla on sen kalustees suhteen, mutta jos lasin ja pleksin välillä pitäisi valita niin ehdottomasti lasi:)

      Ja hinnoista on vaikea sanoa kun ei tiedä kokoa, muotoa, väriä, hiontaa yms yms...

      • töissä ja suosittelet

        5mm lasia :O

        HUH! Pienikin isku ja lasi menee uusiksi. 8mm vähintään, mieluummin 10mm.


    • vai mikä

      Tuttavillamme on ruokapöydän päällä pleksilevy suojana: lasi olisi ollut liian painava kun levyä pitää nostella toisinaan pois (pöytään laitetaan keskelle jatkopala kun sukulaisia tulee syömään).

      Mikähän sopisi meille, kun paikallinen lasiliike ei suostu leikkaamaan pöytämme muotoista levyä? Se tulisi kuulemma niin kalliiksi. Pöydän pääty ja kulmat ovat on hieman kaarevia. Voiko pleksiä sahata itse? Vai mikä olisi paras vaihtoehto pöydän suojaksi kun juniorit hakkaavat sitä kuitenkin pian lusikoilla ja haarukoilla...?

      • tämmösestä

        Olen myöskin tuota pleksipöytää miettinyt. Haluaisin taivuttaa yhdestä pitkästä palasta koko sohvapöydän, päädyt 90 asteen kulmassa alaspäin "jaloiksi". Niinku näin ,---,
        Siksi pleksi, koska en keksi, miten lasia voisi taivuttaa. En kyllä ole varma, miten pleksinkään kanssa pitäisi toimia, olen miettinyt, miten saisin sen siististi kuumennettua ja taivutettua. Ajattelin rakentaa muotin ja nätisti koittaa kuumailmapuhaltimella. Onnistuiskohan? Plekseistä en kyllä tajua mitään, muuta ku että niitäkin on monenlaista...
        Onko kokemusta taikka neuvoja?


      • muovinkanssaleikkiny
        tämmösestä kirjoitti:

        Olen myöskin tuota pleksipöytää miettinyt. Haluaisin taivuttaa yhdestä pitkästä palasta koko sohvapöydän, päädyt 90 asteen kulmassa alaspäin "jaloiksi". Niinku näin ,---,
        Siksi pleksi, koska en keksi, miten lasia voisi taivuttaa. En kyllä ole varma, miten pleksinkään kanssa pitäisi toimia, olen miettinyt, miten saisin sen siististi kuumennettua ja taivutettua. Ajattelin rakentaa muotin ja nätisti koittaa kuumailmapuhaltimella. Onnistuiskohan? Plekseistä en kyllä tajua mitään, muuta ku että niitäkin on monenlaista...
        Onko kokemusta taikka neuvoja?

        Ostat vaikka puuilosta polykarbonaattia sopivan palasen ja sitten asetat sen muotin päälle ja taivutuskohdasta varovasti pikkuhiljaa ja mahdollollisimman tasaisesti lämmität ja levy taipuu itsestään sopivaan muotoon. Varo liikälämmitystä, koska silloin kuplia syntyy sisälle joka on ruma ja heikentää kohtaa. ps suosittelen laittamaan jonkun välituenkin sinne ei tai käyttämään jotain tyyliin 40mm polykarbonaattia että kestää ;)


      • RP68
        muovinkanssaleikkiny kirjoitti:

        Ostat vaikka puuilosta polykarbonaattia sopivan palasen ja sitten asetat sen muotin päälle ja taivutuskohdasta varovasti pikkuhiljaa ja mahdollollisimman tasaisesti lämmität ja levy taipuu itsestään sopivaan muotoon. Varo liikälämmitystä, koska silloin kuplia syntyy sisälle joka on ruma ja heikentää kohtaa. ps suosittelen laittamaan jonkun välituenkin sinne ei tai käyttämään jotain tyyliin 40mm polykarbonaattia että kestää ;)

        Polykarbonaattilevyä voi taivuttaa kylmiltään kanttikoneessa kuten peltiä. Pleksiin verrattuna se on myös `sitkeää´, eikä lohkeile pleksin tapaan.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      232
      4152
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1085
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe