Kaipaisin tietoa tehokkaista, mutta myrkyttömistä puhdistusaineista (ja tietenkin niiden käyttötavoista). Aineiden ei tarvitse olla valmiita puhdistusaineita vaan ns. kotitekoisetkin käyvät. Pitääkö muuten paikkansa, että etikka on oikeasti tehokas puhdistukseen ja sillä on desinfioiva vaikutus? Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Myrkyttömät puhdistusaineet
no name
101177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
löytyy mm. luontaistuotekaupoista todella hyvä aine Universal Stone. Googleta niin saat lisää tietoa käytöstä ja esim. jälleenmyyjät.
Sooda on hyvä puhdistusaine esim. kahvinkeittimen lasikannuun. Kyllä tulee kirkasta kun laitat pari lusikallista soodaa ja lisäät kuumaa vettä ja annat hetken vaikuttaa. Sama konsti tepsii myös termospulloille yms.
Todella hyvää tavaraa kyllä. Päihittää tehokkuudessa vahvemmatkin "myrkyt" ja on riittoisaa.
Taikasieni on paras ja oikein toimiva ympäristöystävällinen tapa. Päihittää kyllä tehokkuudellaan lähes kaikki myrkyt.
Kokeilkaapas tuota Deluxe Taikasientä. Kestää hurjasti pidempään kuin tavallinen ja maksaakin vain murto osan tuosta universal stonesta.
Desinfiontiaineen tarkoituksena kun on TAPPAA organismeja... vaikeaa se on jos aine ei ole myrkyllistä.
Kaikki pesuaineet ei ole desinfioivia, Rince hyvä. Tolu on ympäristöystävällistä mutta sillä on myös desinfioiva vaikutus.
Universal Stone on HUIPPUkallis aine, eli 17 -18 e/kpl, mutta riittää kuulemma kauan. Turun seudulta sitä saa Prismasta ja Stockmannilta. Tämäkin tuote on hyvin ympäristöystävällinen.
on mahtava, ei sitä saa loppumaan yhden elämän aikana vaikka kuinka putsaisi ja hinkkaisi:-D! Eli ei oikeasti maksa juuri mitään.
Höyrypuhdistin ja höyryimurihan ovat tehokkaita bakteerien tappajia ilman kemikaaleja. Etikka voi käyttää tavallisessa siivouksessa ja soodaa myös. Ekover tuotteet ovat kai ympäristöystävällisiä ja lempeitä
teellä puhdistuu ikkunat myrkyttömästi:
http://www.investori.com/b/index.php/toimitus/2013/08/05/myrkytoen-arki
Televisiossa oli ohjelma teen tuotannosta. Sen perusteella teen kasvatus on luontoa tuhoavaa ja halvimmat teelajit voivat olla haitallisia ihmiselle.