Taas on vuodenaika jolloin koiranpaska haisee joka puistossa!
Ei ole koiranomistajat keränneet jätöksiä huolella.
Tämä on jokavuotinen ongelma. Pitäisi säätää vero jota perittäisiin koiranomistajilta. Näillä verovaroilla siivottaisiin paskat puistoista keväisin. Vero voisi olla esim. 40 eur/vuosi..
Koiranpaskavero
9
1376
Vastaukset
- sööör
eduskunta vaaleissa olisi pitänyt olla puolue, tai AINAKIN nyt joku edustaja joka olisi ottanut tämän tärkeimmäksi prioriteetikseen. olisi varmasti monet äänestäneet häntä! tämä on todella tärkeä asia.
- Läjätön koira
Aika suppea on näkemyksesi. Itse koiranomistajana kerään takuulla joka läjän pois. Olen myös "kouluttanut" tähän tapaan tuttavapiiriäni, jotka nyt myös keräävät paskat pois. Älä siis syyttele ja yleistä, vaan laajenna näkökantojasi. En aio maksaa koiraveroa tyhjästä, ja varsinkaan kun minun koirani ei saa siitä mitään etuja. Puistoissa on myös kakkapussiautomaatteja, mutta minulla on omat pussit koska naapuruston mummot pöllii pusseja pakastepullilleen.(nähty on!) Ymmärrän kyllä että paskat ei puistoissa ole kivoja, mutta puistojen reunoille voisi oikeasti laittaa kyltin jossa lukisi esim. kerääthän koirasi ulosteet pois puistosta sakon uhalla tms. Ja niitä sakkoja voisi oikeasti antaa niille jotka ei kerää, rupeispahan toimiin!!!
Avarra maailmankuvaasi ja hyvä tulee, älä yleistä!!!!!- tyhjästä
veroja saa maksaa muutenkin joka asiasta yllin kyllin.
Sentään maatuva jäte, vaikka vastenmielinen onkin.
Niitä roskiksia, joihin sen kakkapussin voisi sitten laittaa, kaipaisin kyllä tiheämpään.
Joskus joutuu kävelemään sen lastin kanssa aika pitkäänkin, ennenkuin tulee roskis vastaan.
- olla paljon
suurempi esim. jotain 100-200€/vuosi.
- kun ne verotulot
ei edes päädy koiraihmisten hyödyksi..
- enää keräisi paskoja
koska sillä rahalla ne voikin jo hyvällä omatunnolla jättää lojumaan, siitähän on kerran maksettu!
Kuka viitsii vielä erikseen maksaa kakkapusseistakin jos kerran maksaa kakkaveroakin?
Itse asiassa on tyhmää kerätä kakkoja jos kerran maksaa koiraveroa.
Sen takia en itsekään aikaisemmassa asuinkunnassani kerännyt paskoja kerran maksoin koiraveroa.
Nykyisessä kunnassani ei koiraveroa peritä, joten nyt minulla on hyvä syy myös kerätä paskat ja näkyy muutkin keräävän täällä huomattavasti tunnollisemmin.
- sesulien ystävä
No tuo summa se vaan sopisi kyllä minullekin paremmin kuin nykyinen 50 euroa/vuosi, mikä on maksu täällä Helsingissä yhdestä koirasta.
- näin.
paskat me mitään veroa niin kauan kuin jätökset keräämme, niille jotka niitä ei kerää vaikka 100 e vero yks hailee.
- yleensä
keskustella mihin ÄLYKKYYS osamäärä riittää niin kun PASKA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.202590Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant952474- 2021354
- 1211238
- 891228
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig2791141Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,18974Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211959Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �12937- 59873