Koiranpaskavero

Taas on vuodenaika jolloin koiranpaska haisee joka puistossa!
Ei ole koiranomistajat keränneet jätöksiä huolella.

Tämä on jokavuotinen ongelma. Pitäisi säätää vero jota perittäisiin koiranomistajilta. Näillä verovaroilla siivottaisiin paskat puistoista keväisin. Vero voisi olla esim. 40 eur/vuosi..
91392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

eduskunta vaaleissa olisi pitänyt olla puolue, tai AINAKIN nyt joku edustaja joka olisi ottanut tämän tärkeimmäksi prioriteetikseen. olisi varmasti monet äänestäneet häntä! tämä on todella tärkeä asia.

Äänestä

Aika suppea on näkemyksesi. Itse koiranomistajana kerään takuulla joka läjän pois. Olen myös "kouluttanut" tähän tapaan tuttavapiiriäni, jotka nyt myös keräävät paskat pois. Älä siis syyttele ja yleistä, vaan laajenna näkökantojasi. En aio maksaa koiraveroa tyhjästä, ja varsinkaan kun minun koirani ei saa siitä mitään etuja. Puistoissa on myös kakkapussiautomaatteja, mutta minulla on omat pussit koska naapuruston mummot pöllii pusseja pakastepullilleen.(nähty on!) Ymmärrän kyllä että paskat ei puistoissa ole kivoja, mutta puistojen reunoille voisi oikeasti laittaa kyltin jossa lukisi esim. kerääthän koirasi ulosteet pois puistosta sakon uhalla tms. Ja niitä sakkoja voisi oikeasti antaa niille jotka ei kerää, rupeispahan toimiin!!!

Avarra maailmankuvaasi ja hyvä tulee, älä yleistä!!!!!

Äänestä
  • veroja saa maksaa muutenkin joka asiasta yllin kyllin.
    Sentään maatuva jäte, vaikka vastenmielinen onkin.

    Niitä roskiksia, joihin sen kakkapussin voisi sitten laittaa, kaipaisin kyllä tiheämpään.
    Joskus joutuu kävelemään sen lastin kanssa aika pitkäänkin, ennenkuin tulee roskis vastaan.

    Äänestä

suurempi esim. jotain 100-200€/vuosi.

Äänestä
  • ei edes päädy koiraihmisten hyödyksi..

    Äänestä

  • koska sillä rahalla ne voikin jo hyvällä omatunnolla jättää lojumaan, siitähän on kerran maksettu!
    Kuka viitsii vielä erikseen maksaa kakkapusseistakin jos kerran maksaa kakkaveroakin?
    Itse asiassa on tyhmää kerätä kakkoja jos kerran maksaa koiraveroa.
    Sen takia en itsekään aikaisemmassa asuinkunnassani kerännyt paskoja kerran maksoin koiraveroa.
    Nykyisessä kunnassani ei koiraveroa peritä, joten nyt minulla on hyvä syy myös kerätä paskat ja näkyy muutkin keräävän täällä huomattavasti tunnollisemmin.

    Äänestä

No tuo summa se vaan sopisi kyllä minullekin paremmin kuin nykyinen 50 euroa/vuosi, mikä on maksu täällä Helsingissä yhdestä koirasta.

Äänestä
  • paskat me mitään veroa niin kauan kuin jätökset keräämme, niille jotka niitä ei kerää vaikka 100 e vero yks hailee.

    Äänestä

keskustella mihin ÄLYKKYYS osamäärä riittää niin kun PASKA.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


välittömästi! kirjoitti:

Taas on vuodenaika jolloin koiranpaska haisee joka puistossa!
Ei ole koiranomistajat keränneet jätöksiä huolella.

Tämä on jokavuotinen ongelma. Pitäisi säätää vero jota perittäisiin koiranomistajilta. Näillä verovaroilla siivottaisiin paskat puistoista keväisin. Vero voisi olla esim. 40 eur/vuosi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu