RFSU:n raskaustesti; varoituksen sana

testannut

Tästä nyt on valitettu muutenkin ja muuallakin - mutta syystä. Raskaaksi tuleminen ja sen yrittäminen on niitä herkimpiä asioita ja pettymyksiä tulee muutenkin tarpeeksi.

Kaupoissa ja kioskeilla muka luotettavana myytävä RFSU:n raskaustesti (herkkyys 25mIU/mL) toimii näin: Heti liuskan kastuessa testiviivan kohtaan ilmaantuu haalea, harmaa/vähän vaaleanpunainen viivanpaikka. N. 10-15 minuutin kohdalla viiva tulee esiin todella selvästi, siis selvänä toisena viivana. Viiva pysyttelee siinä tuonne 20-30 minuuttiin asti, jonka jälkeen haalenee selkeäksi tai tuskin havaittavaksi haamuksi. Ja tämä tällainen testi on NEGA. Todella hämäävää ja jopa kummallista, että tuollaista testiä saa myydä. Ohjeessa kehdataan väittää, että testi on tulkitsemiskelpoinen 30min ajan. Ja väitetään tietysti myös, että haaleakin toinen viiva merkitsee positiivista tulosta.

Varmasti testi toimii ok, jos todella on raskaana JA hcg-hormonia jo erittynyt suuria määriä. Muutoin ei saa sille vähäiselle rahalleenkaan vastinetta, vain epävarman olon ja pahan mielen.

Olen itse ollut raskaana, tehnyt paljon negatiivisia ja positiivisiakin (onneksi) raskaustestejä. Millään muulla merkillä en ole päätynyt noin epäselviin tuloksiin. RFSU:lla olen testannut negaa nyt (lopulta jo ihan kokeilumielessä) kymmenisen kertaa. Testi käyttäytyy aina lähes samoin.

Eli siis ostakaa kerralla joku kunnon testi, vaikka maksaisikin hitusen enemmän :)

Plussatuulia!

2

2805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samoin

      on helppo saada niitä vääriä haamuplussia Aconin herkällä, lähes poikkeuksetta kierron missä vaiheessa vaan...

    • reeeeeli

      Tuo testi on epäselvä. Mielestäni näyttää plussalta mutta onko se vaan joku muu värityskohta. Todella huijausta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5067
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      17
      3416
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2720
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1780
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1352
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      239
      1275
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1048
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      932
    Aihe