Tiedän, että näitä kyselyitä on miljoona näillä palstoilla, mutta kiitos jos joku viitsii vastata. Mulla on ollut pienenä sekarotuinen koira, mutta itse en nuoren ikäni takia (4v) häntä kouluttanut. Nyt kuitenkin olen haaveillut kääpiöpinseristä, mutta olen kuullut, että ovat aika hankalia kouluttaa. Osaisitteko sanoa muita(ehkä kääpiöpinseriä muistuttavia) rotuja, jotka olisivat kuitenkin pienikokoisia, sopisivat kerrostaloon, seurallisia ja helpohkoja luonteeltaan? Kiitos... =)
MIkä rotu ensikoiraksi?
RR***
3273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin villakoirat...(On niitä vaikka kuinka paljon muitakin, mutta itselläni on ja katsoin, ettei kukaan muukaan ole vastannut).
Monta eri kokoa, helppo koulutta, useimmat aivan ihania luonteita!
Ainoa on turkki, joka teettää aika paljon töitä, mutta jos ei ole kiinnostunut näyttelyistä, sen voi ajaa silloin tällöin kokonaan lyhyeksi, silloin ei juuri kaipaa harjausta.
Enpä olisi kyllä itsekään aikaisemmin kuvitellut "puudelia" ottavani, mutta ovat kyllä luonteeltaan kaikkea muuta kuin fifejä. Seurallinen ja touhukas koira!
Ei muistuta kääpiöpinseriä, mutta miten olisi silkkiterrieri?? Kaverillani 3 sellaista. Tulevat toimeen muiden koirien kanssa, ovat eloisia ja hellyydenkipeitä, mutta sopivat kerrostaloon. Tuntemani koirat ainakin on ollut helppo kouluttaa ja ovat luotettavia ja uskollisia ystäviä! Turkki kyllä vaatii joskus pesemistä, mutta ei ole kova hoitaa, jos ei ole tarkoitettu näyttelykoiraksi, jollaista et ole etsimässä.
Miltä kuulostaisi? Kiinnostaisiko ollenkaan??
coton de tuléaria. Turkki ei ehkä ole maailman helpoin hoidettava, mutta ovat pienikokoisia, seurallisia ja helppoja luonteeltaan. Cotoni sopii ehkä kerrostaloon , mutta sitä on käytettävä päivittäin ulkona, kerrostalossahan kun ei ole mahdollisuutta laittaa koiraa pihalle.
Meillä on Cotoni, on todella eloisa ja ihana luonteeltaan, suosittelen Cotoneita lämpimästi jos sinua tuollaiset puuvillakoirat kiinnostaa. :)