BMW R65 vm.83 Aina pelannut,kuin enkeli. Nyt rupeaa ennen 5 tuhatta kierrosta veto hyytymän ja nostaa hitaasti kierroksia. Pienillä kierroksilla toimii hienosti. Mikä vaivaa kaasuttimet on säädetty, bensa, tulpat ja suodattimet vaihdettu.
Tulpan johtoja ei vaihdettu koskaan, liekkö siellä vikaa?
Hyviä rakentavia neuvoja otetaan vastaa,
Miksi veto hyytyy
13
2551
Vastaukset 13
- pekkavee
Reijo Myllymaa on Suomen paras 2 venttiiliboxerien tuntija.
Soita hänelle Hämeenlinnaan.
http://www.yritysopas.com/tiedot/Hameenlinna/Reijo_Myllymaa_Ky.html
Itse veikkaisin jotain venttiilien kulumaa, istukkapinnat hiontaaN?
Pekka- r65
Kertoili, että voi johtua monista asioista. Sytytys, ohivuoto ja eri säädöt täytyy vielä tarkastaa. Noihin oireisiin ei voi antaa yksiselitteistä vastausta.
- kyseessä on
puolat ja/tai HAL-anturi.
- r65
Täytyy tarkista asia.
- kalvot?
Oletko tarkastanut kaasuttimien kalvot? Minulla R100 oireili juuri samalla tavalla kun kalvo oli rikki.
- on ehkä
vaan liian vähän tehoa alkuunsa.vaihda japsi,ei hyydy.
- r65
on ehkä kirjoitti:
vaan liian vähän tehoa alkuunsa.vaihda japsi,ei hyydy.
kiitos hyvästä vinkistä. Tiedät tekniikasta tosi paljon.
- r65
Tarkastan ensi tilassa. Vaikuttiko sinulla kalvovika
myös pienillä kieroksilla? - kierroksilla
r65 kirjoitti:
Tarkastan ensi tilassa. Vaikuttiko sinulla kalvovika
myös pienillä kieroksilla?Jos luisti(t) eivät nouse, toimii kone kuin kuristettuna. Alakierroksilla toiminta on aivan normaalia, ja hyytyy siinä vaiheessa kun pitäisi saada enemmän soppaa koneeseen.
Yhdellä korjaamolla oli kerran samanlaisista oireista kärsivä R100 ja siinä syynä oli joku kaasuttimen neulan väärä korkeus.
- Tätä
...eli kun kiihdytät niille lukemille kun se alkaa hyytymään, väännä ryyppy/kuristin-vipua. Jos veto paranee, pyörän vika johtuu polttoaineen puutteesta.
- JH.
Pieni kertakäyttömallinen paperinen polttoaineensuodatin voi tukkeutuessaan ahdistaa; olisi 'helppo' vika.
- r65
JH. kirjoitti:
Pieni kertakäyttömallinen paperinen polttoaineensuodatin voi tukkeutuessaan ahdistaa; olisi 'helppo' vika.
Kiitos! Lisää uusia hyviä vinkkejä otetaan vastaan, Viikonlopun jälkeen ilmoittelen auttoiko mikään edellisistä.
- saattanee olla tukossa
r65 kirjoitti:
Kiitos! Lisää uusia hyviä vinkkejä otetaan vastaan, Viikonlopun jälkeen ilmoittelen auttoiko mikään edellisistä.
viittais siihen että menovettä ei virtaa tarpeeksi. ja se suodatin on kiusannut siellä tankissa jo kymmeniä bemaristeja. tapoihin kuuluu ottaa se suodatin tankista pois ja korvata se letkusuotimilla
ootko muuten kattonut tulppien väristä, onko kulenut liian laihalla? vois olla neula väärässä korkeudessa. kandeee tarkistaa manuaalista oikea neulan kohta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 3442764
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i1782194- 361794
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2791577- 531105
Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa273940Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤248806- 65733
- 40585
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46571