edes näyttää tällaista foorumia. Täällä saa erittäin hyvän kuvan siitä, millaista älyvapaata sakkia suomalaiset on. Erittäin ikävänä pidän sitä, että valitettavasti näillä henkilöillä on oikeus myös äänestää. Olisiko jonkinlainen pakkolobotomia otettava käyttöön. Ei tunnu edes viina auttavan heitä ongelmissaan. Kyllä perkele tässä maassa on tyhmää väkeä. Aivan uskomattomia idiootteja. Mutta tätä on kaikki suomi24 foorumit. Tämä on ilmeisesti joku julkinen anonyymifoorumi hulluille.
Tätä ei kehtaa
vierasmaalaisille
4451
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei välttämättä. Keskustelufoorumit, joista löytyy aktiivinen sheriffi, ovat ihan OK luettavaa (niitä ei vaan ole kamalan paljon). Pitää "vain" löytää heppu, jolla on intressiä vapaaehtoistyöhön ja aikaa siivota asiattomuuksia säännöllisesti.
Toisaalta, aktiivikäyttäjien pitää myös tukea sheriffiä työssään siinä mielessä, että provojen ja puoliasiattomuuksien poisto hyväksytään, vaikka viestiketjun lopussa sattuisikin olemaan itse kirjoitettu naseva kommentti häiriköijälle.
Sheriffinä saattaa toisinaan olla vaikeaa päätellä onko kirjoitus provo vai ei. Jos sheriffi päättää poistaa viestin, joka kuitenkin oli kirjoittajan mielestä asiallinen, saa kirjoittaja ottaa "lusikan kauniisti käteensä" ja kirjoittaa uudelleen, ehkä parempia sanavalintoja käyttäen, jolloin aihe ja asiallisuus käy selvemmin ilmi. #¤%& sheriffiä kohtaan kun ei välttämättä paranna asiaa.
Esim. Toyota puolella ja muuallakin ajoittain esiintynyttä fanatismia pitää sheriffinkin kuitenkin osata välttää, jos jollain on negatiivinen mielipide johonkin asiaan ei se ole peruste poistamiseen (ellei ole selvä provo).
Näillä varsin yksinkertaisilla toimilla foorumeista saa helposti viihtyisempiä virtuaalipaikkoja.
Että näin...
lämpimämpiä kelejä odotellen ;-)
sen, minkä pitäisi olla prioriteetti #1 tämän palstan pitäjälle juuri nyt.
Moderoinnin tason/aktiivisuuden ei tarvitse olla 100%, mutta kun se on selvästi tasan 0%, samaan aikaan kun jo(i)llain on lääkitykset selvästi aivan päin seiniä, jotain olisi varmaan syytä tehdä.
näitä juttuja espanjalaiselle kaverille ja ei hän ihmetellyt ollenkaan, nyökytteli vain tyytyväisenä kun ei osaa suomea.
äänestettäs vaikka turosta ja muutamasta muusta ktiivi käyttäjästä lisää sheriffejä?