miksi en etene?

Takana on kaksi ja puoli vuotta saman firman hommissa, relevantti koulutus esimeshommiin löytyy, majoituspuolen esimiestöitä olen tehnyt aiemmin (nyt siis tarjoilen à la cartessa). Olen hyvä työssäni, niin teknisesti kuin asiakaspalvelijana, reipas ja nopea - miksen etene vaan kouluttamattomat, vähemmän aikaa talossa olleet ohittavat minut?
81371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Henkilökemiat ei vissiin natsaa jonku persreiän kans!

Vaihda ihmeessä duunia.

Äänestä
  • Tai sitten et tarpeeksi tuo itseäsi esille..Valitettavasti usein etenenevät ne, jotka jatkuvasti ovat itseään tyrkyttämässä.

    Äänestä

Kun kokemusta on kerran kertynyt niin tee tuo ylennyskierros muiden paikkojen kautta.
Avoimia esimiestason paikkoja on vaikka kuinka paljon ja samalla saaa myös palkkaa tarkistettua sopivaksi.
Ei ura välttämättä ole samassa talossa kovin nousujohdanteinen ja tuo eteneminen kannattaa ottaa omiin käsiin eli hae esimiespaikkoja muualta ja kun olet muutaman vuoden tehnyt esim ravintolapäällikön hommia toisessa talossa niin voithan sen jälkeen hakea takaisin paikkaan missä nyt olet päälliköksi.
Itse ainakin arvostan ravintolapäälliköltä monipuolista kokemusta monesta eri paikasta.
Onnea uralle.

Äänestä

Miten edetä:
A:Asetu polvillesi Esimiehesi selkäpuolelle.
B:Reipas ote Hänen pers'kannikoistaan.
C:Levitys.
D:Kieli ulos.
E:Ja sitten alat lirputtaa.
EI OIKEAA KANNIKKAA,
EI VASENTA,
VAAN JUURI KESKELTÄ.
Kyllä se siitä.

Äänestä
  • Voi että noita idi....a löytyy joka hemmetin ryhmästä tälläkin palstalla. Oispa kiva löytää joku palsta jossa kaikki viestejä kirjoittelijat suhtautuisivat asiallisesti käsiteltävissä olevaan asiaan tai jos eivät siihen kykene, niin jättäisivät vastaamatta. Tokkopa alkuperäisen viestin kirjoittaja tuosta viestistäsi ilahtuu, saati sitten saa jotain kongreettista neuvoa...... (argh....)

    Äänestä

  • ravintolapäällikkö kirjoitti:

    Voi että noita idi....a löytyy joka hemmetin ryhmästä tälläkin palstalla. Oispa kiva löytää joku palsta jossa kaikki viestejä kirjoittelijat suhtautuisivat asiallisesti käsiteltävissä olevaan asiaan tai jos eivät siihen kykene, niin jättäisivät vastaamatta. Tokkopa alkuperäisen viestin kirjoittaja tuosta viestistäsi ilahtuu, saati sitten saa jotain kongreettista neuvoa...... (argh....)

    Facta on että jos olet esimiestesi suosiossa eteneminen on taattua huolimatta ammattitaidostasi.

    Jos erehdyt sanomaan mielipiteesi firman toiminnasta jollekkin ylemmistäsi, rav.pääl, linja joht, yms , urakierto loppuu siihen. Täysin riippumatta taidoistasi ja kyvyistäsi.
    Sitä joutuu veivaamaan rutiinihommia paikassa jossa ei voi osoittaa kykyjään koska koko paikka mättää, ja sitten asiasta syytetään ko.henkilöä.

    Näin tapahtuu ainakin HOK-elannossa.
    Varsinkin erään naispuolisen konttorirotan johdossa olevissa yksiköissä.

    Äänestä

Ei etsitä parasta ihmistä hommaan vaan sopivinta,eli joka on esimiehen kanssa samaa mieltä.

Tuntuu,että hyvät työntekijät pysyy työntekijöinä ja idiootit laitetaan esimiehiksi,niin homma jotenkin pyörii,kun ammattilaiset tekee ja idiootit määrää.

Ei onnistu jos ammattilainen määrää ja idiootit yrittää tehdä.

Äänestä
  • Kai sen sanoo terve päättelykykykin, että jos etenemishaluinen, työnsä osaava ja siihen jonkinasteisella innolla suhtautuva ihminen jämähdytetään tekemään samaa työtä vuosikausiksi niin se ihan satavarmasti lähtee hakemaan niitä haasteita muualta. Siinä firma sitten menettää sen hyvän työntekijän. Plus että motivaatio siihen rividuunarin rappaukseen laskee kun hyvät työsuoritukset eivät johda mihinkään. Tulee olo, että saahan sen saman liksan vähemmälläkin panostamisella, kun kerran panosta ei tunnuta arvostavan. Ei minua ainakaan motivoi pelkkä hyvä asiakaspalaute ja tieto siitä että teen työni hyvin, haluan myös lisää haasteita ja tilaisuuksia näyttää mihin kaikkeen pystyn. Olen pohjimmiltani enemmän suunnittelija- kuin määräysten toteuttaja - tyyppiä, ja siksi olen ne kaikki opiskeluni opiskellut että pääsisin oppimaani myös hyödyntämään. Tavan tahvoja ovat pomot jos eivät tuota ymmärrä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyllästynyt!!! kirjoitti:

Takana on kaksi ja puoli vuotta saman firman hommissa, relevantti koulutus esimeshommiin löytyy, majoituspuolen esimiestöitä olen tehnyt aiemmin (nyt siis tarjoilen à la cartessa). Olen hyvä työssäni, niin teknisesti kuin asiakaspalvelijana, reipas ja nopea - miksen etene vaan kouluttamattomat, vähemmän aikaa talossa olleet ohittavat minut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu