olen suunnitellut koiran hankintaa ja tällä hetkellä bokseri on minun mieleen:) mutta sopiiko bokseri kerrostaloyksiöön, jos niille tarjoaa paljon liikuntaa aina vapaa-ajalla?
sopiiko boksu ensimmäiseksi koiraksi? minulla on kyllä kokemuksia koirista, mutta ei omana...
onko boksut helppoja kouluttaa ja mitä niiden kanssa voi harrastaa?
Kertokaa omista boksuistanne!:)
~kiitti jo etukäteen
sopiiko boksu ensimmäiseksi koiraksi? minulla on kyllä kokemuksia koirista, mutta ei omana...
onko boksut helppoja kouluttaa ja mitä niiden kanssa voi harrastaa?
Kertokaa omista boksuistanne!:)
~kiitti jo etukäteen
Vastaukset 3
Vanhimmat
kyllä bokseri kerrostalossakin viihtyy. Tärkeämpää ja tärkeintä on se oma ihminen/ihmiset. Helppous onkin sitten eri juttu. Bokserin sydän on puhdasta kultaa, mutta aikuisiksi ne ei kasva koskaan! Saattaa tehdä paljonkin tuhoa pentuaikana. Kunnon peruskoulutus on välttämätön. Ja kouluttaminen on yleensä aika helppoa, jos teet siitä kiinnostavaa. Ei jaksa keskittyä välttämättä hitaaseen ja pitkäveteiseen tahtiin. Tämä koira on täynnä intoa ja toimintaa. Toimii ensin, ajattelee vasta sitten. Mutta bokserit on yleensä kyllä teräshermoisia ja kilttejä kun mitkä. Meidän tyttö rakastaa kaikkia. Lapsia varsinkin. Ihana, mutta kärsivällisyyttä vaatii ihmiseltään
Moi!
Yhdyn edelliseen. Asutaan yksiössä ja hyvin tullaan toimeen. Aivan tottelevainen poikani ei ole. Vikaa löytyy meissä molemmissa, mutta boksu on aina boksu, vaikka kouluttaa yritätkin. Sydäntä löytyy suuren energian kera yhdistettynä riehakkaaseen luonteeseen. Eli itse olen tyytyväinen tähän astiseen tulokseeni, tiedän vain että ensimmäiset kolme vuotta tulee olemaan menoa takapakkeineen. Éli vaatii kärsivällisyyttä. Tuhoa ei ole pahemmin nyt tapahtunut, aika paita ja perseenä ollaan oltu, mutta omissa silmissä mennään hyvissä uomissa. Ulkopuoliselta saattaa meno näyttää aika hurjaltakin ellei tiedä mikä rotu on kyseessä. Ei aikuistu koskaan, Onneksi ja kiroudeksikin. Aina ei meinaa pinna kestää. Kaikkemme tehdään.
Kasvattajaa lainatakseni " Jos haluat koiran joka tottelee sormia napsauttamalla hanki saksari :)" Menoa tulee riittämään haasteineen jos boksuun käännyt. Mutta kyllä se antaakin.
Terveisin toinen boksu jo talossa.
Juu, matot aina rullalla ja parkettilattia, jos sattuu olemaan, on takuulla hetkessä pilalla. Mun 7 v. uros kantoi juuri 12 lelua eteeni, kun en jaksanut riittävän innokkaasti leikkiä. Muien rotujen omistajat kuvittelee tuota lenkillä vastaan tullessa edelleen pennuksi... :)