kuka

kastaa/antaa

nimen jos ei kuulu kirkkoon? millaiset ristiäiset on sillon vai ei minkäänlaisia..

5

1223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vrk:een

      Jos ei kuuklu kirkkoon, nimi vain ilmoitetaan väestörekisteriin.

      Juhlat voi pitää itse, miten haluaa.
      Tällöin lasta ei välttämättä "kasteta", mutta jos haluaa,
      niin sen voi tehdä kuka vaan, vaikka ns. haltijakummi.

      Nimiäisjuhlat voi pitää jkukin haluamallaan tavalla.

    • ei uskossa

      Ei uskonnollisiin yhteisöihin kuuluvat vanhemmat järjestävät nimiäiset, joihin voi halutessaan pyytää puhujan vaikka Pro-Seremonioilta. Toisin kuin uskonnolliseen kirkkokaavaan sidotusta kasterituaalista, voi nimiäisistä vapaasti tehdä oman näköisensä. Perinteisen tai modernimman :)

      http://www.pro-seremoniat.fi/juhlat/nimiaiset.phtml

      http://www.pro-seremoniat.fi/palvelut/

      Kirkosta eroamisen johdosta nimiäiset (kuin myös siviilivihkimiet) ovat yleistyneet nopeasti viime vuosina. Jos eroaminen valtakirkosta jatkuu nykyiseen tapaan on vuoteen 2030 mennessä jo yli puolet Suomen väestöstä eronnut kirkon jäsenyydestä.

    • Tuleva äiti

      Minä ja mieheni emme kuulu mihinkään uskontokuntaan. Aiomme tietenkin ilmoittaa lapsemme nimen maistraattiin. Pidämme myös jotkin pienimuotoiset juhlat / kahvitilaisuuden isovanhemmille ja siviilikummeille, ja kerromme nimen tuossa tilaisuudessa.

      Olisihan se varmaan kivaa järjestää oikein "nimiäiset". Mutta me emme mieheni kanssa oikein ole "juhlaihmisiä", paitsi jos kyseessä on rennommat juhlat kavereiden kesken. Tuntisimme vain olomme todella tukalaksi ja vaivaantuneeksi jossain isommissa "nimiäisissä".

      • ja syistä.......

        Jäykkyyshän ei johdu juhlista, vaan siitä, että koolla on kaksi sukua, jotka ei oikein tunne toisiaan ja useita sukupolvia, jotka ajattelee ja arvostaa asioita vähän eri tavalla. Mutta jos ette halua pitää sukujuhlia, niin pitäkää sitten kaveripippalot. Muuten olen sitä mieltä, että ihmisten olisi hyvä opetella tulemaan toimeen muidenkin kuin samanikäisten tai samanmielisten tai keskenään tuttujen kanssa.


      • vapaa valinta

        "Olisihan se varmaan kivaa järjestää oikein "nimiäiset". Mutta me emme mieheni kanssa oikein ole "juhlaihmisiä", paitsi jos kyseessä on rennommat juhlat kavereiden kesken."

        Voi miten hassua, kun nimiäisten ajatus nimenomaan on että ne voivat olla ihan millaiset ikinä itse haluat. :) Voivat olla 20 ihmisen juhla puhujan ja valkoisen liinan kahvipöydän kera tai ne voivat olla parin parhaimpien kavereiden kanssa pidetyt rennot nimiäispippalot joissa poksautetaan pullo kuohuvaa tulokkaan kunniaksi ja kerrotaan nimi pitsan ääressä :)

        Tämä juuri on ihana puoli nimiäisissä, voivat olla millaiset ikinä vanhemmat haluavat, mitään pakollisia kaavoja ei ole. Onnea omiinne ja uuden vauvan johdosta :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      180
      10553
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      57
      2873
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2618
    4. 87
      2476
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      149
      2182
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      253
      2035
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1451
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1250
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      902
    Aihe