Olen menossa Saksaan pidemmäksi aikaa. Mitä olisi hyvä tietää kulttuurista välttääkseen tyhmiä virheitä tai muita noloja tilanteita?
Hyvä tietää saksasta
4
1683
Vastaukset
- kohta saksaan
minäkin haluaisin tietää hyviä vinkkejä tulevaa matkaa varten. koulusta olen kyllä kuullut jotakin, esim. teitittely on hyvä muistaa puhuteltaessa muita ihmisiä ja yleensäkin kohtelias puhuttelu. bitteä siis kannattaa muistaa käyttää ;)
- Tänään lentoliput Saksaan o...
..puhu uskonnosta, rahasta ja varsinkaan Hitleristä. Muutenkin kannattaa varmaan tuosta historiasta puhumista välttää.
Hyvää matkaa! - Kohta takaisin kotiin
Kohteliaisuus on todellakin hyvä muistaa.
Kengistä: kengät useimmiten jätetään jalkaan, mutta meillä ainakin ne yleensä riisutaan. Lähes kaikilla on ns. kotikengät, joihin ulkokengät vaihdetaan sisälle tultaessa. Näin siis kotona. Kylässä voit ihan reilusti kysyä, kuinka kenkien kanssa tulee menetellä, jätätkö ne jalkaan vai otatko pois. Kukaan ei ole vielä loukkaantunut tästä, jos sitä olen kysynyt.
Ruoka-ajat ovat aika kummalliset. Saksalaiset syövät yhden lämpimän aterian per päivä. En ole vielä ainakaan törmännyt perheeseen, joka söisi kahdesti lämpimän aterian. Normaalia vettä et tule saamaan, ellet sitä erikseen pyydä. Saksalaiset juovat lähinnä kuplavettä, Sprudel nimeltään.
Kaupasta asiat saattavat löytyä mitä kummallisimmista paikoista, kuten margariini lämpimästä jauhojen tai kananmunien vierestä. Minua katsottiin kuin vajaaälyistä, kun asiaa tiedustelin kylmähyllyn kymmeneen kertaan koluttuani. =)
Palkoista ja uskonnosta en kyllä minäkään ihan heti puhuisi. Ja tosiaan tuo Hitler ja Saksan menneisyys ihan suosiolla mappi ö:n kansien väliin. Myös saksalaisten arvosteleminen ei kuulu puheenaiheisiin.
Riippuu vähän minne päin olet menossa, etelässä ja pohjoisessa on suuriakin eroja. Esim. Baijerissa kello ilmaistaan vähintäänkin monimutkaisella tavalla.
Ja sillä muuten välttää monia tukalia tilanteita, kun kertoo olevansa suomalainen eikä puhu (vielä) kovin hyvin saksaa. Alkaa ystävällisempi ääni kellossa välittömästi.
Jotain spesifimpää vielä?! Tuollainen sekalainen muistio tuosta nyt tuli, ei sitä tällä tavalla kaikkea juolahda aina mieleen, jos ajattelemalla ajattelee.
Oikein hyvää matkaa ja aikaa Saksassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1771934Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708- 32694