Minulla on paatissani uudehko läppäri, jossa ensisijaisesti käytän CD-kartta ohjelmaa jota ohjaa GPS.
veneestä on vaikeaa nähdä taaksepäin ja olen pähkäillyt, josko weppi-kamera tai valvonta kamera toimisi eräänlaisena "peruutuspeilinä.
Kameran pitäisi "fokusoitua" joitakin satoja metrejä ja hyvä olisi jos valontarve olisi mahdollisimman pieni.
vesitiiveyden voin korvata läpinäkyvällä kotelolla mutta kuulisin Teiltä rakentavia ehdotuksia tällaisen "perävalvontakameran" valmistamiseksi.
Weppi-kamera ja vene
1
223
Vastaukset
Tuollaiseen käyttöön suosittelisin ulkokäyttöön tarkoitettua, vesitiivistä ja mustavalkoista kuvaa tarjoavaa valvontakameraa. Älä sorru leluihin, ne eivät kestä edes yhtä kesää noin vaativassa paikassa.
Videosignaalin siirto saattaa koitua ongelmaksi, koska läppärissäsi tuskin on videon sisääntuloa ja USB/langaton ovat vielä leluasteella. Itsenäinen verkkokamera, joka kytketään läppärisi verkkokorttiin voisi olla yksi ratkaisu, mutta varsin kallis.
Etsipä PCMCIA (PC-Card) -kortti, jossa on videosisääntulo esim. ammattikäytön BNC-liittimellä, niin saat tuon ensimmäisen ehdotuksen toimimaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3921986Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121799Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411348Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.77989Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51950Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402918Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä33755- 56729
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70714- 63703